Dzisiaj jest wtorek, 25 czerwca 2019 r., 176 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
[ZDJĘCIA] Noc w stylu retro. Piątek godzina 19:00, a w bibliotece tłok
Dodał: JaW, 02-06-2017 22:46, odsłon: 12657
Fot. Jakub Wojtaszewski
Fot. Jakub Wojtaszewski

Gdy na imprezie kulturalnej trzeba dostawiać krzesła, to znak, że wszystko się udało i pomysł chwycił. A tak było właśnie w piątkowy wieczór podczas trzeciej edycji akcji Noc Bibliotek w Pionkach. Organizatorzy i zaproszeni goście stworzyli naprawdę fajny klimat i nikomu chyba nawet nie przeszkadzały wszechobecne komary.

 

Na zdjęciu: Paulina Tarnowska zaśpiewała piosenkę "Ada to nie wypada" i w dowód uznania dla swojego talentu otrzymała różę od Jerzego Furgi, kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach od samego początku bierze udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Tegorocznej edycji przyświecało hasło "Czytanie porusza".

 

O godzinie 16 rozpoczął się program dla dzieci. A w nim gry i zabawy plenerowe oraz przedstawienie "Kopciuszek" w wykonaniu młodych aktorów z Klubu Literatura i Kino (KLiK), który działa przy bibliotece.

 

LATA 20 LATA 30

Część dla dorosłych utrzymana była w klimacie lata '20, lata '30, co podkreślały stroje pań bibliotekarek, ale nie tylko. W stylizowanych kreacjach pojawiły się też Anna Kostrzewa i Anna Lipska z Miejskiego Ośrodka Kultury, a gustowny frak i kapelusz założył kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, Jerzy Furga.

 

 

Doskonale w klimat wieczoru swoimi strojami wpisali się Agata Chmielewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej i Jerzy Furga - kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej.

 

CIEKAWIE O HISTORII PIONEK

Wieczór rozpoczął się od wykładu profesora Marka Wierzbickiego, który jak zawsze, bardzo ciekawie opowiadał o historii powstania miasta, wytwóni prochu i życiu Jana Prota – dyrektora Państwowej Wytwórni Prochu. Przy okazji zdradził, że po dwóch latach zakończył pisanie biografii Prota i książka "Z Polską pod rękę" w najbliższych miesiącach ujrzy światło dzienne. W planach jest też wydanie kolejnego tomu "Szkiców z dziejów Pionek" autorstwa radomskiego historyka Sebastiana Piątkowskiego. Książka ma opisywać historię samorządu pionkowskiego w latach 1932-2015.

 

Blisko godzinny wykład minął w mgnieniu oka, a to wszystko dzięki wielu ciekawostkom przekazywanym w trakcie. No, bo chyba mało kto słyszał o tym, że w 1935 roku w Pionkach toczyły się w tajemnicy badania nad karabinem przeciwpancernym wz.35 (Ur), który gdyby nie brak czasu i pieniędzy, mógł być skuteczną bronią na niemieckie czołgi podczas II wojny światowej.

 

 

Paulina Mendrek wyrecytowała fraszkę pionkowskiego poety Józefa Ornata.

 

POEZJA, ZDJĘCIA I PIOSENKA

Po sporej dawce lokalnej historii, okraszonej wystawą zdjęć przedwojennych Pionek zgromadzonych przez lata przez Romana Fido, przyszła pora na część artystyczną. Szlagiery polskiej piosenki okresu międzywojennego wykonywali Paulina Tarnowska, Adrian Majewski i Aleksandra Warchoł.

 

Wieczór zakończył się poezją pod gwiazdami. Recytowano wiersze i fraszki pionkowskich twórców, ale nie tylko.

 

 

Ciekawym dodatkiem do Nocy Bibliotek była wystawa zdjęć przedwojennych Pionek ze zbiorów Romana Fido, redaktora naczelnego "Nad Zagożdżonką".

 

 

Interesujący wykład o historii przedwojennych Pionek dał profesor Marek Wierzbicki.

 

 

Okazuje się, że piątkowe wieczory w bibliotece też mogą być ciekawe.


Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook