Dzisiaj jest wtorek, 21 stycznia 2020 r., 21 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
[ZDJĘCIA] Ogólnopolski turniej mistrzów słowa w domu kultury
Dodał: JaW, 24-06-2015 15:24, odsłon: 3279

Już po raz czternasty w Pionkach zorganizowany został Ogólnopolski Turniej Literatury Klasycznej im. Jana Kochanowskiego. Przez dwa dni 19 i 20 czerwca w tym wyjątkowym święcie słowa uczestniczyli nie tylko recytatorzy z Pionek i okolic, ale też z Ostrowca Świętokrzyskiego i Skarżyska.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Inicjatorką konkursu i jego główną organizatorką jest Bożena Nakonieczna, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Biblioteka.

 

W tym roku po raz pierwszy wprowadzono kategorię dla dzieci ze szkół podstawowych. Chętnych było wielu. Laureaci otrzymywali uzasadnienia pisane staropolszczyzną, co na pewno wyróżnia konkurs na tle innych w Polsce. Jury, które tworzyli Zofia Miecznikowska, Aneta Włodarczyk i Magdalena Świerczyńska, nagradzało najlepszych za "zaiste wierne bajanie", "legend świętokrzyskich sławienie", "wyłuskanie sedna znikomości żywota ludzkiego" czy "harde rzeczy wyprowadzanie, których wstydno słuchać".

 

Oficjalne ogłoszenie wyników poprzedził koncert laureatów w reżyserii Mateusza Wróbla, który prowadził część konkursową oraz warsztaty teatralne.

 

W grupie "basałyków młodszych i poślednich" dla uczniów podstawówek wyróżnienia otrzymali Aleksandra Bąk, Adela Pucułek, Zofia Gregorczyk i Zuzanna Potacka. Wśród laureatów znaleźli się: Hanna Monkosa, Dominika Pankiewicz, Dawid Hernik i Agata Kromer.

 

W kategorii "młodzi swawolnej i jegomościów sędziwych" laureatami zostali: Joanna Karcz, Zuzanna Dąbrowska, Bartosz Sałapski, Dorota Dąbrowska, Mikołaj Karmalski i Jan Kiraga.

 

 

Laureaci konkursu dostawali dyplomy pisane staropolszczyzną.

 

Występom konkursowym towarzyszył wieczór fraszek mistrza Jana z Czarnolasu. W kawiarni Mokka domu kultury czytano fraszki Jana Kochanowskiego. Uczestnicy i instruktorzy mieli mnóstwo pomysłów interpretacji utworów.

 

Tradycyjnie nie zabrakło też "Antykonkursu", którego główną zasadą jest brak jakichkolwiek zasad. Uczestnicy mogli sobie pozwolić na zupełną dowolność, co zaowocowało rozbrajającymi prezentacjami scenicznymi.


Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook