Dzisiaj jest poniedziałek, 20 stycznia 2020 r., 20 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
Wojciech Korfanty bohaterem Akademii Niepodległości
Dodał: MaG, 12-12-2019 08:00, odsłon: 915
fot.ZS
fot.ZS

W dniu 10 grudnia 2019 roku w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach już po raz piąty odbyły się zajęcia w ramach Akademii Niepodległości IPN. Tematem przewodnim zajęć Akademii Niepodległości była postać Wojciecha Korfantego, współtwórcę Niepodległej, którego działalność polityczną przedstawił dr Janusz Kłapeć, pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej, oddział Lublinie.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

- Bez poznania wkładu wielkich bohaterów w walkę o niepodległość Polski trudno sobie wyobrazić pełne zrozumienie dziejów narodu polskiego. Przykład poświęcenia i ofiarności wybitnego działacza politycznego, jakim był niewątpliwie Wojciech Korfanty stanowi ogromny wkład w odzyskanie niepodległości. Odkrywanie wyjątkowych bohaterów, których dokonania życiowe i polityczne jest patriotycznym obowiązkiem kolejnych pokoleń - stwierdził w swoim wystąpieniu p. Janusz Kłapeć. – Pomimo, iż Wojciech Korfanty był aresztowany i osadzony w Berezie Kartuskiej przez rządzący od 1926 r., „obóz sanacyjny”, to jednak Jego zasługi dla niepodległości są niepodważalne i warto o nich pamiętać, podsumował swoje wystąpienie honorowy gość Akademii Niepodległości. W takcie wykładu została wyświetlona prezentacja o Wojciech Korfantym, której autorem jest dr hab. Grzegorz Bębnik, pracownik naukowy IPN o/ Katowice. Pan Grzegorz Będnik jest także współautorem publikacji naukowej pt; „Wojciech Korfanty 1873 – 1939”, wydanej przez IPN w 2018 roku.

 


Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. Zielone reprezentowało 10 członków Szkolnego Klubu Debat Historycznych, którzy wraz ze swoim opiekunem p. Jackiem Malickim poszerzają swoją wiedzę historyczną i przygotowują się do kolejnych debat historycznych. W ramach Akademii Niepodległości IPN odbył się Konkurs Wiedzy o Powstaniach Śląskich oraz o bohaterze wykładu.


Do rywalizacji przystąpiło 21 uczestników, wśród nich Bartosz Kołodziejczyk, Paweł Farbiś i Szymon Jaworski z Zielonego. Jury Konkursu w składzie: dr Janusz Kłapeć, Marzena Wożnica, nauczycielka historii PSN Nr 5 w Pionkach, Bartłomiej Gałkowski, nauczyciel historii PSP Nr 1 w Pionkach, Jan Siek, nauczyciel historii CKZiU w Pionkach i Jacek Malicki, belfer historii z Zielonego wyłoniło następujących laureatów konkursu: I miejsca zdobyły – Olga Łandar i Aleksandra Michalska z PSP Nr 1 Pionki, II miejsce zdobył Marcel Stępień z CKZiU Pionki, zaś Szymon Jaworski z ZS Pionki wywalczył trzecią lokatę, a listę laureatów zamknął Michał Rębiś z CKZiU Pionki, który zdobył IV miejsce.

 


Warto dodać, iż w trakcie spotkania dwa patriotyczne wiersze poświęcone 100–leciu Niepodległości Polski wyrecytował p. Andrzej Zwolski, miłośnik historii i lokalny poeta. W nagrodę otrzymał ogromne brawo od licznie zgromadzonych uczestników spotkania, których w sumie było ponad 100 osób.


- Serdecznie dziękuje organizatorom Akademii Niepodległości za wyjątkowe i ciekawe przygotowanie kolejnego spotkania z historią. Szczególnie dziękuje państwu Lidii i Markowi Wierzbickim, głównym pomysłodawcom Akademii Niepodległości w Pionkach. Zdobywanie wiedzy historycznej podczas „żywych lekcji” jest najlepszą formą zainteresowania młodego pokolenia dziejami naszego narodu. Dziękuje za wspaniałe nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu i członków Jury konkursu. Cieszę się także z faktu, iż kolejna szósta edycja Akademii Niepodległości odbędzie się w styczniu 2020 r., a tematem przewodnim będzie Powstanie Wielkopolskie - podsumował udział w spotkaniu p. Jacek Malicki.

 

autor:Jacek Malicki  
Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook