Dzisiaj jest czwartek, 04 czerwca 2020 r., 156 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
REMAX Sp. z o.o.
Zielone Pionki. Postępy prac w Parku wzdłuż ulicy Jana Pawła
Dodał: DL, 27-03-2020 08:59, odsłon: 4150
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

W 2019 roku rozpoczęła się renowacja parku wzdłuż ulicy Jana Pawła II. Aktualnie od jakiegoś czasu możemy być świadkami odnowy terenów zielonych w tymże miejscu. Sprawdziliśmy jak wyglądają postępy prac, które realizowane są w ramach projektu "Zielone Pionki".

Na jakim etapie znajdują się prace? O tym powiedział nam Marek Baran, właściciel firmy Marcbud, która zrealizuje tenże projekt. – Jesteśmy na etapie humusowania terenu, nasadzenia drzew, szykowania rabat. Przygotowujemy również już ostatnią warstwę pod nawierzchnię przepuszczalną. Skończyliśmy także już pomnik.

 

Jak tłumaczył Marek Baran na tę chwilę w pracach nie pojawiły się także żadne utrudnienia i komplikacje. - Na razie wszystko idzie po naszej myśli. Gdy sytuacja z wirusem nie dotknie nas bezpośrednio to myślę, że wszelkie prace zrealizujemy w zakładanym terminie– mówił.

 

W parku zgodnie z założeniami powstaną nowe ciągi komunikacyjne wykonane z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralno-żywicznej, która sprzyja zrównoważonemu gospodarowaniu wodami opadowymi w mieście.

 

- Nowo prowadzono nawierzchnia piesza jest wykonana z przepuszczalnych kruszyw mineralnych i płynnie prowadzono wzdłuż całego założenia parkowego. Miejscowo tworzy niewielkie place gdzie zastosowano nawierzchnię z wielkoformatowych elementów betonowych i wyznacza nowe przestrzenie w postaci niewielkich polan dla wypoczynku biernego. Program tych przestrzeni dedykowany jest różnym użytkownikom np. matki z dziećmi, młodzież, osoby starsze czy niepełnosprawne - czytamy na stronie www.zielone.pionki.pl

 

Kluczowym elementem projektu są nasadzenia roślinności w postaci drzew, krzewów i bylin. Zagospodarowanie terenu w zieleń stanowi aż 70 % budżetu przeznaczonego na rewitalizację parku.

 


Elementem projektu jest między innymi nasadzenie nowych drzew.

 

Usunięte zostały te drzewa i krzewy, których obecność zagrażała bezpieczeństwu poprzez rozłam lub wywrót, drzewa uschnięte oraz rośliny, u których nie ma szans na prawidłowy rozwój. Pozostała roślinność zostanie poddana adaptacji i pielęgnacji.

 

 

Wykonano także kwiecisty, ozdobny napis „Pionki”.

 

Cały projekt odnowy Parku będzie zawierał między innymi wprowadzenie nowych elementów małej architektury w postaci ławek z oparciami oraz oświetlenie parkowe (latarnie do 3-4m wysokości) – świecenie w dół co zmniejszy zanieczyszczenie światłem).  Pomiędzy polanami rekreacyjnymi wprowadzone zostanie nasadzenie krzewów i bylino w postaci ogrodów tematycznych jako element edukacji ekologicznej. Ścieżkę rowerową przesunięto w pas drogowy ul. Jana Pawła II aby nie wykorzystywać trenów zieleni do prowadzenia zbyt dużej ilości dróg i alejek parkowych.

 Nowatorskim rozwiązaniem ekologicznym i przyrodniczym ma być wprowadzenie biogeneratorów w postaci soczewek zieleni złożonej z gatunków rodzimych krzewów i bylin, w strukturze zwartej, cechujących się także bogatą bioróżnorodnością oraz takim doborem gatunkowym i przygotowaniem gleby, aby spełniać konkretne funkcje przyrodnicze i ekologiczne.

  
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook