Dzisiaj jest poniedziałek, 06 lipca 2020 r., 188 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
Czy pionkowskie szkoły podstawowe są gotowe na zdalne nauczanie? Dyrektorzy placówek odpowiadają
Dodał: DL, 24-03-2020 10:49, odsłon: 2354
Fot. ilustracja/pixabay.com
Fot. ilustracja/pixabay.com

Ciężki czasy przede wszystkim dla służby zdrowia. Ale nie tylko. Wiele wyzwań także przed oświatą. Czy szkoły podstawowe w Pionkach są przygotowane, by uczyć zdalnie? W szkołach trwa już od jakiegoś czasu forma nauczania polegająca na odrabianiu przez uczniów prac nadsyłanych przez nauczycieli. Co z nauczaniem zdalnym poprzez telekonferencje? Zapytaliśmy o to dyrektorów naszych szkół.

Dyrektor PSP nr 1 Wiktor Siek chce, aby w jego szkole nauczanie online poprzez telekonferencje funkcjonowało na jak najwyższym poziomie. Dyrektor opowiadał o postępach prac wdrożeniowych tego modelu nauczania, a także o sytuacji dzieci, które z różnych przyczyn nie będą mogły wziąć udziału w tejże formie nauki. – Od jutra zaczynamy zdalne nauczanie poprzez telekonferencje. Właśnie w tym momencie jesteśmy w trakcie testowania systemu. Dzisiaj odbędzie się zdalna rada pedagogiczna, ze wszystkimi nauczycielami. Natomiast od jutra zaczynamy zajęcia. Na początek będą to zajęcia z wychowawcą, który podłączy wszystkie dzieci, które mają oczywiście taką możliwość. Zdaję sobie sprawę, że rodzice mogą mieć problemy natury technicznej. Na przykład nie mają dostępu do internetu, czy nie mają wystarczającego łącza, albo posiadają jeden komputer dla kilkorga dzieci. Będziemy musieli to wszystko uwzględnić. Natomiast już zmieniamy plan dostosowany pod nauczanie zdalne na zasadzie telekonferencji, czyli zajęcia bezpośrednio z nauczycielem prowadzącym przedmiot. Wychodząc naprzeciw temu, że pewne rzeczy trzeba dzieciom wytłumaczyć, przekazać im wiedzę, a nie tylko dać dzieciom zadania do samodzielnego rozwiązania, lub przy pomocy rodziców. Teraz nauczyciel będzie uczył. Z tym, że nie będzie miał uczniów fizycznie w klasie, a będzie ich miał przed sobą, na monitorze – mówił dyrektor PSP 1 Wiktor Siek.

 

Dyrektor Siek jest świadomy ciężkiej sytuacji niektórych rodzin. Jak twierdzi, jego szkoła będzie różnymi sposobami starała się dotrzeć do dzieci, które nie będą miały możliwości wziąć udziału w formie nauczania opierającej się na telekonferencji. - Będziemy musieli do nich docierać poprzez pracę, która będzie zadawana. My oceniamy dzieci pozytywnie. Jeśli dziecko czegoś nie zrobi – nic się nie stanie. Jeżeli dziecko nie będzie czegoś potrafiło samodzielnie wykonać – nic się nie stanie. My będziemy małymi kroczkami naprowadzać dzieci, żeby były w jak największym stopniu samodzielne, jak również ich prace. Będziemy w dalszym ciągu wysyłać prace poprzez Librus, bo to naprawdę dobrze działało. Następnie będziemy od dzieci zbierać prace wykonane w domu. Różnymi sposobami będziemy starali się docierać do dzieci, aby w jakiejś dogodnej dla nich formie mogły pracować – tłumaczył Siek.

 

W PSP 1 zmieniony będzie także plan zajęć. Zmieniony będzie plan. To nie będzie plan taki, który dzieci do tej pory realizowały. To będzie plan na miarę możliwości dzieci. Pojawią się formy zajęć plastycznych. Będzie to mogło także być wysłuchanie koncertu, czy wizyta w wirtualnym muzeum. Jest wiele możliwości, z których będziemy korzystaćdodał dyrektor Wiktor Siek.

 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2

 

O aktualnej sytuacji opowiedziała nam także dyrektor PSP nr 2 Magdalena Deszczka. - Jesteśmy w szczęśliwej sytuacji, jak wszystkie szkoły w Pionkach, ponieważ posiadamy dziennik elektroniczny. Mamy bezpośredni kontakt z uczniami i możemy przez dziennik elektroniczny przesyłać dzieciom materiały i prace domowe do nauczania. Wykorzystujemy także pocztę mailową, przez którą nauczyciele kontaktują się z uczniami. Założyliśmy także specjalny portal na Google, gdzie każdy nauczyciel ma swoją platformę, w której ma założone profile każdej klasy. Dwukrotnie odbyły się lekcje online z matematyki, z nauczycielem, gdzie dzieci, które miały możliwość zalogowania się to skorzystały z tej formy nauki. Ponad 70% dzieci z każdej klasy korzystały z tej formy – mówiła dyrektor.

 

A co z telekonferencjami? – Nie wiem, czy uda nam się zrealizować w pełni tą formę nauczania. Ciężko jest zgromadzić wszystkich uczniów w jednym czasie, o jednej godzinie. Nasze klasy są mniej liczne, więc sprawnie odbywa się komunikacja wewnętrzna między uczniami. Zawsze proszę nauczycieli jak coś się pojawi, aby dzwonili do rodziców. W dzienniku elektronicznym mamy możliwość podglądu, kto się zalogował i kiedy, a więc wiemy do kogo trzeba się zwrócić jeżeli wiadomość nie została odebrana.

 

Dyrektor odniosła się także do sprawy rodzin, które nie są w stanie zapewnić dzieciom dostępu do wykonywania zadań przekazanych drogą internetową. - Troje dzieci nie posiada komputerów, ale tą sprawę rozwiązaliśmy w taki sposób, że nauczyciele wysyłają do mnie na szkolną pocztę materiały dla tych dzieci, po czym ja je drukuje i raz w tygodniu rodzice odbierają je za potwierdzeniem. Są to karty pracy z zadaniami na cały tydzień – mówiła dyrektor.

 

Jak wygląda sytuacja w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5?

 

Jak to wygląda w PSP nr 5? Na to pytanie odpowiedziała nam dyrektor Marzena Murawska. – Pracujemy nad tym. Jesteśmy na takim etapie, że mamy narady w zespołach przedmiotowych. Wczoraj odbyło się spotkanie z informatykami, żeby ustalić sposób dogodnej komunikacji. Nasza szkoła jest przygotowana do nowoczesnej formy nauczania poprzez telekonferencje, ale występuje taki problem, że często w domach uczniów nie ma na tyle szybkiego internetu, aby ta forma nauki działała poprawnie. Za sprawą tego nauczyciele mają dowolność w doborze form i metod realizacji partii materiału – powiedziała dyrektor.

 

Co z dziećmi, które nie posiadają dostępu do internetu? – Na całą szkołę taka sytuacja pojawia się tylko w pojedynczych, nielicznych przypadkach. Na 540 uczniów, sumarycznie wyszło nam, że około dwudziestu kilku uczniów posiada problem z dostępem do komputera i internetu, przy czym mają dostęp do Messengera. Jeżeli rodzice udostępnią swoje telefony dla młodszych dzieci, a starsze dzieci powyżej trzynastego roku życia zainstalują tą aplikację na swoich komputerach, to będzie aktualnie najszybsza forma komunikacji. Można w ten sposób prowadzić także zdalnie lekcje. Jedna lekcja, która trwa 45 minut może być podzielona na moduły 15-minutowe do tłumaczenia. Tak jak normalna lekcja. Nauczyciel tłumaczy, a uczniowie później wykonują swoje zadania. Przyjęliśmy różne formy nauczania. Zaliczamy do nich przesyłanie przez nauczycieli filmików z portalu YouTube. Uczniowie oglądają je, odsyłają na Messengerze nauczycielom wytwory swoich prac. Nauczyciele odpisują, dzwonią, informują o popełnionych błędach – dodała dyrektor.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Trochę to zbyt piękne żeby było prawdziwe. Okaże się w praniu.
Nawiasem pisząc - krowa, która dużo ryczy mało mleka daje.
24-03-2020, 11:21:21
+ 25
- 1
odpowiedz
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
QFG maly
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
PRACA W PIONKACH
PRACA W PIONKACH
W ZWIĄZKU Z DYNAMICZNYM ROZWOJEM POSZUKUJEMY PRACOWNIKÓW NA STANOWISKA:   - Pracownik Produkcji - Magazynier - Automatyk - Elektromechanik   Oczekiwania wobec kandydata: •Punktualność •Dokładność i niezawodność •P...
KAWALERKA DO WYNAJĘCIA
KAWALERKA DO WYNAJĘCIA
Mieszkanie do wynajęcia od 1 lipca szczegóły do omówienia telefonicznie
SPRZEDAM  /  WYNAJMĘ
SPRZEDAM / WYNAJMĘ
Sprzedam dom Pionki ul. Kopernika - osiedle domów jednorodzinnych.Dom usytuowany jest na działce o powierzchni 1000 m z zagospodarowanym ogrodem. Powierzchnia użytkowa 142 m , oraz dwa zewnętrzne tarasy. Na parterze znajduje się pokój dzienny...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook