Dzisiaj jest środa, 29 stycznia 2020 r., 29 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Papua-Nowa Gwinea w pionkowskim ogólniaku
Dodał: MaG, 06-10-2017 07:40, odsłon: 19646
fot.LO
fot.LO

To pierwsze spotkanie podróżnicze w ramach cyklu „Na szklaku” jakie odbyło się w pionkowskim liceum. Grażyna Trautsolt zabrała uczniów na wyprawę do Papui-Nowej Gwinei.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

W piątek 22 września  z inicjatywy pani Marty Śmietanki i przy współpracy z Centrum Aktywności  Lokalnej w Pionkach,  odbyło się pierwsze spotkanie podróżnicze w ramach cyklu "Na Szlaku". Mury LO gościły  Grażynę Trautsolt, która zabrała uczniów pionkowskiego ogólniaka na wyprawę  do Papui-Nowej Gwinei. W spotkaniu  brali również udział gimnazjaliści wraz z opiekunami: p. Irminą Wiensztal i p. Jarosławem Cieciurą.

Opowieścią podróżniczki towarzyszyła prezentacja pełna ciekawych zdjęć i nagrań. Jak mówią uczniowie najbardziej urzekły ich krajobrazy, zdziwiły obyczaje i wystraszyły niektóre  tradycje kulinarne –  kanibalizm, choć oficjalnie mówi się, że jest on już niepraktykowany.

- Ja mam wciąż przed oczami zdjęcie, na którym widać mieszkańca osady Sepik. Jego ciało pokrywają blizny imitujące skórę krokodyla. Nacięcia takie wykonuje się  w ramach inicjacji: chłopiec staje się dorosłym mężczyzną – mówi Alicja, uczennica LO.

Zaproszeni na spotkanie goście mogli odkryć tajemnicę powstawania języka pidżin, którym porozumiewają się Papuasi. Jest to mowa wykształcona z języków plemiennych, ale z mocną domieszką języka angielskiego. Podróżniczka swoimi opowieściami porwała uczniów w świat kolorów, zapachów i dźwięków.

Spotkanie z panią Grażyną Trautsolt było pierwszą okazją, aby zdobyć punkty w Klubie Podróżnika. Pod koniec roku szkolnego na najbardziej wytrwałych i zaangażowanych uczniów czekają ciekawe nagrody. Ponadto na spotkaniu najbardziej aktywnemu słuchaczowi przyznany zostaje  tytuł  "Podróżnika po Papui - Nowej Gwinei".

- Wszyscy uczniowie naszej szkoły są zgodni, że spotkania z podróżnikami  są bardzo kształcące. Uczą nas, że każde  marzenie może się ziścić, wystarczy tylko wyruszyć w drogę. Serdecznie dziękujemy pani Grażynie Trautsolt za rozmowę i życzymy kolejnych wspaniałych wypraw - mówią opiekunowie klas licealnych 
Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook