Dzisiaj jest czwartek, 21 marca 2019 r., 80 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Alior Bank marzec
Relacja na żywo z 47. sesji Rady Miasta
Dodał: JaW, 18-07-2017 12:36, odsłon: 20860

Od godziny 14:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta trwa 47. sesja Rady Miasta. Radni m.in. podejmą dzisiaj decyzję czy przenieść zarząd mieszkaniami komunalnymi z MZUK-u do UM i zaciągnąć blisko 2,8 miliona złotych kredytu. Program sesji TUTAJ W Pionki24 będziemy prowadzić relację tekstową na żywo prosto z sali obrad. Prosimy o odświeżanie serwisu. W najbliższych dniach w Pionki24TV pojawi się zapis sesji w wersji wideo.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

14:09 - przewodniczący Zbigniew Belowski otwiera obrady. Obecnych jest 10 radnych. Nieobecni są radni: Sokołowski, Bińkowski, Maj, Kustra, Wydmuch.

 

Radni jednogłośnie przegłosowali porządek obrad. Głosowanych będzie dziesięć uchwał.

 

14:12 - informacje burmistrza z prac między sesjami.

 

Z datą 24 czerwca został wystawiony dokument na użytkowanie Stadionu Miejskiego w Pionkach, który już się uprawomocnił.

 

Planowane jest włączenie działki przy ulicy Wspólnej do strefy Euro-Park Wisłosan. Nieruchomością zainteresowana jest firma Soudal.

 

Prowadzone są prace inwentaryzacyjne budynków przy Alejach Lipowych 9 i 13. Miasto chce zdobyć dotację zewnętrzną na modernizację tzw. "hoteli".

 

W drugi weekend września w Pionkach odbędzie się duży Festyn Rodzinny. Gwiazdą imprezy ma być Andrzej "Piasek" Piaseczny.

 

14:24 - wystąpienie przewodniczącego RM Zbigniewa Belowskiego.

 

14:29 - głos zabiera Krzysztof Kowal, prezes Przedsiębiorstwa Wodno Kanalizacyjno Ciepłowniczego w Pionkach.

 

- Zbliżamy się do finiszu z przygotowaniem przetargu na wykonanie modernizacji oczyszczalni ścieków. Ogłoszenie ukaże się do końca tego miesiąca - informuje Kowal.

 

PWKC złożyło odwołanie od kary nałożonej przez WIOŚ.

 

- Jeżeli dotrzymamy terminów i harmonogramów to jest możliwość, że kary zostaną anulowane i włączone na poczet wydatków na modernizację oczyszczalni - Krzysztof Kowal.

 

Radny Wojciech Maślanek ma pięć pytań do prezesa PWKC:

1. Czy zostało ustalone dlaczego oczyszczalnia ścieków została zamknięta w marcu?

- Nie mam oficjalnej informacji. Postępowanie trwa - Kowal.

2. Czy poza karą WIOŚ za zanieczyszczenie Zagożdżonki i wydatkami na transport ścieków do Radomia były dodatkowe wydatki lub kary w okresie zamknięcia oczyszczalni?

- To były jedyne kary i wydatki - Kowal.

3. Jak to się stało, że oczyszczalnia przez cały 2016 rok nie spełniała parametrów odprowadzanych ścieków?

- Nie potrafię odpowiedzieć. To był skomplikowany i złożony proces - Kowal.

4. Jak została zakończona sprawa awarii kanalizacji na ulicy Zwycięstwa?

- Kilka osób otrzymało naszą polisę ubezpieczeniową. Kilka osób odmówiło - Kowal.

5. PWKC dokonywało zmiany pierwotnego projektu modernizacji oczyszczalni. Czy nowy projekt uwzględnia przyjmowanie ścieków przemysłowych z Pronitu?

- Korekty w projekcie były drobne i nie dotyczyły przyjmowania ścieków z Pronitu - Kowal.

 

Wartość kosztorysowa modernizacji oczyszczalni to blisko 28 milionów złotych. Inwestycja ma zakończyć się pod koniec 2019 roku.

 

14:42 - informacje z prac komisji problemowych Rady Miasta.

 

Przewodniczący Belowski ogłasza 15-minutową przerwę.

 

15:01 - wznowienie obrad po przerwie.

 

Punkt Debata i podjęcie uchwał.

 

Uchwała nr 1 - zmiana w uchwale budżetowej. Jest to korekta uchwały przegłosowanej 29 czerwca na sesji nadzwyczajnej, w której popełniony został błąd. PRZEGŁOSOWANA: jednogłośnie.

 

PIERWSZY ROZBIÓR MZUK PRZEGŁOSOWANY!

Uchwała nr 2 - zmiany w budżecie. Przeniesienie gospodarki mieszkaniami komunalnymi z MZUK do wydziału w Urzędzie Miasta. Ma za tym zostać przesunięte w budżecie 800 tysięcy złotych. PRZEGŁOSOWANA: 7 za - 1 przeciw (Maślanek) - 2 wstrzymując się (Pacan, Łyżwa).

 

- Czy istnieje inna możliwość zgodna z prawem rozwiązania tej sytuacji? - Kazimierz Myśliwiec.

 

- Miejski Zakład Usług Komunalnych zamiast przekazywać pieniądze wspólnotom mieszkaniowym czy płacić rachunki do PWKC przeznaczał środki finansowe na wypłaty wynagrodzeń. W ten sposób powstało zadłużenie rzędu 1,1 miliona złotych. Miasto nie ma możliwości pokrycia tego długu. Chcemy dokonać takiej samej operacji, jak w roku 2010. Wtedy zarząd mieszkaniami komunalnymi też przeszedł do UM - Romuald Zawodnik.

 

- Co się na to złożyło, że MZUK posiłkował się tymi pieniędzmi i wydawał je na wynagrodzenia? To jest wina miasta, że doszło do takiej sytuacji - Stanisław Pacan.

 

- Jednoznacznie trzeba powiedzieć, że przejmując gospodarkę mieszkaniową, przejmujemy ją z zadłużeniem. MZUK może przez to stracić płynność finansową. Z drugiej strony nie jesteśmy w stanie dalej utrzymywać Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. Taka jednostka budżetowa powinna funkcjonować jak przedsiębiorstwo i utrzymywać się dzięki zleceniom otrzymywanym z miasta. MZUK w strukturze zakładu budżetowego nie dostanie tylu zleceń, żeby utrzymać taką liczbę zatrudnionych. Nic nie pomoże kupowanie nowych urządzeń, bo miasto nadal nie będzie miało tak dużej ilości zleceń. W sposób sztuczny tego nie utrzymamy. MZUK powinien mieć możliwość funkcjonowania na rynku jako spółka - Zbigniew Belowski.

 

- Jakie ma Pan propozycje, żeby uzdrowić gospodarkę komunalną? - Belowski do burmistrza Zawodnika.

 

Jak przekazuje przewodniczący Belowski MZUK zajmował się obsługą bramy na Pronicie, na co otrzymywał dotację z miasta w wysokości 9800 złotych, a koszt tego zadania wynosił ponad 14 tysięcy złotych miesięcznie.

 

Zadłużenie mieszkańców wobec MZUK wynosi bez odsetek ponad 7 milionów złotych.

 

- Szacujemy, że na zapewnienie kosztów funkcjonowania MZUK-u do 31 grudnia 2017 roku brakuje nam 280 tysięcy złotych - Romuald Zawodnik.

 

- Jeżeli chodzi o obsługę bramy wjazdowej na teren Pronitu, to wiem, że jest tam nadmiar pracowników. Imputowanie, że MZUK poniósł stratę jest nieprawdą - Romuald Zawodnik.

 

- Określa pan, że MZUK działa w sposób ułomny. To jest nie szanowanie ludzi. Ułomny to jest sposób sprawowania funkcji burmistrza przez pana. Zatrudnił pan koordynatora w MZUK, członka swojej rodziny, który miał poprawić sytuację. Jego roczny koszt utrzymania to 100 tysięcy złotych, a nikt nie wie, co ten człowiek właściwie robi - Wojciech Maślanek do burmistrza Zawodnika.

 

- Od pewnego czasu miasto nie dawało MZUK-owi żadnych zleceń. Doszło do tego, że zewnętrzna firma podlewała kwiaty na Placu Konstytucji 3 Maja. O tym wszystkim trzeba powiedzieć - Maślanek.

 

- W tym całym przedsięwzięciu najważniejszy jest czynnik ludzki. Jak to się stało, że w poprzednich latach MZUK był wydolny? Dziwne, że dochodzenie do takich wniosków zajęło nam 2,5 roku. Co robił audytor wewnętrzny? Dlaczego żadnych wniosków nie przekazała Komisja Rewizyjna Rady Miasta? - Maślanek.

 

- Myślałem, że koordynator został zatrudniony po to, żeby przedstawić plan naprawczy. Dzisiaj koordynatora MZUK nie ma nawet na sesji. Sytuacja jest niezwykle trudna, bo ktoś na niej straci, miasto albo MZUK - Tomasz Łyżwa.

 

- Jak pan wyobraża sobie spłatę długu, jaką znalazł pan formułę finansowo-prawną, żeby poprawić sytuację MZUK? Kłamie pan mówiąc o tym, że ta operacja spowoduje dług - burmistrz Zawodnik do radnego Maślanka.

 

- Jeżeli chodzi o zlecenia to podam przykład. Szarga pan nazwiskami i firmami wyrządzając tym ludziom krzywdę. Widać różnicę między tym, jak 100 metrów budowy chodnika realizuje MZUK, a jak firma prywatna - burmistrz Zawodnik.

 

- Wysłałem pana Szewczyka do MZUK-u, żeby mieć informację, co tam naprawdę się dzieje - burmistrz Zawodnik.

 

- Pływał pan i nie odpowiedział konkretnie na żadne moje zarzuty. Receptą na uzdrowienie sytuacji w MZUK-u będzie natychmiastowe zwolnienie koordynatora Radosława Szewczyka. Problem rozwiąże większa dotacja dla MZUK - Wojciech Maślanek.

 

Uchwała nr 3 - zmiany w budżecie. Jest to następstwo przegłosowanej wcześniej przez radnych podwyżki za odbiór odpadów komunalnych. Zmieniają się kwoty wydatków i dochodów. PRZEGŁOSOWANA: jednogłośnie.

 

16:10 - przewodniczący Belowski ogłasza 15 minut przerwy.

 

16:24 - wznowienie obrad po przerwie.

 

Uchwała nr 4 - zmiany w budżecie. Przesunięcie 90 tysięcy złotych na wykonanie nawodnienia obu boisk na stadionie miejskim. PRZEGŁOSOWANA: 9 za - 1 przeciw (Maślanek).

 

- To jest duża inwestycja. Mam moralne wątpliwości czy konieczna jest kolejna inwestycja w stadion. O podlewanie boiska powinien zadbać KS Proch - Zbigniew Belowski.

 

Uchwała nr 7 - w sprawie zmian w statucie MZUK. Jest to konsekwencja przeniesienia gospodarki mieszkaniami komunalnymi z MZUK-u do Urzędu Miasta.

 

17:04 - przewodniczący Belowski ogłasza przerwę w obradach.

 

17:38 - wznowienie obrad po przerwie.

 

Uchwała nr 7 zostaje przesunięta na koniec porządku obrad w tym punkcie.

 

Uchwała nr 8 - zmiany w budżecie. Dodatkowe 700 tysięcy złotych na modernizację dróg i chodników: ulice Północna, Krzywa, Sikorskiego, boczne od Polnej, chodnik na Dębowej. PRZEGŁOSOWANA: 7 za - 3 przeciw (Maślanek, Belowski, Pacan).

 

- Dzisiaj powinniśmy rozmawiać o Budżecie Obywatelskim i zadaniach z nim związanych. Ten temat nie został zakończony, a wprowadzamy nowe inwestycje i bierzemy na nie kredyt. Chociaż nie zrobiliśmy tego, co sobie obiecaliśmy wcześniej. Będę przeciwny tej uchwale - Stanisław Pacan.

 

- To jest skandaliczna sprawa jeżeli do projektu uchwały wpisuje się ulicę Polną i mówi się, że będzie się robić ulicę Graniczną. Czyżbyśmy mieli po raz kolejny być zaskoczeni? Nie mam cienia wątpliwości, że w przypadku podjęcia tej uchwały my, jako rada, nie będziemy mieli żadnego wpływu na to, co zostanie zrobione - Zbigniew Belowski.

 

18:10 - radny Myśliwiec wnioskuje o przerwę w obradach.

 

18:46 - wznowienie obrad po przerwie. Przepraszamy za krótką przerwę w relacji spowodowaną problemami technicznymi.

 

19:09 - radni nadal dyskutują nad rankingiem ulic i chodników miejskich, które w pierwszej kolejności powinny być remontowane.

 

Radni kolejno mówią o niekończącej się liście ulic wymagających remontu. Pojawiają się nazwy Zacisze, Spokojna, Daleka, Marii Dąbrowskiej.

 

- Do tej pory nie zrealizowaliśmy naszych ustaleń z 2015 roku. A dzisiaj dopisujemy do wykazu inwestycji kolejne ulice - Wojciech Maślanek.

 

Uchwała nr 9 - zmiany w budżecie. PRZEGŁOSOWANA: jednogłośnie.

 

Uchwała nr 10 - zmiany w budżecie. Zwiększenie wydatków o 48 tysięcy złotych na zakup sprzętu do pionkowskiego oddziału Szkoły Muzycznej. WYCOFANA.

 

- To niepotrzebny i drogi wydatek. Szkoła Muzyczna to podmiot, o który powinna zabiegać bogata gmina Kozienice. Dziwi fakt, że na sesji nadzwyczajnej jest wniosek o 43 tysiące złotych na zakup instrumentów, a dzisiaj już 48 tys. To jest niepoważne. Nie stać nas na rozdawnictwo. Mamy swoje potrzeby. Będę głosował na nie - Wojciech Maślanek.

 

- Jest to zakup pomocy naukowych dla PG nr 2 na potrzeby Szkoły Muzycznej. W tej szkole uczą się dzieci z naszego miasta - Romuald Zawodnik.

 

- Jak to się stało, że przy obniżeniu kwoty na zakup pianina, generalnie kwota jest wyższa. Sprawdziłem i wiem, że zaproponowane instrumenty są o dużo większym standardzie niż do nauki. Moim zdaniem jest to czyjś przerost ambicji. Przeznaczenie tej klasy instrumentów do nauki jest rozrzutnością - Zbigniew Belowski.

 

- Jestem pełen podziwu dla państwa kompetencji i wiedzy, jaki jest racjonalny instrument na potrzeby szkoły. Przez 40 lat nie słyszałem, żeby ktoś stawiał dyrektorowi Szkoły Muzycznej w Kozienicach zarzuty o rozrzutności - Romuald Zawodnik.

 

- Wycofuję projekt tej uchwały, żeby oszczędzić państwu kompromitacji. Chce przeprosić rodziców dzieci tej szkoły za stosunek radnych do całej sprawy - Romuald Zawodnik.

 

Uchwała nr 11 - w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu. Burmistrz wprowadził autopoprawkę i z kwoty 2 miliony 846 tysięcy złotych suma kredytu wzrosła do 3 milionów 146 tys. zł. PRZEGŁOSOWANA: 6 za - 3 przeciw (radni Pacan, Belowski, Maślanek).

 

- Co się stanie jeżeli radni nie podejmą dzisiaj tej uchwały? - Kazimierz Myśliwiec.

 

- Nie zdążylibyśmy ze spłaceniem kredytu i powstałyby odsetki - skarbnik Beata Pietrus.

 

- Jeżeli pani skarbnik mówi, że stan finansów jest super, kredyt jest nam niepotrzebny, a na koncie mamy ponad 6 milionów złotych środków finansowych, to nie podejmujmy tej uchwały - Wojciech Maślanek.

 

Uchwała nr 12 - w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej. PRZEGŁOSOWANA: 6 za - 2 przeciw - 1 wstrzymujący się.

 

Uchwała nr 13 (wcześniej oznaczona nr 7) - w sprawie zmian w statucie MZUK. Jest to konsekwencja przeniesienia gospodarki mieszkaniami komunalnymi z MZUK-u do Urzędu Miasta. PRZEGŁOSOWANA: 7 za - 1 przeciw (Maślanek) - 1 wstrzymujący się (Pacan).

 

- Chciałbym tylko przypomnieć słowa burmistrza Zawodnika z kampanii wyborczej 2014, że nie będzie zwalniał pracowników MZUK - Wojciech Maślanek.

 

20:11 - przewodniczący Belowski ogłasza 15 minut przerwy.

 

20:27 - wznowienie obrad po przerwie. Punkt Interpelacje i zapytania radnych. Odpowiedzi.

 

Radny Myśliwiec mówi o awarii oświetlenia przy ulicy Mickiewicza w kierunku cmentarza.

 

Radny Maślanek pyta o koszty audytu w MZUK prowadzone przez firmę zewnętrzną.

 

Radny Pająk pyta o projekt remontu ulicy Kozienickiej ze ścieżką rowerową na wysokości domków jednorodzinnych.

 

- Projekt jest wykonany. Obejmuje odcinek ulicy Kozienickiej od skrzyżowania z 15 Stycznia aż do Mickiewicza. Został odłożony w czasie - Romuald Zawodnik.

 

Radny Belowski pyta o naprawę chodnika i ścieżki rowerowej w parku przy ulicy Aleja Jana Pawła II.

 

- Z końcem tego tygodnia zapadną decyzję, co z chodnikiem i ścieżką zrobić. Sprawa powinna ruszyć w sierpniu - Romuald Zawodnik.

 

- Chciałbym prosić o przygotowanie szczegółowego planu zamiarów inwestycyjnych, bo przy każdej sesji jestem zaskakiwany nowymi pomysłami - Zbigniew Belowski.

 

20:53 - punkt Sprawy różne.

 

21:11 - punkt Wolne wnioski.

 

Przewodniczący Belowski ogłasza przerwę wakacyjną do 31 sierpnia.

 

21:12 - przewodniczący Belowski zamyka obrady 47. sesji Rady Miasta.

 

Dziękujemy, że byliście z nami!

 

/Jakub Wojtaszewski/

 

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook