Dzisiaj jest poniedziałek, 17 lutego 2020 r., 48 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
Koksownik rozgrzeje ciekawymi filmami
Dodał: JaW, 12-12-2014 10:20, odsłon: 3062

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu zaprasza w dniach 15-16 grudnia na 8. Zimowy Przegląd Filmowy "Koksownik". Chociaż formuła przeglądu się zmienia, jak co roku widzowie mogą liczyć na filmy, w których motyw zaangażowania społecznego połączono z interesującą formą przekazu. Projekcje odbywać się będą w radomskim Multikinie w Galerii Słonecznej.

Pomysł przeglądu związany jest z datą 13 grudnia 1981, kiedy wprowadzono w Polsce stan wojenny, a wojsko i ludzie ogrzewali się na ulicach przy tzw. koksownikach. Ten symbol tamtych wydarzeń wpleciony w tegoroczny przegląd filmowy nabiera szczególnego znaczenia w dobie wydarzeń na wschodzie Ukrainy.

 

W tegorocznym programie znalazło się sześć starannie dobranych pozycji premierowych. Spośród nich na uwagę zasługują dwa tytuły: "Huba" i "Onirica-psie pole" - pełnometrażowe realizacje filmowe, wysmakowane plastycznie, artystów (Wilhelm Sasnal, Lech Majewski) poruszających się między sztukami wizualnymi a tradycyjnie pojmowanym kinem.

 

Tematyka dwóch innych filmów ("Totart czyli odzyskiwanie rozumu" i "Efekt domina") związana jest z hasłem "kultura w zagrożeniu". To opowieści o twórcach i roli jaką odegrali w czasie przemian ustrojowo-gospodarczych w tamtych latach w Polsce, ale i obecnie na świecie, walcząc o wolność i demokrację, która tak często jest łamana przez polityków. 

 

Cofniemy się również do przedwojennej Irlandii ("Klub Jimmy’ego"), by zobaczyć losy młodego wizjonera, który chciał stworzyć klub kultury dla młodych ludzi, ucząc ich niezależnego myślenia i czerpania radości z życia. Jak wiadomo, nie każdej władzy to odpowiada...

 

 

 

INFORMATOR: CENY BILETÓW

Projekcje odbywają się w Multikinie (Galeria Słoneczna) w Radomiu przy ul. Chrobrego 1. Bilety w sprzedaży na pół godziny przed seansami w następujących cenach: trzy dowolnie wybrane filmy – 24 zł, dwa filmy – 20 zł, jeden film – 12 zł. Pierwszych 10 widzów, którzy kupią bilety "Elektrownia" nagrodzi zaproszeniami na styczniowy Elektryzujący Maraton Filmowy.

 

Projekt jest realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

VIII Zimowy Przegląd Filmowy "Koksownik" 15-16 grudnia 2014

 

15 grudnia (poniedziałek)

godz. 18.00, Totart czyli odzyskiwanie rozumu – dokumentalny, reż. Bartosz Paduch, Polska 2014, 76’

Dokument o gdańskiej formacji artystycznej Totart, która obrazoburczo-prześmiewczymi działaniami rozsadzała ponurą PRL-owską rzeczywistość lat 80. Z Totartu wywodzą się m.in. Tymon Tymański, Darek "Brzóska" Brzóskiewicz, Paweł "Paulus" Mazur. Ważną rolę w filmie odgrywa muzyka zespołów z tamtego okresu: Pancerne Rowery, Chałupnicza Rzeczywistość Wirtualna, Kormorany czy Zurt.

 

godz. 19.30, Witamy w Nowym Jorku – dramat obyczajowy [od 18 lat], reż. Abel Ferrara, Francja 2014, 125’

Autor "Złego porucznika" przedstawia opartą na faktach historię sukcesu i upadku francuskiego ekonomisty i szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Strauss-Kahna (Gerard Dépardieu), który zostaje oskarżony w obyczajowym skandalu.

 

godz. 21.45, Huba – dramat obyczajowy, reż. Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal, Polska 2014, 71’

Bohaterami są stary mężczyzna i młoda kobieta z dzieckiem. Obserwacji podlega ich monotonna codzienność i proces życiowej degradacji na tle przemian społeczno-gospodarczych i transformacji układów społecznych. To interesujące humanistyczne kino.

 

16 grudnia (wtorek)

godz. 18.00, Efekt domina – dokumentalny, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Niemcy, Polska 2014, 76’

Film jest opowieścią o Rafaelu (minister sportu nieuznawanej republiki Abchazji) i Nataszy (rosyjska śpiewaczka operowa), którzy zaczynają wspólne życie w państwie, które tak naprawdę jeszcze się nie narodziło. W obrazie można znaleźć wiele odniesień do sytuacji na Ukrainie. Film otrzymał mnóstwo nagród m.in. Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2014.

 

godz. 19.30, Klub Jimmy’ego – dramat obyczajowy, reż. Ken Loach, Francja, Irlandia, Wielka Brytania 2014, 109’

Uznany reżyser ("Ziemia i Wolność", "Wiatr buszujący w jęczmieniu", "Polak potrzebny od zaraz") powraca do przedwojennej Irlandii, snując opowieść o barwnym życiu niepokornego wizjonera, który uczył młodych ludzi niezależnego myślenia i czerpania radości z tańca, za co w katolickiej Irlandii stał się wrogiem numer jeden.

 

godz. 21.30, Onirica-Psie pole – obyczajowy, reż. Lech Majewski, Polska 2014, 96’

Adam jest na pozór zwykłym pracownikiem supermarketu. Po przeżyciu wypadku jedno, o czym marzy, to sen. Gdy zasypia ucieka od rzeczywistości, której nie akceptuje. Przenosi się do świata rodem z "Boskiej Komedii" Dantego. Wizje te nakładają się na świat realny i kolejne przeżycia aż po katastrofę samolotu prezydenckiego. Wysmakowanym obrazom towarzyszy muzyka Józefa Skrzeka.

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook