Dzisiaj jest niedziela, 25 sierpnia 2019 r., 237 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Zmarł Honorowy Obywatel Miasta Pionki
Dodał: MaG, 05-11-2018 14:39, odsłon: 3183
fot.MCSN
fot.MCSN

W niedzielę czwartego listopada zmarł Andrzej Mitan Honorowy Obywatel Miasta Pionki. Honorowy tytuł otrzymał podczas uroczystej sesji w 2011 roku.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

elita to ludzie żyjący w prawdzie
których charakteryzuje
bezinteresowność
w czynieniu dobra i piękna

Tymi słowami, przesłaniem do świata, kończył Andrzej Mitan swoje artystyczne wystąpienia. I choć głos miał coraz słabszy i sił coraz mniej, donośność tego przekazu zawsze była ogromna.


Już nie wyrecytuje tego tekstu.


Odszedł od nas nagle 4 listopada nad ranem.


Miałem przyjemność znać Andrzeja, i przyjaźnić się z nim od dzieciństwa w naszych rodzinnych Pionkach.  To On kreował nowe spojrzenie małego miasteczka na kulturę i całą otaczającą nas wówczas siermiężną rzeczywistość. Tu powstała Onomatopeja. Po latach mieszkańcy odwdzięczyli Mu się nadając tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pionki.


Potem wspólny pobyt w Lublinie i powroty do Pionek. Czas szalony i piękny jednocześnie, w otoczeniu ludzi sztuki nowej, często nieakceptowanej i nierozumianej przez ogół. Bo Andrzej był Artystą szczególnym. Patrzył swoimi oczami i odczuwał swoją duszą. I umiał swoją niespożytą energię i  witalność przekazać innym.

 


Warszawa przyjęła Andrzeja otwartymi ramionami. Wtopił się całkowicie w środowisko artystyczne Stolicy. W muzykę, performens i  akcje artystyczne. Także w Grójcu, w którym zamieszkał. Okres warszawski to czas największej aktywności Andrzeja jako Artysty i animatora sztuki i kultury.


Kiedy w 2007 roku namówiłem go do pracy w MCSW Elektrownia w Radomiu rozpoczęliśmy okres wspólnego działania i budowy nowej instytucji. Zrealizowaliśmy Powstanie Sztuki. Ta monumentalna, trwająca 63 dni artystyczna akcja, w której uczestniczyło ponad 300 Artystów nie ma do dziś odpowiednika w polskiej kulturze. Bez Andrzeja, jego kontaktów i charyzmy nie byłaby możliwa do realizacji. Potem przyszły lata wspaniałej współpracy i efektywne tworzenie zespołu i programu Elektrowni.  Entuzjazm Andrzeja udzielał się innym. Powtarzał po każdym wernisażu , po koncercie czy innych realizacjach „..no co? Kolejny sukces! „


W ubiegłym roku zrealizowaliśmy w Elektrowni wielką wystawę poświęconą sztuce i działalności animatorskiej Andrzeja. Wydana została monografia Artysty „Sztuka (nie)zidentyfikowana”. Ta książka ucieszyła nas wszystkich, bo wiedzieliśmy że Jemu się należy. Cieszyła również Jego.


Pozostaną płyty, publikacje i wspomnienia jako materialny zapis działalności człowieka wyjątkowego i niezwykłego. Ale nieliczni uświadamiają sobie jak ogromny wpływ na wielu  miał Andrzej poprzez swoją obecność.

 


Spoczywaj w pokoju.
Zbigniew Belowski
MCSW Elektrownia   
Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook