Dzisiaj jest czwartek, 21 marca 2019 r., 80 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Coraz więcej gimnazjalistów wybiera szkoły średnie spoza Pionek. Znamy wyniki naboru na rok szkolny 2017/2018
Dodał: JaW, 17-07-2017 12:32, odsłon: 18877
Fot. Jakub Wojtaszewski /archiwum/
Fot. Jakub Wojtaszewski /archiwum/

Niemal co czwarty gimnazjalista z miasta i gminy nie chce się uczyć w pionkowskich szkołach średnich. Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej młodzieży ucieka do Radomia. Na takiej tendencji najbardziej traci LO im. Marii Dąbrowskiej. Od 1 września w Ogólniaku naukę zacznie zaledwie 17 uczniów. Tak słabego naboru liceum chyba nie odnotowało. Każda ze szkół średnich w Pionkach ma jeszcze dużo wolnych miejsc i co rok jest ich coraz więcej.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

MŁODZIEŻ UCIEKA DO RADOMIA

W piątek trzy pionkowskie szkoły średnie wywiesiły listy uczniów, którzy od 1 września zaczną naukę w klasach pierwszych. W sumie do LO im. Dąbrowskiej, CKZiU im. Skłodowskiej-Curie oraz ZS im. Śniadeckiego przyjętych zostało 206 absolwentów gimnazjów. W tym roku szkolnym naukę w dwóch gimnazjach w mieście oraz dwóch w gminie skończyło ponad 240 uczniów klas trzecich. Jeżeli do tego dodać liczbę uczniów spoza Pionek, którzy wybierają nasze szkoły, to łatwo można obliczyć, że niemal co czwarty absolwent gimnazjum z miasta i gminy wybrał szkołę średnią poza Pionkami. Ta tendencja jest coraz bardziej widoczna z każdym rokiem. W 2016 różnica między liczbą uczniów przyjętych do szkół średnich a liczbą absolwentów czterech gimnazjów (PG nr 1, PG nr 2, Jedlnia, Suskowola) wynosiła zaledwie kilkanaście osób.

 

TYLKO JEDNA KLASA W LO

Najbardziej boleśnie odbiło się to na LO im. Marii Dąbrowskiej. Od września w Ogólniaku będzie tylko jedna i to zaledwie 17-osobowa klasa, a w całej szkole będzie w sumie pięć klas. Tak słabego wyniku naboru liceum nie odnotowało jeszcze nigdy. Przez ostatnie trzy lata w LO otwierano po dwie klasy. Teraz tylko jedną. A przecież kilka lat temu były nawet cztery klasy w jednym roczniku.

 

- Dla nas jest to ogromne zaskoczenie. Od kilku lat obserwujemy odpływ młodzieży do liceów radomskich i cały czas nie znaleźliśmy sposobu, żeby tą tendencję zatrzymać – mówi Ewa Glegoła, dyrektor Ogólniaka. - Klasa na pewno powstanie, bo mamy na to zapewnienie i zgodę ze strony Starostwa Powiatowego w Radomiu, które jest organem prowadzącym. Chcę uspokoić wszystkich, że jeżeli chodzi o przedmioty rozszerzone, to będą one dostosowane do potrzeb uczniów – dodaje.

 

STABILNIE W ZIELONYM

Stabilnie wygląda sytuacja w Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego. Zielone, tak jak w dwóch ostatnich latach, otwiera dwie klasy pierwsze z bardzo podobną liczbą uczniów. Od 1 września ma ich być 63. Najwięcej chętnych było na kierunek technik informatyk (31). Po raz pierwszy uda się powołać klasę technik fotografii i multimediów z innowacją pedagogiczną dziennikarstwo, do której zgłosiło się 16 uczniów. Zostanie ona połączona z profilem technik eksploatacji portów i terminali (12 przyjętych).

 

MNIEJ CHĘTNYCH DO CZERWONEGO

Niż demograficzny odczuło też Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Marii Skłodowskiej-Curie. W ostatnich latach lipcowe wyniki naboru oscylowały wokół 160 uczniów. Tegoroczny to troszkę mniej i od 1 września naukę w Czerwonym ma zacząć 127 uczniów, 101 w technikum i 26 w szkole branżowej. Tradycyjnie największą popularnością cieszyły się kierunki technik grafiki i poligrafii cyfrowej (24 przyjętych) oraz technik logistyk (29). W sumie w CKZiU zostanie utworzonych cztery lub pięć klas, z czego jedna w szkole branżowej I stopnia (dawna zawodówka).

 

Do końca sierpnia trwać będzie rekrutacja uzupełniająca, ale ona w znaczący sposób nie powinna zmienić "układu sił", bo tylko pojedynczy uczniowie decydują się w ostatniej chwili zmienić szkołę.

 

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Katastrofa!
17-07-2017, 13:09:42
+ 11
- 3
odpowiedz
17 uczniów to chyba mniej niż wszystkich nauczycieli w tej szkole ?
18-07-2017, 17:41:02
+ 8
- 9
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook