Dzisiaj jest wtorek, 07 grudnia 2021 r., 341 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
To były tygodnie pełne kulturalnych pomysłów. Zakończyła się realizacja inicjatyw lokalnych w Kozienicach
Dodał: DL, 12-11-2021 11:32, odsłon: 245
Fot. Kozienice24
Fot. Kozienice24

Dobiegła końca realizacja pomysłów mieszkańców w ramach konkursu na inicjatywy lokalne „Nasza kultura w Gminie Kozienice”, ogłoszonego przez Gminę Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. W okresie od 1 września do 10 listopada zrealizowano pięć kulturalnych projektów kozieniczan.

WB Medyczne

– Konkurs na inicjatywy lokalne ogłosiliśmy na przełomie maja i czerwca. Aby wziąć w nim udział, mieszkańcy Gminy Kozienice musieli wypełnić i złożyć wnioski, w których opisywali swoje pomysły na kulturalne działania, wraz z uwzględnieniem budżetu i harmonogramu realizacji. Następnie wszystkie formularze przeszły dokładną weryfikację formalną i merytoryczną, by finalnie otrzymać dofinasowanie - wyjaśnia dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

 

Każdy z wnioskodawców mógł ubiegać się o maksymalnie 7 tys. złotych na realizację kulturalnych działań. Finalnie środki otrzymało pięć inicjatyw, na łączną kwotę wynoszącą blisko 33 tys. złotych! Za każdym razem były to kwoty, o jakie prosili wnioskodawcy. Środki te pochodziły z budżetu Gminy Kozienice, poprzez budżet Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka.

 

Przeróżne pomysły

 

– Warto zwrócić uwagę na różnorodność zgłaszanych inicjatyw. Każdy z projektów był inny, ale wszystkie były bardzo wartościowe i spotkały się z gorącym przyjęciem ze strony mieszkańców. Właśnie na tej różnorodności zależało nam jako organizatorom konkursu. Daliśmy naszym mieszkańcom narzędzia do twórczej realizacji i pięknie z nich skorzystali. Oczywiście na każdym etapie mogli liczyć też na wsparcie kadry Kozienickiego Domu Kultury – zaznacza Elwira Kozłowska.

 

Realizacja pomysłów, w zależności od charakteru projektu, trwała od 5 do 10 tygodni.

 

Jako pierwsze, swój pomysł ziściły Wiktoria i Weronika Krekora. We wrześniu zorganizowały warsztaty makijażu z Sergiuszem Starskim zatytułowane „Make-up i charakteryzacja jako środki artystycznego wyrazu”. W ich trakcie powstały ciekawe zdjęcia uczestniczek zajęć, które następnie zaprezentowano na październikowej wystawie w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach.Całość została dofinansowana z budżetu Gminy Kozienice / KDK na kwotę 7000 zł.

 

Druga sobota października upłynęła natomiast pod znakiem koncertu muzyki alternatywnej pt. „Matka się dowie!”, dedykowanego pamięci Rafała „Zielonego” Lechańskiego. Koncert zorganizowali Karol Kozak i Mateusz Pułkowski, a w sali kameralnej CKA wystąpiły zespoły: DIZEL, The Junks, Colors, xThe oraz Ronin (dofinansowanie 6950 zł).

 

Od września do końca października trwała realizacja inicjatywy Franciszka Subocza i uczestników warsztatów pod nazwą„Kozienice w fotografii – retrospekcja (wspomnienie tego co było … pokazanie tego co jest)”. W ramach tego projektu zorganizowano konkurs fotograficzny, warsztaty plenerowe, wystawę oraz wyjątkową publikację. Głównym założeniem autorów było pokazanie tego, jak przez ostatnie 30 lat zmieniło się nasze miasto. Efekt ten osiągnięto przy użyciu zdjęć: archiwalnych i tegorocznych (dofinansowanie 6000 zł).

 

Bardzo intensywne prace prowadziła też Grupa Nieformalna z I Liceum Ogólnokształcącego  im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach, której przewodziły Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek i Joanna Kuźmińska. Panie opracowały scenariusz sztuki, przeprowadziły casting i kilkanaście prób z aktorami, a finalnie 4 listopada mogliśmy być świadkami premiery przedstawienia pt. „Kim Jesteśmy?”. Dodatkowym elementem tych działań był konkurs plastyczny pt. „Wolność kocham i rozumiem” oraz wykład historyczny „Nasza Niepodległa”. Była to zatem swoista lekcja historii, nawiązująca do 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pod wspólnym hasłem „O wolności poprzez sztukę” (dofinansowanie 7000 zł).

 

Stawkę inicjatyw zamknęły „Kolorowe zagadki” Jeleny Jasek. Poetka z Grupy Poetyckiej „Erato” KDK zorganizowała warsztaty literacko-plastyczne w Publicznym Przedszkolu nr 5 im. Wandy Chotomskiej w Kozienicach. W ich trakcie powstały ilustracje do jej wierszowanych łamigłówek. Następnie trafiły one do publikacji pod tym samym tytułem, a dodatkowo zostały zaprezentowane na listopadowej wystawie w Centrum Kulturalno-Artystycznym (dofinansowanie 6000 zł).

 

– Pragnę serdecznie podziękować i pogratulować wszystkim autorom inicjatyw. Wiem, że dla części osób były to zupełnie nowe, ale mam nadzieję cenne doświadczenia. Realizacja pomysłów przebiegała na bardzo wysokim poziomie. Dziękuję też Burmistrzowi Gminy Kozienice Piotrowi Kozłowskiemu za wsparcie tych działań. Szczególnie gorące podziękowania kieruję do pracowników Kozienickiego Domu Kultury, którzy z ogromnym zaangażowaniem pomagali mieszkańcom w realizacji inicjatyw w kwestiach merytorycznych, finansowych i technicznych – mówi Elwira Kozłowska.

 

Szykujcie pomysły na kolejny rok

 

Jak zapowiadają organizatorzy, mieszkańcy mogą spodziewać się kolejnego, trzeciego już konkursu inicjatyw lokalnych w przyszłym roku.

 

– Tak naprawdę rozpoczęliśmy już prace nad kolejną edycją konkursu inicjatyw lokalnych. Analizujemy różne aspekty, by jeszcze bardziej usprawnić te działania. Na pewno jednak zaoferujemy naszym mieszkańcom możliwość sprawdzenia się w roli animatorów kultury i życia kulturalnego Gminy Kozienice. W ten sposób zyskują zarówno uczestnicy projektu, jak i społeczność lokalna. Jedni zdobywają nowe doświadczenia, a wszyscy pozostali jeszcze szerszą, a zarazem bardziej precyzyjną, ofertę kulturalną ze strony Kozienickiego Domu Kultury.Aktywizacja społeczna w przestrzeni kultury jest dla nas bardzo ważna, dlatego już dziś serdecznie zachęcam do zastanowienia się nad własnymi projektami– mówi Elwira Kozłowska.

 

Szczegółowe informacje na temat realizacji poszczególnych inicjatyw można znaleźć na stronie Kozienickiego Domu Kultury www.dkkozienice.pl oraz na profilach domu kultury w mediach społecznościowych.

MAZDA MX -30
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Jerzy Sampoliński - prezes Klubu UKS Jedynka
W sobotę, 4 grudnia w sali sportowej PSP 1 w Kozienicach został  rozegrany ...
fot.Energy Szkoła Językowa w Pionkach
Kursy metodą Teddy Eddie pokochały już setki dzieci i rodziców w całej Po...
fot.Kolorowe Pudełko
6 grudnia to długo wyczekiwany dzień przez wszystkich przedszkolaków. Już...
Fot.PPL/obsługa lotniska
PPL Porty Lotnicze nawiązały współpracę z Szkołami Zakładu Doskonalenia Z...
Fot. Nadleśnictwo Kozienice
W niedzielę 5 grudnia odbyła się już 13 edycja „Mikołajkowego Nordic Walki...
Fot. 6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Mazowieccy terytorialsi złożyli ostatnią w tym roku przysięgę wojskową. 22 ochot...
Fot. archiwum
To ostatnie dni Świątecznej Zbiórki Darów dla Zwierzaków&nb...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
5 grudnia w Miejskiej Hali Sportowej w Pionkach odbył się X Memoriał Władysława ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozie...
Fot. www.lasy.gov.pl
Nadleśnictwo Kozienice zaprasza na imprezę plenerową „Mikołajkowy Nordic W...
fot.PPL
Budowa wieży kontroli lotów i strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej, kt&o...
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z awar...
Fot/wideo: czytelnicy, OSP Pionki/Facebook
W Pionkach, na jednej z działek mieszczących się przy ulicy Aleje Lipowe spalił ...
Fot. archiwum
W poniedziałek, 6 grudnia w krwiobusie na parkingu pod budynkiem Miejskiego Ośro...
fot/wideo:czytelnik
Pożarem została dotknięta jedna z działek, które znajdują się przy ulicy ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Protest, który wystosował radny Zbigniew Belowski, a w następstwie słowa ...
Fot. czytelnik
Do niecodziennego zdarzenia doszło w sobotę, 27 listopada na terenie gminy Pionk...
Fot. czytelnik
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to obok nadmiernej prędkości najczęstsza ...
Fot. esesja.tv
W piątek, 26 listopada odbyła się Sesja Rady Powiatu Radomskiego. Jednym z jej p...
Fot. www.rozpn.pl
5 grudnia w Miejskiej Hali Sportowej w Pionkach odbędzie się X Memoriał Władysła...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
fot.Energy Szkoła Językowa w Pionkach
Kursy metodą Teddy Eddie pokochały już setki dzieci i rodziców w całej Polsce. Teraz dzięki nowo otwartej plac&oa...
Pewne zawody zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne. Tak było zawsze. Ostatnio jednak trend ten jest bardziej wido...
Przebudowa lotniska w Radomiu to inwestycja Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Ma zostać oddane do użytku w ...
Industrialne loftowe wnętrze i nowoczesny design budynku okraszony zielonym terenem rekreacyjno-wypoczynkowym. Tak w skr...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
DZIEŃ DOBRY, Zapraszam, Do sprzedania mieszkanie własnościowe, w bloku( tzw, wielka płyta), usytuowane w spokojniej okolicy. Na osiedlu znajduję się parking. Mieszkanie znajduję się na 3 pietrze. Jest to 52 m2, 2 pokoje z kuchnia, hol, łazienka i oddz...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ
nr 60/67. Powierzchnia działki 1896 m 2 ( 25x76m) można podzielić na dwie działki o pow. 950 m2. Działka znajduje się przy nowo budowanej drodze Aleja Jagielońska w Pionkach. Telelefon kontaktowy 601 264 900.
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE 52M, PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE 52M, PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA DZIEŃ DOBRY, Zapraszam, Do sprzedania mieszkanie własnościowe, w bloku( tzw, wielka płyta), usytuowane w spokojniej okolicy. Na osiedlu znajduję się parking. Mieszkanie znajduję się na 3 pietrze...
MATEMATYKA DLA ÓSMOKLASISTY I LICEALISTY
MATEMATYKA DLA ÓSMOKLASISTY I LICEALISTY
Chcesz mieć lepsze oceny, uważasz, że matematyka to trudny przedmiot? To nie jest problem, pomogę Ci zrozumieć bieżący materiał, nadrobić nawet kilkuletnie zaległości. Mam wieloletnią praktykę, solidnie przygotowuję do sprawdzianu, egzaminu, matury poprawk...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992