Dzisiaj jest niedziela, 29 marca 2020 r., 89 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda” już 16 października
Dodał: MW, 06-10-2010 09:39, odsłon: 1400

Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda” 16 października zainauguruje 9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

 

Tym razem do pracy nad znanym tekstem Gombrowicza zaproszony został młody, obiecujący węgierski reżyser Máté Szabó, który ma swoim dorobku kilkadziesiąt znakomicie recenzowanych spektakli (w tym, m.in. oper) w teatrach Węgier, Rumunii, Niemiec.

 

-Wybór zagranicznego reżysera nie jest przypadkowy – chcieliśmy popatrzeć na twórczość Gombrowicza świeżym wzrokiem, nie obciążonym naszymi przyzwyczajeniami, sprawdzić, co w tej twórczości jest wciąż intrygujące dla twórców nie związanych z polską kulturą - mówi przedstawiciel Teatru Powszechnego w Radomiu

Máté Szabó postanowił akcję „Iwony” umieścić w Nibylandii, czymś na kształt kolorowego wesołego miasteczka, gdzie wszyscy są uśmiechnięci, zadowoleni i szczęśliwi, gdzie żyje się miło i bezstresowo.

 

Nagle w tym idyllicznym świecie pojawia się Iwona, osoba z „zupełnie innej bajki”. Wprowadza niebezpieczny zamęt… Dlaczego jest tak cicha? Dlaczego wydaje się być przerażona? Jak zachowa się kolorowy świat z pocztówki, gdy pojawi się lustro, które obnaży jego wewnętrzną pustkę?

 

Máté Szabó (ur. 1977) Pochodzi z Debreczyna, mieszka i pracuje w Budapeszcie. Studiował na wydziale dramatu (1991-95), na wydziale aktorskim (1995-97) oraz na wydziale reżyserii dramatu (1999-2004) Akademii Teatru i Filmu w Budapeszcie. Uznawany jest za jednego z najzdolniejszych węgierskich reżyserów teatralnych młodego pokolenia. Ma na swoim koncie ok. 30 zrealizowanych spektakli teatralnych (reżyseruje także opery i przedstawienia muzyczne). Współpracował, m.in. z Teatrem Narodowym w Miszkolcu, Teatrem 695 we Frankfurcie, Teatrem Narodowym w Szegedzie, Teatrem Narodowym w Pecs, Teatrem Barka w Budapeszcie, Csokonai Theatre w Debreczynie. Jego zainteresowania reżyserskie oscylują głównie wokół dramaturgii współczesnej (m.in. Schimmelpfennig, Albee, Friel, Mayenburg, Fosse). Praca nad „Iwoną, księżniczką Burgunda” w Teatrze Powszechnym w Radomiu to jego pierwszy zawodowy kontakt z twórczością Gombrowicza i polską literaturą  
Skontaktuj się z autorem tekstu: MW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook