Dzisiaj jest środa, 18 września 2019 r., 261 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Sitarski
Koksownik, czyli wyjątkowy przegląd filmowy w Elektrowni
Dodał: MarBas, 29-11-2017 11:25, odsłon: 4132
Kadr z filmu 'Gorzkie Żniwa'
Kadr z filmu 'Gorzkie Żniwa'

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia i Dyskusyjny Klub Filmowy zapraszają na XI Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik. Od piątku 8 grudnia do piątku 15 grudnia zaprezentowanych zostanie  8 zaangażowanych społecznie filmów. Wśród dwóch pasm  filmów fabularnych i dokumentalnych z pewnością  każdy znajdzie coś dla siebie, twórcy poruszają w nich aktualne problemy społeczno-polityczne, wolności jednostki i tolerancji we współczesnym zglobalizowanym świecie. 

ZŁOTUCHA DARIUSZ

- W tegorocznym przeglądzie sięgniemy też do filmów, które nie będą dystrybuowane w Polsce. Pierwszy z nich opowiada o czasach, które na szczęście minęły (Gorzkie żniwa), ale mają bardzo aktualne przesłanie. Drugi (Pre Crime. Inwigilacja 3.0) jest dokumentalnym esejem badającym zacierające się granice między bezpieczeństwem a prywatnością, technologią, a prawami człowieka - mówią organizatorzy.

 

Początek seansów o godz. 18.15, projekcje odbywają się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, karnety na 3 dowolne filmy przeglądu 27 zł, wejściówka na jeden film 12 zł. Przedsprzedaż od poniedziałku, 4 grudnia.

 

 


8 XII pt. – NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM, dokumentalny, reż. Raoul Peck, USA, Francja, Belgia, Szwajcaria 2016, (89’) premiera

 

Raoul Peck w nominowanym do Oscara "Nie jestem twoim murzynem" opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA. Reżyser wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki „Remember This House” Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć. W filmie usłyszymy głos Samuela L. Jacksona – narratora opowieści.

Książka i film przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi.

 


9 XII sob. – MORDERSTWO W HOTELU HILLTON, dramat obyczajowy, reż. Tarik Saleh, Szwecja, Dania, Niemcy 2017 (106’) premiera

 

Zdobywca głównej nagrody jury na tegorocznym festiwalu w Sundance. W roli głównej wystąpił szwedzki aktor libańskiego pochodzenia, Fares Fares, zdobywający coraz większą popularność w Hollywood i znany szerszej publiczności z takich filmów jak: „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”, „Wybawienie” czy „Wróg numer jeden”. Incydent, który z początku wygląda na przypadkowe zabójstwo prostytutki, z czasem ewoluuje w znacznie bardziej skomplikowanym kierunku. Śledztwo prowadzi detektywa do egipskiej elity. W kręgu podejrzeń są ludzie z otoczenia samego prezydenta Mubaraka...

 


10 XII nd. – OSTATNI W ALEPPO, dokumentalny, reż. Firas Fayyad, Dania, Syria 2017 (110’)

 

W przeciwieństwie do efekciarskich telewizyjnych migawek "Ostatni…" mają sporo do zaoferowania także pod względem czysto filmowym. Syryjski dokument robi wrażenie zwłaszcza jako opowieść o próbie ocalenia resztek normalności w świecie pogrążonym w wojennym chaosie. Pod tym względem – nagrodzonych na festiwalu Millennium Docs Against Gravity – "Ostatnich…" można potraktować jako bardziej ekstremalną wersję pamiętnych "Pięciu rozbitych kamer" Emada Burnata.

 


11 XII pn. – KONSTYTUCJA, dramat, komedia, reż. Rajko Grlić, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Słowenia 2016 (90’)

 

Bohaterowie różnią się pod względem statusu społecznego, orientacji seksualnej, przekonań politycznych i religijnych, ale łączy ich nie tylko miejsce, w którym żyją, lecz również demony przeszłości, ściśle powiązane z trudną historią stosunków serbsko-chorwackich. Zdobywca Grand Prix dla najlepszego filmu na MFF w Montrealu 2016.

 


12 XII wt. – MIASTO DUCHÓW, dokumentalny, reż. Matthew Heineman, USA 2017 (90’) pokaz przedpremierowy

 

Dokument, który relacjonuje akcję „Raqqa Is Being Slaughtered Silently” o garstce anonimowych działaczy, którzy zrzeszają się po tym jak ich ojczyzna zostaje przejęta przez ISIS w 2014 roku. Ci odważni dziennikarze doświadczają rzeczywistości życia pod przykrywką, w biegu i na emigracji.

 


13 XII śr. – DUSZA I CIAŁO, dramat obyczajowy, reż. Ildikó Enyedi, Węgry 2017 (116,) pokaz przedpremierowy

 

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ostatnim Berlinale „Dusza i ciało” to pierwszy od 18 lat film pełnometrażowy cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Obraz jest również oficjalnym węgierskim kandydatem do OSCARA 2018 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach.

 


14 XII czw. - PRE CRIME. INWIGILACJA 3.0, dokumentalny, reż. Monika Hielscher, Matthias Heeder, Niemcy 2017 (87’) premiera

 

Pre-crime (tłumaczone jako przestępstwo albo prewencja kryminalna) to termin ukuty przez pisarza science fiction Philipa K. Dicka i spopularyzowany w filmie Stevena Spielberga „Raport mniejszości”. Coraz częściej stosowany jest jednak w literaturze naukowej do opisu systemów karnych, zajmujących się przestępstwami jeszcze nie popełnionymi. Film Matthiasa Heedera i Moniki Hielscher przedstawia współczesne systemy prewencji kryminalnej funkcjonujące już w zachodnich krajach (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, USA). Film jest socjologicznym esejem, badającym zacierające się granice między bezpieczeństwem a prywatnością, technologią a prawami człowieka, statystyką a konkretnym życiem.

 


15 XII pt. – GORZKIE ŻNIWA, dramat, reż. George Mendeluk, Kanada 2017 (103’) pokaz specjalny pod patronatem Ambasady Ukraińskiej w Polsce

 

Osadzony w okresie międzywojennym i oparty na prawdziwych wydarzeniach film przedstawia historię Hołodomoru, czyli wielkiego głodu na Ukrainie, wywołanego przez politykę gospodarczą ZSRR pod wodzą Józefa Stalina. Film jest również opowieścią o miłości, honorze, buncie i sile przetrwania w czasie klęski, która w latach 30. XX w. kosztowała życie miliony mieszkańców Ukrainy. Bohaterem jest młody artysta, walczący żeby przeżyć, uniknąć więzienia i uratować przed głodem swoją ukochaną.

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MarBas
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
Ireneusz Sitarski - Blok wyborczy
Zobacz więcej

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook