Dzisiaj jest czwartek, 09 kwietnia 2020 r., 100 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
SamOnline
(Wideo) Co najmniej pół miliona wypłynęło z MZUK-u. ‘Podwójne faktury, różne numery kont’
Dodał: MarBas, 25-10-2017 15:11, odsłon: 27564

Co najmniej pół miliona złotych miało wypłynąć z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w latach 2005-2012. Zakład złożył już w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Zwoleniu. Środki przesyłano na cztery różne konta, regularnie, w niewielkich kwotach. W tej sprawie w środę burmistrz Romuald Zawodnik zwołał konferencję prasową.

 W ostatni piątek został złożony wniosek do Prokuratury Rejonowej w Zwoleniu, związany z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przywłaszczenia mienia w MZUK-u o wartości nie mniejszej niż 500 tys. zł w latach 2005-2012; na szkodę głównie Wspólnot Mieszkaniowych, a w tamtych okresie chodzi przede wszystkim o finanse publiczne, reprezentowane przez samorząd Miasta Pionki – powiedział w środę Romuald Zawodnik. O szczegółach sprawy na konferencji media poinformowali burmistrz, wiceburmistrz Jolanta Sarnecka-Buczek i p.o. dyrektora MZUK Małgorzata Cieciura.

Jak wpadli na nieprawidłowości?

Na ślad całego procederu trafiono po zmianie dyrekcji MZUK-u, a także głównej księgowej.  Nowa księgowa chciała zobaczyć, jak dotychczas prowadzono finanse. Zauważyła nieścisłości w opisywaniu faktur, a zazwyczaj przelewy do jednej firmy opisuje w ten sam sposób. Zainteresowało ją to, a my przyjrzeliśmy się całej sprawie – relacjonowała Cieciura, która pełni obowiązki dyrektora od 3 sierpnia 2017 roku.

Jak to działało?

W latach 2005-2012 miało dojść do kilkudziesięciu przelewów na cztery rachunki, których właścicieli nie sposób na razie określić. Adresatem zazwyczaj był podmiot współpracujący z MZUK-iem, inny był natomiast numer konta bankowego. Kwoty przelewów były stosunkowo niewielkie, od kilkuset złotych po kilka tysięcy, maksymalnie 10 tys. zł. Całość w dość regularnych odstępach, więc trudno o przypadek.

Żeby całość wyglądała prawidłowo, korzystano m.in. z utartego schematu. Najpierw płacono fakturę na dużą sumę konkretnemu podmiotowi, a następnie „robiono dopłatę”. Na ten sam numer faktury, aczkolwiek z innym numerem konta wysyłano kolejną, znacznie mniejszą kwotę. Żeby było jeszcze bardziej wiarygodnie, dodawano groszowe końcówki.

Do kogo rzekomo miały trafiać pieniądze?  M.in. do RADKOM-u, przy czym mamy potwierdzenie, że nie był to nigdy ich rachunek. Albo na inne konto MZUK-u – takie, jakiego Zakład nigdy nie posiadał. Czasem nie było adresata, po prostu nazwa banku – usłyszeliśmy w środę.

Ani miasto, ani MZUK nie są w stanie sprawdzić do kogo trafiły te pieniądze.  Żaden bank nie udzieli nam informacji do kogo należy to konto. Nie jesteśmy w stanie też sprawdzić, kto autoryzował przelewy. Nie mamy do tego odpowiednich instrumentów. Sprawa jest poważna, stąd zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – mówiła wiceburmistrz Jolanta Sarnecka-Buczek.

 Z chwilą uzyskania przez nas informacji wydałem polecenie o zabezpieczenie archiwów MZUK-u. Zwróciliśmy się także do producenta oprogramowania, z którego wówczas korzystano – dodał Zawodnik.

To jednak nie wszystko

Sprawa ma charakter rozwojowy. Do tej pory wyliczono co najmniej 500 tys. zł, bardzo możliwe, że nie jest to ostateczna kwota. „Czynności sprawdzające trwają”.


Bardzo możliwe, że w sprawę zamieszanych jest więcej niż jedna osoba. Takie operacje często wymagają podpisów kilku osób.  Wydaje się, że mogła to nie być jedna osoba.  Pewnie osoby mogły wiedzieć o tym procederze, ale nie miały odwagi by zadać pytania – mówił Romuald Zawodnik.

Jak zapowiada wiceburmistrz Jolanta Sarnecka-Buczek, miasto ma w planach staranie się o status osoby pokrzywdzonej, co w razie ewentualnego procesu pozwoli na wniesienie dodatkowych roszczeń z powództwa cywilnego.

Materiał wideo z konferencji.

   
Skontaktuj się z autorem tekstu: MarBas
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Panie Zawodnik co Panu tak wesoło (fotofrafia nr 2 i 3), czy w tak czarnym dla Miasta dniu przystoi się uśmiechać na konferencji prasowej? Sugeruję odrobinę powagi bo to nie otwarcie Żłobka Wesoły Pajacyk. Czy w 2005 i 2006 r. Dyrektorem MZUK nie był czasami pan Wieczorek - obecnie pracownik UM, audytor któremu podlegała kontrola wewnętrzna chyba od 2009 lub od 2010 r. i podlega do dnia dzisiejszego i dlaczego wcześniej nie wykrył i nie poinformował pana burmistrza o domniemanych nieprawidłowościach?
25-10-2017, 15:42:15
+ 91
- 411
odpowiedz
A KTO BYŁ DYREKTOREM MZUKu W TAMTYCH LATACH ???????
25-10-2017, 16:10:53
+ 76
- 404
odpowiedz
Jak było przestępstwo to będzie kara.Zobaczymy jakie kwiatki zobaczymy po tych rządach. Dlaczego dopiero teraz to wychodzi, co do tej pory robił tzw. koordynator? Zbliżają sie wybory to trzeba przykryć rozrzutność i królewskie życie
26-10-2017, 16:22:08
+ 60
- 403
odpowiedz
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook