Dzisiaj jest wtorek, 31 marca 2020 r., 91 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
SamOnline
Najlepszy komiks 2018 roku na murze Elektrowni
Dodał: KamZap, 11-12-2018 08:50, odsłon: 1188

Niezwykłe, bo jubileuszowe dziesiąte wydanie projektu „Kadry pod napięciem” otwarto w piątek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Komiksową pracę „Nowy Babilon” Daniela Chmielewskiego można oglądać na murze Elektrowni. Artysta wybrał kilka kadrów ze swego najnowszego albumu „Ja, Nina Szubur”, powstałego na motywach powieści Olgi Tokarczuk „Anna Inn w grobowcach świata”.

 

- Daniel zrobił to kompletnie po swojemu. A nawet ta wersja, która jest tutaj jest jeszcze zupełnie czym innym, bo jest esencją i pewnym wyjętym wątkiem. Daniel odwołuje się do arcydzieła filmu niemego „Metropolis” Fritza Langa z 1927roku, z najbardziej rozbudowaną architekturą. Akcja natomiast dzieje się fikcyjnym mieście Uruk, odpowiedniku miasta Ur, starożytnej metropolii w południowej Mezopotamii – mówiła podczas wernisażu Monika Małkowska, kuratorka wystawy.

 

Kuratorka dodała również, że kilka dni temu Gazeta Wyborcza ogłosiła listę najlepszych komiksów 2018 roku, wśród siedmiu najlepszych znalazła się właśnie praca Daniela Chmielewskiego.

 

- Chciałem stworzyć coś nowego na bazie mojego komiksu i zbudowałem traktat o obecnym zniewoleniu cywilizacyjnym. Nawiązuje on do koncepcji sytuacjonisty działającego w takich ugrupowaniach jak Cobra, Międzynarodówka Sytuacjonistyczna w latach 50. i 60. On stworzył utopijne miasto Nowy Babilon, stąd nazwa wystawy. To miało być miasto stojące na filarach. Nie ma tu podziału na państwa i narodowości, wszyscy są wiecznymi tułaczami – opowiadał o wystawie Daniel Chmielewski.

 

Artyście towarzyszyła żona Olga Wróbel, która jest współautorką komiksu, ponieważ pozowała do setek zdjęć jako Nina Szubur.

 

Wystawę można oglądać w MCSW Elektrownia do 28 lutego 2019 roku.

 

Z okazji jubileuszu, Zbigniew Belowski, dyrektor ds. artystycznych MCSW Elektrownia zapowiedział wydawnictwo ze wszystkimi dziesięcioma muralami. – Będzie to unikatowy zbiór prac proporcjonalnych do oryginałów, które znajdowały się na naszym murze – wyjaśnił dyrektor. Wydawnictwo będzie gotowe w przyszłym roku. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook