Panująca w naszym regionie susza sprawiła, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu Nadleśnictwo Kozienice wprowadziła czasowy zakaz wstępu do lasu. Zakaz wstępu do lasu obowiązuje od 29 kwietnia br. do odwołania i dotyczy całej Puszczy Kozienickiej.
Za złamanie zakazu można zostać ukaranym mandatem karnym w wysokości 500 zł. Jeśli więc wybieramy się na spacer lepiej uważajmy, bo może nas on słono kosztować.
W okresie zagrożenia pożarowego należy w lesie zachować szczególną ostrożność. Wystarczy bowiem iskra czy niedopałek papierosa aby spłonęło kilkanaście hektarów. Szczególnie łatwo o pożar wczesną wiosną gdy na dnie lasu zalega łatwopalny chrust, opadłe liście i wysuszona roślinność. Każdego roku w Polsce wybucha ponad 3,5 tysiąca pożarów. Przyczyną większości z nich są umyślne podpalenia oraz wiosenne wypalanie trawy.
Stopień zagrożenia określają służby leśne na podstawie pomiarów wilgotności ściółki. Znaczenie ma również współczynnik opadowy i wilgotność powietrza. Gdy wilgotność ściółki przez pięć dni nie przekracza 10 proc. wprowadza się zakaz wstępu do lasu.
KOMUNIKAT
Informuję, że od dnia 30 kwietnia 2009 został
wprowadzony całkowity zakaz wstępu na tereny leśne w związku z suszą powodującą
katastrofalną sytuację pożarową na terenach
w okolicy Pionek.
Zakaz został wprowadzony przez Nadleśnictwa Kozienice
i Zwoleń.
Lasy są patrolowane przez Straż Leśną i Policję.
Przyczyną licznych i wywołujących znaczne straty materialne
pożarów jest brak zachowania ostrożności w obchodzeniu się
z ogniem na terenach leśnych. Przypominam, że stale obowiązuje zakaz
posługiwania się ogniem na trenach
leśnych oraz w odległości 100 m od granicy lasu.
W przypadku zauważenia pożaru należy zawiadomić:
- Straż Pożarną tel. 998
- Policję tel. 997, 112
- Punkt Alarmowo Dyspozycyjny Nadleśnictwa Kozienice tel. 486123908, 486129353
(-) Burmistrz Miasta Pionki







geopard.pl

