Dzisiaj jest wtorek, 17 lipca 2018 r., 198 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
(Zdjęcia) Ziemia Kozienicka ponownie w ogniu walk. To było rekordowe widowisko!
Dodał: MarBas, 11-09-2017 08:35, odsłon: 15093
fot. Mariusz Basaj i Mariusz Grotkowski
fot. Mariusz Basaj i Mariusz Grotkowski

Setki rekonstruktorów z kilkudziesięciu grup i stowarzyszeń, dwa czołgi, dwa wozy pancerne, samolot, kawaleria, kapitalna pirotechnika... To dzięki pasji wielu ludzi błonia nad Radomką mogły w niedzielę zamienić się ponownie w Przedmoście Maciejowickie, gdzie we wrześniu 1939 roku toczono krwawy bój o przeprawę przez Wisłę. Natomiast 10 września 2017 roku zapamiętany zostanie jako dzień największej rekonstrukcji historycznej Ziemi Kozienickiej, a może i całej Radomszczyzny.

Tegoroczne uroczystości upamiętniające walki obronne "Ziemia Kozienicka w ogniu walk 1939" to znacznie szersze przedsięwzięcie niż sama rekonstrukcja. Całość rozpoczęła się już w piątek od wieczoru historycznego w Centrum Kulturalno-Artystycznym, kiedy to kozieniczanie mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów poświęconych działaniom wojennym na naszych terenach. Naszą relację z tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

 

Pamięci krwawych dni

 

Niedzielna część tego historycznego przedsięwzięcia była podzielona na kilka etapów. Już od godzin porannych w Ryczywole można było oddać krew w mobilnym krwiobusie. Akcja "Bohaterowie krwi" proponowała oddanie hołdu Bohaterom Września 1939 roku poprzez podzielenie się tym cennym surowcem.

 

O godz. 12:00, w miejscowym kościele rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił ksiądz proboszcz Marek Bartosiński. Po nabożeństwie zebrani udali się pod pomnik na rynku, gdzie po modlitwie za zmarłych i krótkich przemówieniach okolicznościowych, przybyłe delegacje złożyły kwiaty.

 

- Potrzeba poczucia bezpieczeństwa, suwerenności i niepodległości jest największa potrzebą społeczno-narodową. Daje ona nam perspektywę na przyszłość, spokój ducha i ciała... Dziś chylimy czoła przed tymi wszystkimi, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny - mówił pod pomnikiem burmistrz Tomasz Śmietanka.

 


Pod pomnikiem zgromadziło się kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele samorządu, różnych instytucji oraz mieszkańcy samego Ryczywołu.

 

Duże zainteresowanie

 

Główne atrakcje tego dnia czekały na błoniach nad Radomką, gdzie już od godziny 13:00 tłumnie zaczęli pojawiać się widzowie. Czekały na nich ciekawe stoiska różnych instytucji i stowarzyszeń, gdzie można było m.in. nabyć publikacje historyczne lub obejrzeć różne eksponaty.

 

Widowisko rozegrało się po drugiej stronie wałów, które posłużyły za trybunę. Organizatorzy zadbali o dobre umiejscowienie akcji i całość była doskonale widoczna. Samą rekonstrukcję poprzedził jeszcze krótki pokaz jazdy kawaleryjskiej.

 


Rekonstrukcja przyciągnęła tysiące osób.

 

Widowisko na niespotykaną skalę

 

W końcu przyszła pora na gwóźdź programu. Niedzielne widowisko było wyjątkowe pod kilkoma względami - na podkreślenie zasługuje przede wszystkim jego skala. W akcji wzięło udział około 200 osób z różnych grup z całej Polski. Na niebie królował samolot, a na ziemi zobaczyliśmy bardzo ciekawy ciężki sprzęt: czeski czołg na stanie Wehrmachtu PzKpfw 38 czy polską legendę - tankietkę TKS. O tym jak bardzo unikatowy jest to sprzęt można posłuchać TUTAJ. Ponadto udział w walce wzięły dwa wozy pancerne, ciężarówka historyczna, szereg armat, motocykle...

 


 TKS to niesamowity pojazd i przykład świetnej polskiej myśli technicznej. Jego legenda była zapomniana przez około 70 lat. "Powrócił" raptem kilka lat temu.

 

Radomka odgrywała rolę Wisły. Na rzece stanął drewniany most, odpowiednik tego, którego w 1939 roku bronili pod Maciejowicami polscy żołnierze. Swoje główne pozycje zajęli przed rzeką, obsadzając całość armatami. Nieco dalej rekonstruktorzy przygotowali makietę wsi - jednej z wielu wiosek, które były świadkami krwawych zdarzeń w tamtych latach.

 

W niedzielę widzowie zobaczyli m.in. naloty na polskie pozycje, wejście Niemców do wsi i dalej na przedmoście czy próbę przedarcia się przez most, który ostatecznie "spłonął". Całość uzupełniała bardzo widowiskowa pirotechnika - dosłownie co chwilę kolejne wybuchy wstrząsały polem bitwy. Przebieg akcji był także na bieżąco komentowany, co dodawało jeszcze więcej uroku.

 

Zaraz po rekonstrukcji wszyscy jej uczestnicy zaprezentowali się widzom, a kawalerzyści pokazali jeszcze jak wygląda szarża na koniach. Organizatorzy - Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych przygotowali dla wszystkich uczestników inscenizacji specjalne dyplomy i podziękowania.

 

Imprezę zwieńczył piknik historyczny, podczas którego nie mogło zabraknąć wojskowej grochówki.

 


Organizatorzy zadbali nie tylko o ciężki sprzęt, ale również o pirotechnikę. Co chwilę słychać było kolejne wybuchy, płonęła scenografia. 

 

W walkach o przedmoście nie mogło zabraknąć kawalerii.

 

Z kart historii

 

Bitwa o Przedmoście Maciejowickie została stoczona w dniach 8-9 września 1939, kiedy to wojska niemieckie chciały zdobyć długi na około kilometra drewniany most, którym to mogłyby przeprawić się na wschodni brzeg. Co ciekawe, most powstał tuż przed wojną z rozkazu Edwarda Rydza- Śmigłego.

 

W starciu wzięły udział oddziały Odwodowej Armii Prusy i niemiecka 1 Dywizja Lekka. W obliczu braku możliwości obrony przedmościa, Polacy wycofali się na drugi brzeg i wysadzili most, zatrzymując Niemców.

 

Patronat medialny nad "Ziemią Kozienicką w ogniu walk 1939" sprawowały Kozienice24.pl

 

Przedsięwzięcie zrealizowane w ramach projektu "Każdy dzień jest podróżą przez historię II" dofinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Gminy Kozienice w ramach otwartych konkursów ofert na realizowanie zadań publicznych. 

 


Niemcy próbują przedrzeć się przez most. Za chwilę zostaną odparci, a sama przeprawa wysadzona i spalona.

 

Po rekonstrukcji jej uczestnicy rozdawali młodym widzom łuski na pamiątkę.

 

W przedsięwzięcie zaanagażowało się setki osób.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MarBas
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook