Dzisiaj jest niedziela, 29 marca 2020 r., 89 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Wojciech Korfanty bohaterem Akademii Niepodległości
Dodał: MaG, 12-12-2019 08:00, odsłon: 1062
fot.ZS
fot.ZS

W dniu 10 grudnia 2019 roku w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach już po raz piąty odbyły się zajęcia w ramach Akademii Niepodległości IPN. Tematem przewodnim zajęć Akademii Niepodległości była postać Wojciecha Korfantego, współtwórcę Niepodległej, którego działalność polityczną przedstawił dr Janusz Kłapeć, pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej, oddział Lublinie.

- Bez poznania wkładu wielkich bohaterów w walkę o niepodległość Polski trudno sobie wyobrazić pełne zrozumienie dziejów narodu polskiego. Przykład poświęcenia i ofiarności wybitnego działacza politycznego, jakim był niewątpliwie Wojciech Korfanty stanowi ogromny wkład w odzyskanie niepodległości. Odkrywanie wyjątkowych bohaterów, których dokonania życiowe i polityczne jest patriotycznym obowiązkiem kolejnych pokoleń - stwierdził w swoim wystąpieniu p. Janusz Kłapeć. – Pomimo, iż Wojciech Korfanty był aresztowany i osadzony w Berezie Kartuskiej przez rządzący od 1926 r., „obóz sanacyjny”, to jednak Jego zasługi dla niepodległości są niepodważalne i warto o nich pamiętać, podsumował swoje wystąpienie honorowy gość Akademii Niepodległości. W takcie wykładu została wyświetlona prezentacja o Wojciech Korfantym, której autorem jest dr hab. Grzegorz Bębnik, pracownik naukowy IPN o/ Katowice. Pan Grzegorz Będnik jest także współautorem publikacji naukowej pt; „Wojciech Korfanty 1873 – 1939”, wydanej przez IPN w 2018 roku.

 


Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. Zielone reprezentowało 10 członków Szkolnego Klubu Debat Historycznych, którzy wraz ze swoim opiekunem p. Jackiem Malickim poszerzają swoją wiedzę historyczną i przygotowują się do kolejnych debat historycznych. W ramach Akademii Niepodległości IPN odbył się Konkurs Wiedzy o Powstaniach Śląskich oraz o bohaterze wykładu.


Do rywalizacji przystąpiło 21 uczestników, wśród nich Bartosz Kołodziejczyk, Paweł Farbiś i Szymon Jaworski z Zielonego. Jury Konkursu w składzie: dr Janusz Kłapeć, Marzena Wożnica, nauczycielka historii PSN Nr 5 w Pionkach, Bartłomiej Gałkowski, nauczyciel historii PSP Nr 1 w Pionkach, Jan Siek, nauczyciel historii CKZiU w Pionkach i Jacek Malicki, belfer historii z Zielonego wyłoniło następujących laureatów konkursu: I miejsca zdobyły – Olga Łandar i Aleksandra Michalska z PSP Nr 1 Pionki, II miejsce zdobył Marcel Stępień z CKZiU Pionki, zaś Szymon Jaworski z ZS Pionki wywalczył trzecią lokatę, a listę laureatów zamknął Michał Rębiś z CKZiU Pionki, który zdobył IV miejsce.

 


Warto dodać, iż w trakcie spotkania dwa patriotyczne wiersze poświęcone 100–leciu Niepodległości Polski wyrecytował p. Andrzej Zwolski, miłośnik historii i lokalny poeta. W nagrodę otrzymał ogromne brawo od licznie zgromadzonych uczestników spotkania, których w sumie było ponad 100 osób.


- Serdecznie dziękuje organizatorom Akademii Niepodległości za wyjątkowe i ciekawe przygotowanie kolejnego spotkania z historią. Szczególnie dziękuje państwu Lidii i Markowi Wierzbickim, głównym pomysłodawcom Akademii Niepodległości w Pionkach. Zdobywanie wiedzy historycznej podczas „żywych lekcji” jest najlepszą formą zainteresowania młodego pokolenia dziejami naszego narodu. Dziękuje za wspaniałe nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu i członków Jury konkursu. Cieszę się także z faktu, iż kolejna szósta edycja Akademii Niepodległości odbędzie się w styczniu 2020 r., a tematem przewodnim będzie Powstanie Wielkopolskie - podsumował udział w spotkaniu p. Jacek Malicki.

 

autor:Jacek Malicki  
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook