Dzisiaj jest sobota, 19 stycznia 2019 r., 19 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO

Dziewczyny z Zielonego nagrodzone w konkursie „Cena Niepodległości. Cmentarze i groby wojenne na Mazowszu”
Dodał: MaG, 13-11-2017 09:00, odsłon: 10689
fot.ZSP
fot.ZSP

W piątek 10 listopada 2017 roku w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji rozstrzygnięcia I edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Cena Niepodległości. Cmentarze i groby wojenne na Mazowszu”. Wśród uczestników uroczystości znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. Zielone reprezentowali: Weronika Krekora i Wiktoria Krekora z klasy II FP, Kornelia Brzostowska z klasy I FP oraz Jacek Malicki, nauczyciel historii.

Podczas uroczystego otwarcia spotkania Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipera powiedział: – Wszystko, co jest związane z naszą przeszłością, tworzy naszą tożsamość dzisiaj. Wojewoda Mazowiecki zaznaczył w ten sposób, jak duże znaczenie ma umacnianie przez nauczycieli postaw poszanowania przeszłości własnego narodu u młodzieży. Spotkanie poprowadził dr Piotr Oleńczak, pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.


Gościem honorowym był dr Bogdan Urbankowski, autor publikacji biograficznej o Józefie Piłsudskim. Książka z autografem pisarza stanowiła również nagrodę w konkursie. Dr Urbankowski wygłosił wykład na temat Marszałka Piłsudskiego, którego książkę otrzymali laureaci konkursu i nauczyciele.

 

- Cieszymy się ze zdobycia III miejsca w kategorii audiowizualnej. Przedstawianie miejsc pamięci swojego regionu jest szczególnie ważne obecnie, kiedy obchodzimy 100- lecie niepodległości - podsumowały swój udział w konkursie Weronika i Wiktoria.


Jak poinformowali organizatorzy konkursu na pierwszą edycję konkursu wpłynęło ponad 60 prac wykonanych pod opieką merytoryczną nauczycieli. Konkurs został zrealizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Zgodnie z faktami historycznymi teren województwa mazowieckiego był szczególnie dotknięty intensywnymi działaniami wojennymi XIX i XX wieku – obu powstań narodowowyzwoleńczych 1831 i 1863 roku, I wojny światowej, wojny polsko – bolszewickiej oraz II wojny światowej. Pod opieką Wojewody Mazowieckiego znajdują się aktualnie 1324 obiekty, zarówno pojedyncze, jak i zbiorowe mogiły na parafialnych cmentarzach, kwatery oraz cmentarze wojenne, w których pochowanych są tysiące żołnierzy. Pod opieką Wojewody znajduje się także kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych w Warszawie, na której wybudowany został Panteon – Mauzoleum Wyklętych - Niezłomnych.


- Jestem bardzo mile zaskoczona wyróżnieniem w kategorii literackiej. Moja praca o naszym pionkowskim bohaterze -  Adasiu Guzalu - pokazuje, iż należy kultywować w różnej formie pamięć o naszych lokalnych obywatelach, szczególnie  zasłużonych dla społeczności - oceniła swój pobyt w Warszawie Kornelia.

 

źródło: ZSP 
Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook