Dzisiaj jest wtorek, 20 października 2020 r., 294 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
Mieszkańcy skarżą się na przykry zapach i obawiają się o swoje zdrowie. Tasomix odpowiada – spełniamy wszelkie normy
Dodał: DL, 04-09-2020 12:03, odsłon: 5413
Fot. Fabryka Tasomix w Pionkach/Pionki24
Fot. Fabryka Tasomix w Pionkach/Pionki24

Do redakcji Pionki24 docierają sygnały o przykrym, chemicznym zapachu, którego przyczynę mieszkańcy Pionek i miejscowości ościennych znajdują w wytwórni pasz dla zwierząt Tasomix. Jak odpowiada dyrektor zarządzający wytwórnią Zdzisław Gregorczyk – wszelkie instalacje spełniają wymagania zawarte w ustawie o Prawie ochrony środowiska, a sam proces technologiczny przy zachowaniu wszelkich norm przebiega bez zarzutu. Mieszkańcy jednak podkreślają, że cały rok wdychają śmierdzące powietrze i jedyną ucieczkę przed tym stanowi całkowite zamknięcie się w domu.

 

Według mieszkańców naszego miasta i pobliskich miejscowości odór zawiera ogromne ilości związków chemicznych, które nie zostały przebadane. Mieszkańcy obawiają się tym samym o swoje zdrowie, twierdząc, że wszelkie wnioski i interwencje kierowane do Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także samego przedsiębiorstwa Tasomix nie przynoszą jakichkolwiek skutków.W polskich przepisach "odory i zapachy nie są normalizowane"., a więc nie ma prawnie określonego kryterium, jak je mierzyć. W praktyce oznacza to, że bardzo trudno jest zmusić fabrykę do tego by przestała smrodzić.

 

- Nie da się wytrzymać. Tego zapachu nie da się także do niczego porównać. Jest to odór, który gryzie w gardło i szczypie w oczy. Na pewno to jest jakaś chemia, która prawdopodobnie dodawana jest przy mieszaniu zboża, aby ono się nie psuło i zwierzęta mogły szybciej rosnąć. Dym, który wiąże się z tym przykrym zapachem jest wypuszczany cyklicznie, najczęściej od godziny 17 do samej nocy. Już nie raz interweniowałem telefonicznie, jednego razu po moim telefonie przestano wypuszczać do powietrza tą substancję. Jesteśmy zmuszani do zamykania okien i chowania się w domu. Kupiłem działkę, na której zamieszkałem, a teraz mam chęć ją sprzedać i wyprowadzić się stąd, bo życie moje i mojej rodziny jest zależne od wiatru, który przynosi nam chemiczny odór. Pewnego razu przyjechała policja. Dwóch funkcjonariuszy poczuło także ten nieprzyjemny zapach, aczkolwiek nie mieli prawa interweniować. Aczkolwiek odkąd zaczęła się tam pojawiać policja nastał spokój. Teraz wszystko znowu powraca – mówi Pan Piotr, mieszkaniec miejscowości znajdującej się w sąsiedztwie firmy.

 

Nasza redakcja nie pozostała obojętna na wezwania mieszkańców. Sprawę tą zgłosiliśmy do zarządu Wytwórni Pasz – Tasomix. Z odpowiedzi jaką otrzymaliśmy wynika, że produkcja pasz przebiega w instalacji do odróbki i przetwórstwa (poza wyłącznym pakowaniem produktów spożywczych lub paszy) z przetworzonych lub nieprzetworzonych surowców pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. – Przedmiotowa instalacja typu IPPC spełnia wymagania art. 143 ustawy Prawo ochrony środowiska, a jej eksploatacja odbywa się w oparciu o Decyzję Starosty Radomskiego udzielającą pozwolenia zintegrowanego znak: ROŚ.6222.2.2017 z dnia 20 marca 2018 roku. Surowce stosowane w instalacji to substancje o bardzo małym potencjale zagrożeń, głównie spożywcze surowce naturalne takie jak: ziarna zbóż, śruta, otręby, czy mąka – mówi Zdzisław Gregorczyk, dyrektor zarządzający Tasomix Pasze.

 


 Fotografia mieszkańca przedstawiająca dym, który prawdopodobnie niesie ze sobą nieprzyjemny zapach.

 

Jak informuje dyrektor Zdzisław Gregorczyk proces technologiczny w fabryce Tasomix jest zoptymalizowany i sterowany automatycznie, co zapewnia racjonalne zużycie materiałów i surowców, w tym wody oraz energii i paliw. – Zastosowana w instalacji IPPC technologia należy do nowoczesnych i wykorzystuje najnowsze rozwiązania techniczne. Procesy i metody są typowe dla przemysły spożywczego, skutecznie stosowane w skali przemysłowej zgodnie z wymaganiami najlepszych dostępnych technik. Eksploatacja instalacji wiąże się z emisją pyłu do powietrza. Pył wprowadzany jest do środowiska za pośrednictwem dwóch emitorów zlokalizowanych na dachu wieży technologicznej, na wysokości 52 m. W celu ograniczenia zorganizowanej emisji pyłu w instalacji zastosowano system pyłów oparty na sile odśrodkowej, w którym cięższe cząstki oddziela się od gazu nośnego, tzw. cyklony odpylające na każdej linii granulacji, zapobiegające przedostawaniu się cząsteczek pyłów do środowiska – informuje dyrektor Zdzisław Gregorczyk.

 

Co z nieprzyjemnym zapachem? – Uprzejmie informujemy, że w polskim porządku prawnym ustawodawca nie przewidział ochrony powietrza przed zapachami, a jedynie przed określonymi substancjami w powietrzu. Zapach jest substancją niemierzalną, zaś jego odczuwanie w każdym przypadku ma charakter subiektywny – odpowiada dyrektor Zdzisław Gregorczyk.

 

Dyrektor Gregorczyk zwraca uwagę na fakt, iż instalacja do produkcji pasz znajduje się na terenie byłego Zakładu Produkcji Specjalnej „Pronit” w sąsiedztwie innych zakładów przemysłowych będących także źródłem emisji substancji i zapachów do środowiska. Wytwórnia Pasz znajduje się także w obrębie obszaru określonego jako „tereny produkcji przemysłowej i rzemieślniczej oznaczone na rysunku planu symbolem P”. – Jako wytwórnia Pasz w Pionkach dokładamy wszelkich starań, aby prowadzona przez nas produkcja miała jak najmniejszy wpływ na otoczenie. Wyrażamy nadzieję, iż przedstawione powyżej informacje potwierdzają nie tylko zgodność z prawem prowadzonej przez nas zakład działalności, ale również wolę rozwiązywania wszelkich problemów i wsłuchiwanie się w sygnały płynące od lokalnej społeczności – dodaje na koniec dyrektor zarządzający Tasomix Pasze Zdzisław Gregorczyk.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Podobno dawno temu, szło się z problemem do I sekretarza jedynie słusznej partii i po problemie . Wyznawcy pisu muszą udać się do szefa tej partii w metropolii Pionki ! Bo inaczej ... no cóż, zabawa w cmentarz będzie miała sens ? !
Dodane obrazki:
04-09-2020, 14:55:43
+ 85
- 76
odpowiedz
Oj tam ,oj tam ,zaraz nieprzyjemny zapach.Może tylko został w pamięci zapach produkcji spirytusu przemysłowego jak Pronit pracował na 3-zmiany ,stąd ta zmiana preferencji !
04-09-2020, 18:22:10
+ 21
- 77
odpowiedz
VIP
Czyżby miał Pan jakieś doświadczenia związane z produkcją wyrobów spirytusowych ?
Dodane obrazki:
05-09-2020, 11:51:34
+ 13
- 10
odpowiedz
Z produkcją nie ,ależ skąd .A gdyby człowiek chciał się napić piwa to musi kupować browar ?!
05-09-2020, 13:08:59
+ 12
- 66
odpowiedz
VIP
A po co od razu browar ?
Kupuje Pan destylarkę, kilo cukru, 10dkg drożdży, nalewa 4 litry wody i całość kapie jak złoto !

Dodane obrazki:
06-09-2020, 10:44:55
+ 11
- 10
odpowiedz
nareszcie ktos ruszył temat ale i tak nikt nic nie zrobi bo z takimi firmami nikt nie wygra bo obstawieni przepisami ustawami i kasą ,jak smierdzialo tak bedzie smierdzieć,na całych Pionkach czuc ten smród i nie dalekiej okolicy, nie przeskoczycie pionkowskiego molocha ale próbowac zawsze można
06-09-2020, 17:51:14
+ 19
- 3
odpowiedz
Panie Marian widzę że mam doczynienia z wielką fachowością !Kto by się spodziewał ?!Ile to życie przynosi pozytywnych niespodzianek ?!
06-09-2020, 18:55:39
+ 8
- 64
odpowiedz
Amator
Zapachy jakie od pewnego czasu przeszkadzają mieszkańcom Starej Kolonii i nie tylko w Pionkach są różne. Czasem śmierdzi starym tłuszczem , pieczonymi kotletami a czasem mączka kostną a kiedy indziej detergentami do utylizacji odpadów. Pełny zakres zapachów.
Tyko muchom to nie przeszkadza , jest pełny wysyp , nawet nowe gatunki.
08-09-2020, 15:41:50
+ 13
0
odpowiedz
Amator
Zapachy , które przeszkadzają mieszkańcom Starej Koloni i nie tylko w Pionkach są różne.
Czasem śmierdzi starym łojem , czasem smażonymi kotletami , czasem mączką kostną a innym razem detergentami .
Tylko muchy są zadowolone , pojawiły się nawet nowe gatunki ( krwiste ).
08-09-2020, 15:49:37
+ 7
- 1
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Igor jest uczniem Szkoły Specjalnej w Pionkach, uczęszcza do siódmej klas...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Niezwykłe zdjęcia, ukazujące piękno Gminy Kozienice, można zobaczyć na wyjątko...
Fot. Pomysłodawca Formatowania Tomasz Wróblewski/Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
Było ich ponad dwudziestu. Lokalni artyści, malarze, fotograficy, pracownicy lok...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Jakiś czas temu dokumentacja projektowa budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Mickie...
Zdjęcie mindandi - pl.freepik.com
Od soboty, 17 października w Powiecie Radomskim będzie obowiązywała tak zwana cz...
Od soboty kibice nie wejdą na imprezy sportowe. Taka jest decyzja rządu, co do s...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Studiujesz na uczelni artystycznej? Twoim hobby jest film, literatura, taniec lu...
Fot. www.gov.pl
Powiat radomski trafił do czerwonej strefy – z największą liczbą obostrzeń...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W najbliższy piątek, 16 października mieszkańcy części Pionek mogą spodziewać si...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - archiwum. Na zdjęciu radny miasta Pionki Krzysztof Bińkowski
Test na koronawirusa dał pozytywny wynik u jednego z radnych miasta Pionki - Krz...
Fot. Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Pionki. Na zdjęciu: Dariusz Sułek, Zofia Brudzyńska oraz Alan Delega
Zofia Brudzyńska z Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do Pionki zdobyła tytuł Mis...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - ulica Słowackiego w Pionkach
Trzy firmy zdecydowały się na przystąpienie do przetargu nieograniczonego na wyk...
Fot. www.gov.pl
Jeżeli wśród mieszkańców uda się zdobyć minimum sto głosów ...
Fot. Dorota Święcka, RDLP w Radomiu
Pamiętając o roli szkół leśnych dla kształcenia kadry, w Dzień Edukacji N...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Kierowcy od lat czekają na remont drogi wiodącej do Zwolenia. Dziury, fałdy, row...
Dziś Dzień Edukacji Narodowej, znany też jako Dzień Nauczyciela, wychowawc&oacut...
W związku z objęciem z dniem 10 października 2020 r. całej Polski żółtą s...
Co oznacza termin ,,Uczeń miesiąca 4English”? Jest to osoba, która ...
Fot. Urząd Gminy Pionki
W środę 7 października w Urzędzie Gminy w Pionkach odbyły się uroczyste obchody ...
Na zdjęciu od lewej: Dawid Leśniakiewicz, Sebastian Langa, Radosław Kulesza oraz Piotr Pełka
Wśród polskich wizjonerów przed 30 rokiem życia dostrzeżonych na l...
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
My Center
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
HALA PRODUKCYJNO- MAGAZYNOWA
HALA PRODUKCYJNO- MAGAZYNOWA
Hala produkcyjno- magazynowej z zapleczem socjalno – biurowym Powierzchnia produkcyjno – magazynowa - hali – 3672m2 Powierzchnia socjalno – biurowa – 432m2 Wysokość hali – 8m do płatwi dachowych. Hala posiada instalacja PPOŻ , instalacja wentylacyjn...
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
Mam wieloletnie doświadczenie, solidnie przygotowuję do klasówki, egzaminu. Pomogę nadrobić zaległości, zrozumieć trudny materiał. Zapraszam ósmoklasistów i uczniów szkół średnich. Odpłatnośc 30-45 zł/godzina.   ry...
PRACA SPAWACZ MAG 135 PIONKI
PRACA SPAWACZ MAG 135 PIONKI
CHRONOSS INDUSTRY SERVICE Sp. z o.o. w Pionkach zatrudni pracowników na stanowisku: Spawacz MAG 135 Wymagania: Umiejętność spawania metodą MAG 135 Doświadczenie zawodowe w spawaniu stali konstrukcyjnych Umiejętność posługiwania się warsztatowym...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ WRAZ Z DOMEM I BUDYNKIEM GOSPODARCZYM
SPRZEDAM DZIAŁKĘ WRAZ Z DOMEM I BUDYNKIEM GOSPODARCZYM
Sprzedam działkę 806 m²na ul.Moniuszki w Pionkach. Działka uzbrojona: kanalizacja,woda i prąd.Na działce znajduje się dom drewniany 50m² oraz murowany budynek gospodarczy a także garaż metalowy. Działka położona w spokojnej okolicy w sąsiedztwie szkoły pod...
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Sprzedam mieszkanie 27m2 na 3 piętrze, kawalerka, ul. Kozienicka.
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook