Dzisiaj jest wtorek, 17 lipca 2018 r., 198 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
[ZDJĘCIA, WIDEO] W sobotę pionkowski Ogólniak obchodził 80-lecie swojego istnienia
Dodał: JaW, 01-10-2016 23:39, odsłon: 19894

Wiele pokoleń uczniów spotkało się w murach swojej szkoły. Była uroczysta msza święta, zasadzono dąb pamięci, wydana została wyjątkowa jubileuszowa publikacja. Nie brakowało wspomnień, wzruszeń, podziękowań i gratulacji. A podczas urodzinowego koncertu wypełniona do ostatniego miejsca sala Kasyna świetnie się bawiła i śpiewała razem z artystami. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć oraz materiału wideo w Pionki24TV.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele NMP Królowej Polski. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił absolwent pionkowskiego liceum, naczelny kapelan ZHP, ksiądz Wojciech Jurkowski.

 

- Pierwsze wspomnienie ze szkoły? To oczywiście studniówka. Niezapomniane przeżycie. Z poprawinami trwała dwa dni. Bawiliśmy się na dnie oceanu. Pamiętam to, jak dzisiaj – podzielił się z nami swoimi wspomnieniami kapłan.

 

Zresztą tych wspomnień w sobotę było bez liku. Odżyły, gdy po zakończeniu mszy świętej uczestnicy jubileuszu przemieścili się do budynku szkoły. Tam obowiązkowo było odszukiwanie siebie oraz kolegów i koleżanek na tablo, zwiedzanie starych kątów i rozmowy z dawno nie widzianymi nauczycielami.

 

 

Okolicznościowe kazanie wygłosił absolwent Ogólniaka, naczelny kapelan ZHP, ksiądz Wojciech Jurkowski. - 80 lat LO to przede wszystkim ludzie, którzy od początku do dzisiaj kształtują szkołę - mówił kapłan.

 

 

Podczas mszy świętej wystąpił chór Gaudete pod dyrekcją Ewy Sterczewskiej.

 

 

80 rocznica nazywana jest potocznie dębową. Dlatego na placu za szkołą dąb pamięci zasadzili wspólnie (od lewej) wicestarosta radomski Leszek Margas, dyrektor liceum w latach 1991-2004 Zenon Bukowski i ksiądz Wojciech Jurkowski - naczelny kapelan ZHP, absolwent Ogólniaka rocznik 1983.

 

Z okazji jubileuszu 80-lecia wydana została ponad 200-stronicowa publikacja, w której opisano historię szkoły, a wszystko okraszone dziesiątkami unikatowych zdjęć. Na piętrze z kolei przygotowano wystawę fotografii.

 

 

Zainteresowaniem cieszyła się wystawa historycznych zdjęć.

 

Po spotkaniach w klasach i wspominkach przyszła pora na część oficjalną uroczystości. Ta odbyła się w Centrum Aktywności Lokalnej. Dyrektor LO im. Dąbrowskiej Ewa Glegoła dziękowała i otrzymywała podziękowania. Wicestarosta Leszek Margas i radna powiatowa Marzena Murawska przekazali dla szkoły medal Zasłużony dla Powiatu Radomskiego. Gratulacje składali też m.in. burmistrz Romuald Zawodnik, dyrektorzy szkół średnich powiatu radomskiego, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot czy dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej Marcin Alot.

 

 

Na jubileusz 80-lecia wydana została książka o historii szkoły.

 

Ciekawie o historii Ogólniaka mówił w swoim wykładzie absolwent szkoły, profesor Marek Wierzbicki.

 

- Nasza szkoła dobrze zasłużyła się tej małej i dużej Ojczyźnie – takimi słowami zakończył swój wykład Wierzbicki.

 

 

Dyrektor LO im. Dąbrowskiej Ewa Glegoła z przyznanym szkole medalem Zasłużony dla Powiatu Radomskiego.

 

W wypełnionej do ostatniego miejsca sali Kasyna pokaz swoich talentów aktorskich, wokalnych, tanecznych i recytatorskich dali uczniowie i absolwenci Ogólniaka. Ponad godzinny koncert nie mógł się nie podobać, a najlepiej świadczyły o tym reakcje widowni, która razem z artystami śpiewała piosenki i świetnie się bawiła.

 

Na koniec był oczywiście urodzinowy tort, a po godzinie 20 Bal Absolwentów, na którym zabawa potrwała do samego rana.

 

 

Zaproszeni goście świetnie bawili się podczas jubileuszowego koncertu.

 

HISTORIA

Szkoła została powołana do życia we wrześniu 1936 roku z inicjatywy pracowników Państwowej Wytwórni Prochu. Pierwszym dyrektorem był Mieczysław Słobódzki. Na początku Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Zrzeszenia Rodzicielskiego (tak nazywało się kiedyś LO) mieściło się w starym budynku Czerwonego. Do swojej obecnej siedziby na ulicy Aleje Lipowe liceum przeniosło się w 1954 roku. W październiku 1972 roku patronem szkoły została znana pisarka Maria Dąbrowska. W tym samym czasie liceum otrzymało też sztandar. Od 2004 roku dyrektorem LO im. Marii Dąbrowskiej jest Ewa Glegoła.

 

 

Obowiązkowym punktem jubileuszu było pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników obchodów.

 

 

Pokaz tańca boogie woogie dali Filip Chmielnicki i Aleksandra Koral.

 

 

W koncercie wystąpili też uczniowie Ogólniaka.

 

 

Z okazji jubileuszu została przygotowana specjalna kapsuła czasu, która będzie umieszczona na terenie szkoły i ma zostać otwarta na 100-lecie.

 

 

Bardzo ciekawie o roli Ogólniaka w życiu lokalnej społeczności opowiadał absolwent szkoły, profesor Marek Wierzbicki.

 

 

Wśród absolwentów szkoły można też było spotkać burmistrza Romualda Zawodnika.

 Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook