Dzisiaj jest poniedziałek, 10 maja 2021 r., 130 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Plantacja konopi włóknistych w Pionkach? Przedsiębiorca próbuje przekonać radnych do swojego pomysłu na nowy biznes
Dodał: DL, 22-04-2021 18:28, odsłon: 6497
Fot. ilustracja/pixabay.com
Fot. ilustracja/pixabay.com

Okolice Elbląga to wyjątkowe miejsce, gdzie od wieków uprawiano konopie. Po dekadach zapaści uprawy się odradzają za sprawą jednego człowieka – Macieja Kowalskiego. Nie bez problemów, bo urzędnikom konopie wciąż kojarzą się z nielegalną w Polsce używką, czyli marihuaną. Pomysł powstania takiej plantacji narodził się także w Pionkach, a jego inicjatorem jest lokalny przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski, który w tym celu spotkał się z radnymi miasta Pionki. Jak sam podkreślał – konopie są szansą dla Polski.

D.H. CASINO WYPRZEDAŻ

To bardzo ciekawe spotkanie przedsiębiorcy z radnymi odbyło się w poniedziałek. Przewodniczący Rady Miasta Wojciech Maślanek, który odpowiada za organizację pracy rady nie zdecydował się jednak na zaproszenie lokalnych mediów. Na sali obecny był jedynie prywatny, osobisty operator kamery radnej Wioletty Grzywacz. Nie mamy jednak z tym problemu, ponieważ w dobie powszechnego użytkowania telefonów z funkcją dyktafonu, udało i nam się dotrzeć do nagrania z tego wydarzenia.


Jarosław Krzyżanowski, w 2000 roku założył rodzinną firmę Krzyżanowscy, która zajmowała się produkcją tzw. garmażerki z przeznaczeniem na rynek Polski. Po kilku latach działalności firma zwiększyła swój potencjał produkcyjny otwierając fabrykę w Białobrzegach. Kolejnym krokiem rozwoju była budowa zakładu w Pionkach (obecnie QFG, której głównym udziałowcem jest Highlander Partners amerykański fundusz typu private equity) oraz zakup działek inwestycyjnych na terenie byłych zakładów Pronit.


W trakcie spotkania Jarosław Krzyżanowski przedstawił radnym pomysł nowej działalności na terenie naszego miasta jaką miałaby być uprawa konopi włóknistych. Przedsiębiorca próbował przekonywać radnych, że nowa działalność jest efektem przeprowadzenia wielu rozmów i spełnieniem oczekiwań mieszkańców Pionek. W grę mają wchodzić również dodatkowe miejsca pracy oraz przychody dla budżetu miasta.


– Cały czas szukam rozwiązań na działki, które posiadam. Szkoda mi tych Pionek tak zostawiać. Znając wymogi mieszkańców i życzenia mieszkańców, ponieważ rozmawialiśmy na ten temat z wieloma osobami, myśleliśmy nad taką działalnością, która faktycznie sprosta ich oczekiwaniom, którymi są między innymi cisza i spokój. Istotne też jest to, aby miasto Pionki miało odpowiednie dochody z budżetu podatków lokalnych, jak i PIT-u oraz CIT-u – mówił podczas spotkania Jarosław Krzyżanowski, pomysłodawca powstania uprawy konopi włóknistych w Pionkach.

 

25 tysięcy zastosowań


Uprawa, czy jak inni wolą określenie-hodowla tej wyjątkowej rośliny w naszym kraju wywołuje skrajnie odmienne emocje. Mało kto wie, że ma ona sumie około 25 tysięcy zastosowań. Jedną z nich jest produkcja ubrań. Przed wojną jak i po wojnie Polska była jednym z czołowych producentów konopi na świecie. Później zaczęto traktować ją jako narkotyk, nie zaś roślinę na sznurki czy oleje. Jej wymagania glebowe i hydrologiczne są niewielkie, nie trzeba stosować nawozów. Uprawa nie potrzebuje również olbrzymich nakładów finansowych.


Zgodnie z polskim ustawodawstwem konopie włókniste muszą zawierać mniej niż 0,2 proc. psychoaktywnego kannabinoidu THC. W niektórych sytuacjach roślina może wytworzyć go więcej, np. w przypadku stresu. Zgodnie z polskim prawem taka uprawa od razu przestaje być legalna. Nawet jeśli nasiona są atestowane przez państwo, może oznaczać to poważne tarapaty prawne hodowcy, włącznie z karą pozbawienia wolności nawet do ośmiu lat.


Pionkowscy radni korzystając z okazji zadawali pytania lokalnemu inwestorowi Jarosławowi Krzyżanowskiemu. - Czy mają państwo pomysł jak się zabezpieczać, aby uprawa nie wychodziła poza teren firmy? - pytała radna Wioletta Grzywacz.


- Konsultowaliśmy się ze specjalistami z policji, którzy zajmują się przestępczością narkotykową. Kradzieże są niestety dość duże, bo konopie te wyglądają te, które posiadają znaczne ilości THC. Musi być bardzo konkretna ochrona, podwójne ogrodzenia. Kradzieże są duże z tego względu, że do marihuany psychoaktywnej często dosypywane są konopie jakie chcemy  uprawiać. Trzeba będzie się odpowiednio zabezpieczyć, bierzemy pod uwagę ostre obostrzenia jeśli chodzi o kontrole przy wejściach, wyjściach - odpowiadał Jarosław Krzyżanowski.


Szerokie możliwości zastosowania konopi m.in. w gastronomii, medycynie, włókiennictwie czy budownictwie sprawia, że uprawy tej rośliny każdego roku zyskują coraz większą popularność. W rezultacie rynek konopi określany jest jako jeden z najdynamiczniej rozwijających się w ostatnich latach. Choć produkty z konopi są poszukiwane przez konsumentów, rozwój rynku w naszym kraju jest hamowany przez przepisy prawne.


Jarosław Krzyżanowski podkreślał także, że powstanie uprawy konopi wpłynie na uatrakcyjnienie i unowocześnienie naszego miasta oraz przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. - Możemy stworzyć historię. Tu jest zielono, są piękne lasy, blisko jest także Warszawa. Hodujemy w Pionkach konopie, z których wyciągamy olejki i ludzie by do nas przyjeżdżali, aby się nimi leczyć, ponieważ jest to bardzo fajny, nowy światowy trend – opowiadał Jarosław Krzyżanowski.

 

Wątpliwości radnego


Radny Zbigniew Belowski pytał, czy powstanie uprawy konopi wiązałoby się ze zmianą zagospodarowania przestrzennego, na działkach, na których miałaby ona powstać, z działalności przemysłowej na rolniczą. - Jeśli tak to miałoby wyglądać to ja się na to nie zgodzę. Z prostego powodu. Jaką mam pewność, że przy zmianie zagospodarowania na przestrzeń rolniczą, za jakiś czas nie pojawi się na tych uprawach jakiś inny rodzaj produkcji rolniczej? Mojej zgody na zmianę dosłownie rolniczą nie ma. Za parę lat Pan prezes sprzeda tą firmę. Pojedzie sobie na Karaiby, albo gdzieś, a my będziemy mieli na przykład hodowlę zwierząt - pytał radny Belowski.


Jarosław Krzyżanowski odpowiadając na pytanie radnego Zbigniewa Belowskiego podkreślił, że przy zmianie zagospodarowania przestrzennego można by zanotować, aby zmiana dotyczyła tylko i wyłącznie działalności roślinnej.

 

Wspomniany na początku Maciej Kowalski był pierwszą osobą w Polsce, która otrzymała pozwolenie na skup konopi włóknistych. Jak twierdzi w ciągu czterech lat od uzyskania pozwolenia stworzył sto miejsc pracy i otworzył firmę, którą następnie sprzedał za 100 milionów złotych. Zatem, czy Jarosław Krzyżanowski może być z kolei pierwszym plantatorem konopi w regionie?

 

/Od redakcji/

Budowa nowego zakładu pracy, zwłaszcza o tak ciekawym profilu działalności musi wywoływać sporo kontrowersji. Przedsiębiorca podczas spotkania z radnymi kolejny raz roztacza wizję budowy wyjątkowego zakładu pracy, który będzie zatrudniał setki pracowników (mowa jest o ok. 400). Uprawa ma odbywać się w zamkniętym pomieszczeniu przy zastosowaniu zaawansowanych technologii. Ma być również przyjazna środowisku. Musimy jednak przypomnieć, że podobnie miało być z zakładem produkcyjnym, którego Jarosław Krzyżanowski jest mniejszościowym udziałowcem. Z naszych informacji wynika, że ten nowoczesny zakład tylko w pierwszym kwartale tego roku zapłacił ponad 100 tysięcy złotych kar dla spółki PWKC, za zrzucanie o nieodpowiednich parametrach ścieków do pionkowskiej oczyszczalni. Kuszenie wielomilionowymi wpływami z podatków do budżetu miasta, to argument jakiego używają zazwyczaj inwestorzy, by przekonać do swojego pomysłu na biznes lokalnych włodarzy. Radny Zbigniew Belowski zasiał w tym proponowanym przedsięwzięciu jednak „ziarno” niepewności mówiąc o braku pewności, że przy zmianie zagospodarowania na przestrzeń rolniczą, za jakiś czas nie pojawi się na tych uprawach jakiś inny rodzaj produkcji rolniczej. /Mariusz Grotkowski, Damian Latos.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Jestem ZA . Nie wiem , co na to płaskoziemcy ?
Dodane obrazki:
23-04-2021, 08:34:47
+ 86
- 35
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Szpital w Pionkach rozpoczyna stacjonarną rehabilitację dla osób po przeb...
Cambridge English First (dawniej FCE) to prestiżowy certyfikat  językowy,...
Fot. Kozienice24
Teresa Fryszkiewicz - wójt gminy Garbatka-Letnisko, w której się u...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Ośrodek Staw Górny w Pionkach na przestrzeni ostatniego czasu całkowicie ...
Fot. Mateusz Palka
6 maja, kilka minut przed godziną 17 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejski...
Fot. Kozienicki Dom Kultury - archiwum
W malowniczej scenerii amfiteatru nad Jeziorem Kozienickim odbędzie się uroczyst...
Fot. Mateusz Palka
W czwartek, 6 maja, około godziny 19:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miej...
Fot. Archiwum Nadleśnictwo Kozienice
Straż leśna Nadleśnictwa Kozienice, w środę 5 maja wykryła kolejną próbę ...
W poniedziałek, 10 maja zakończy się sezon grzewczy. PWKC poinformowało o wstrzy...
Cztery uratowane życia, 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką – to obec...
Qba Janicki - fot. archiwum artysty
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radom...
Fot. archiwum Pionki24
Wiosenny lockdown w instytucjach kultury wciąż trwa. Epidemia i związane z nią o...
Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
„Warszawska Syrenka” konkurs recytatorski z wieloletnią tradycją, kt...
Fot. archiwum Pionki24
Pionkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji informuje, że od 1 maja otwarte zostały pl...
Fot. Mateusz Palka
W poniedziałek, 3 maja po godzinie 18 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejsk...
fot.UMPionki
O remont kładki przy ulicy Wspólnej zabiegali mieszkańcy ulicy Łąkowej, P...
fot.Kolrowe Pudełko/FB
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę ...
Fot. pionki.pl
Pionkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji informuje, że od 5 maja otwarty zostanie B...
Fot. Kozienicki Dom Kultury - archiwum
Zmiana formuły eliminacji do 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego...
Fot. Lincoln Beddoe/Shutterstock
Dziś rozpoczął się maturalny maraton. Uczniowie pionkowskich szkół ...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Marzysz o tym, by każdego ranka budzić się wypoczętym i pełnym energii? Masz dosyć porannych bólów karku c...
Kupiliście sobie łoże małżeńskie? Potrzebujecie jeszcze do niego materaca, lecz nie wiecie, czy odpowiednim wyborem będz...
Materace możemy wybierać zgodnie z wymiarami, ale nie powinniśmy także zapominać o tym, jak ważny jest dobór pod ...
W Pionkach przy ulicy Parkowej zaplanowano inwestycję dwóch budynków IV kondygnacyjnych mieszkalnych wraz ...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Szkoła ZIELONE nabór 20.04.2021
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
DZIAŁKA ROLNO-BUDOWLANA
DZIAŁKA ROLNO-BUDOWLANA
Do sprzedania działka rolno-budowlana w miejscowości Laski niedaleko Pionek. Nieruchomość położona jest przy głównej drodze. Media prąd, kanalizacja,wodociąg w drodze. Powierzchnia 36000 m2. Szer.ponad 30 m
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
przy ul. A. Mickiewicza 4 w Pionkach. III piętro, 3 pokoje, kuchnia, łazienka, osobno WC o powierzchni 66,75 m2. Piwnica ok 19m2. Okolica cicha i spokojna. Tel. 884 101 430
PRACA W FIRMIE SPRZĄTAJĄCEJ, PEŁNY ETAT
PRACA W FIRMIE SPRZĄTAJĄCEJ, PEŁNY ETAT
Potrzebna osoba do pomocy przy sprzątaniu. Umowa zlecenie 20zł netto za godzinę Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu
WYNAJMĘ KAWALERKĘ
WYNAJMĘ KAWALERKĘ
Do wynajęcia kawalerka 24m2 w centrum Pionek częściowo umeblowana -/kuchnia, łazienka/ szczegóły pod tel.698282014
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992