Dzisiaj jest wtorek, 07 grudnia 2021 r., 341 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
OOH MEDIA Orange2
[ZDJĘCIA] W Kozienicach odbyło się już 6. spotkanie literackie z cyklu "Witryna"
Dodał: DL, 22-11-2021 13:36, odsłon: 153
Fot. Kozienicki Dom Kultury
Fot. Kozienicki Dom Kultury

To było niezwykłe, bo w poetyckim duchu, spotkanie Kozienic, Radomia, Lublina i Dęblina. W sobotę, 20 listopada w Kozienickim Domu Kultury odbyło się 6. spotkanie literackie z cyklu „Witryna”. Była to doskonała okazja do prezentacji poezji naszych kozienickich poetów, ale nie tylko.

WB Medyczne
6. spotkanie literackie „Witryna” to pierwsze po wielomiesięcznej lockdownowej przerwie wydarzenie z tego cyklu, które odbyło się z udziałem publiczności. Poprzednia „Witryna” miała formułę wirtualnej prezentacji poezji, a ostatnie spotkanie z tego cyklu, na żywo, odbyło się w grudniu 2019 roku. Od tej pory zmienił się nieco świat, zmienili się ludzie, ale poezja wciąż niezmiennie zachwyca i ma się całkiem dobrze, a najlepszym dowodem na to było właśnie to spotkanie.
 
Wszystkich przybyłych do sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego powitała dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska. – Nasz cykl spotkań literackich rozpoczęliśmy w 2017 roku – przypomniała dyrektor. - Cieszę, że możemy spotkać się już po raz szósty, tym bardziej, że spotykamy się na żywo – dodała.
 
Następnie dyrektor Elwira Kozłowska podziękowała poloniście, poecie i wykładowcy akademickiemu Adrianowi Szaremu za opiekę nad Grupą Poetycką „Erato”, która od lat działa w KDK. Tego wieczoru Adrian Szary występował nie tylko w roli opiekuna naszych poetów, ale także prowadzącego „Witrynę” dlatego przejął mikrofon i przedstawił pokrótce sylwetki dzisiejszych gości: prof. Andrzeja Niewiadomskiego z Lublina oraz muzyka Michała Pastuszaka z Dęblina. Jak podkreślił prowadzący, wszystkich trzech panów połączył Lublin oraz poezja.
 

 
Poetyckie spotkanie autorskie
 
Dzisiejsza „Witryna” miała charakter spotkania autorskiego z prof. Andrzejem Niewiadomskim. To urodzony w 1965 roku w Lidzbarku Warmińskim poeta, eseista, historyk literatury i redaktor, który debiutował w 1988 roku. Jest autorem 11. książek poetyckich oraz licznych publikacji poetyckich, krytycznych i naukowych. W latach 1989-2010 był redaktorem Kwartalnika Literackiego „Kresy”. Jest też współzałożycielem tego periodyku. Warto wspomnieć, że prof. Andrzej Niewiadomski jest również nauczycielem akademickim. Jako badacz zajmuje się problematyką awangardy poetyckiej, poezji najnowszej, metapoezji, katastrofizmu w literaturze dwudziestolecia międzywojennego, dziedzictwem dwudziestolecia w literaturze powojennej, dynamiką wewnętrznych związków w obrębie polskiej prozy modernistycznej, literaturą emigracyjną. Od roku 2011 jest kierownikiem Zakładu Literatury XX i XXI wieku UMCS, a od roku 2018 Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej.
 
Tego wieczoru profesor mówił między innymi o tym jak łączy naukowe podejście do języka polskiego oraz literatury z poezją, a także skąd czerpie pomysły na tytuły swoich książek. Zdradził także, czy w jego utworach znajdują się wątki autobiograficzne i jakimi autorami inspiruje się. Był też czas na prezentację wierszy prof. Andrzeja Niewiadomskiego. Część z nich jeszcze nigdy nie została opublikowana. Spotkanie było również okazją do rozmowy o książce profesora pt. „Osiemdziesiąt. Studium o poezji przełomów”.
 

 
Nasi poeci
 
Swoje przysłowiowe „pięć minut” mieli także inni poeci. Wieczór był okazją do wysłuchania w sumie 12 wierszy sześciu poetek z Grupy Poetyckiej „Erato” oraz Grupy Literackiej „Tygiel”, która działa przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. Opiekunem obu grup jest Adrian Szary. „Erato” z KDK reprezentowały: Halina Markowska Budniak, Iwona Bitner, Jelena Jasek oraz Agnieszka Cichoń, a „Tygiel”: Elżbieta Kęsiak i Grażyna Górnik.
 

 
Po wysłuchaniu zaprezentowanych wierszy prof. Niewiadomski został poproszony o ich ocenę. – Jestem mile zaskoczony poziomem tych utworów. Nie macie się panie czego wstydzić – mówił profesor. Niektóre elementy tekstów autorek nazwał majstersztykiem i udzielił im kilku cennych uwag warsztatowych. Później swoją poezją z publicznością podzielił się również Adrian Szary.
 
Był też bard
 
A to jeszcze nie koniec! Rozmowy z profesorem oraz prezentacje wierszy urozmaicała oprawa muzyczna, o którą zadbał Michał Pastuszak, autor i wykonawca piosenek z Dęblina. To właśnie tam od 20 lat prowadzi studio piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej. Z zawodu jest instruktorem teatralnym, ale spełnia się jako muzyk i dał się poznać kozienickiej publiczności już kolejny raz.
 

 
Michał Pastuszak jest laureatem wielu konkursów między innymi: Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie (2017, 2019), Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki im. Wojtka Bellona w Busku Zdroju (2015), Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Przy Kominku” w Kielcach (2016), Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna” (2017). Nagrał dwie płyty: „Inwentaryzacja” i „Gra o wszystko”.
 
W czasie 6. spotkania literackiego „Witryna” Michał Pastuszak wykonał m.in. niepublikowaną do tej pory na żadnym nośniku piosenkę „Pogrywam”. Jak zdradził, będzie to prawdopodobnie tytułowa piosenka jego kolejnej płyty.
 
Organizatorami wydarzenia była Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.
 

 
 
 

MAZDA MX -30
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „List do Świętego Mikołaja” zorgan...
Fot. Jerzy Sampoliński - prezes Klubu UKS Jedynka
W sobotę, 4 grudnia w sali sportowej PSP 1 w Kozienicach został  rozegrany ...
fot.Energy Szkoła Językowa w Pionkach
Kursy metodą Teddy Eddie pokochały już setki dzieci i rodziców w całej Po...
fot.Kolorowe Pudełko
6 grudnia to długo wyczekiwany dzień przez wszystkich przedszkolaków. Już...
Fot.PPL/obsługa lotniska
PPL Porty Lotnicze nawiązały współpracę z Szkołami Zakładu Doskonalenia Z...
Fot. Nadleśnictwo Kozienice
W niedzielę 5 grudnia odbyła się już 13 edycja „Mikołajkowego Nordic Walki...
Fot. 6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Mazowieccy terytorialsi złożyli ostatnią w tym roku przysięgę wojskową. 22 ochot...
Fot. archiwum
To ostatnie dni Świątecznej Zbiórki Darów dla Zwierzaków&nb...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
5 grudnia w Miejskiej Hali Sportowej w Pionkach odbył się X Memoriał Władysława ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozie...
Fot. www.lasy.gov.pl
Nadleśnictwo Kozienice zaprasza na imprezę plenerową „Mikołajkowy Nordic W...
fot.PPL
Budowa wieży kontroli lotów i strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej, kt&o...
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z awar...
Fot/wideo: czytelnicy, OSP Pionki/Facebook
W Pionkach, na jednej z działek mieszczących się przy ulicy Aleje Lipowe spalił ...
Fot. archiwum
W poniedziałek, 6 grudnia w krwiobusie na parkingu pod budynkiem Miejskiego Ośro...
fot/wideo:czytelnik
Pożarem została dotknięta jedna z działek, które znajdują się przy ulicy ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Protest, który wystosował radny Zbigniew Belowski, a w następstwie słowa ...
Fot. czytelnik
Do niecodziennego zdarzenia doszło w sobotę, 27 listopada na terenie gminy Pionk...
Fot. czytelnik
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to obok nadmiernej prędkości najczęstsza ...
Fot. esesja.tv
W piątek, 26 listopada odbyła się Sesja Rady Powiatu Radomskiego. Jednym z jej p...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
fot.Energy Szkoła Językowa w Pionkach
Kursy metodą Teddy Eddie pokochały już setki dzieci i rodziców w całej Polsce. Teraz dzięki nowo otwartej plac&oa...
Pewne zawody zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne. Tak było zawsze. Ostatnio jednak trend ten jest bardziej wido...
Przebudowa lotniska w Radomiu to inwestycja Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Ma zostać oddane do użytku w ...
Industrialne loftowe wnętrze i nowoczesny design budynku okraszony zielonym terenem rekreacyjno-wypoczynkowym. Tak w skr...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ
nr 60/67. Powierzchnia działki 1896 m 2 ( 25x76m) można podzielić na dwie działki o pow. 950 m2. Działka znajduje się przy nowo budowanej drodze Aleja Jagielońska w Pionkach. Telelefon kontaktowy 601 264 900.
MATEMATYKA DLA ÓSMOKLASISTY I LICEALISTY
MATEMATYKA DLA ÓSMOKLASISTY I LICEALISTY
Chcesz mieć lepsze oceny, uważasz, że matematyka to trudny przedmiot? To nie jest problem, pomogę Ci zrozumieć bieżący materiał, nadrobić nawet kilkuletnie zaległości. Mam wieloletnią praktykę, solidnie przygotowuję do sprawdzianu, egzaminu, matury poprawk...
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
DZIEŃ DOBRY, Zapraszam, Do sprzedania mieszkanie własnościowe, w bloku( tzw, wielka płyta), usytuowane w spokojniej okolicy. Na osiedlu znajduję się parking. Mieszkanie znajduję się na 3 pietrze. Jest to 52 m2, 2 pokoje z kuchnia, hol, łazienka i oddz...
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE 52M, PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE 52M, PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA DZIEŃ DOBRY, Zapraszam, Do sprzedania mieszkanie własnościowe, w bloku( tzw, wielka płyta), usytuowane w spokojniej okolicy. Na osiedlu znajduję się parking. Mieszkanie znajduję się na 3 pietrze...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992