Dzisiaj jest sobota, 19 stycznia 2019 r., 19 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Zbliża się rocznica wielkiej bitwy. 9 października widowisko historyczne na polach Brzustowa
Dodał: JaW, 22-09-2016 11:27, odsłon: 16949

Żołnierze w mundurach z epoki, efektowne szarże kawalerii, wybuchy i kilkudziesięciu rekonstruktorów. A wszystko po to, żeby przypomnieć wydarzenia sprzed ponad wieku. 8/9 października odbędą się obchody 102. rocznicy bitwy pod Laskami/Anielinem. Głównym punktem uroczystości będzie widowisko historyczne na polach wsi Brzustów.

Obchody zaczną się w sobotę 8 października od jubileuszowego XXV marszu szlakiem walk Legionów Polskich Radom-Laski. Członkowie Związku Strzeleckiego przemaszerują na trasie Radom-Pionki-Żytkowice.

 

Niedzielna część uroczystości zacznie się od polowej mszy świętej pod pomnikiem Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach. Następnie przewidziano apel poległych z oddaniem salw honorowych.

 

O godzinie 14:30 na polach wsi Brzustów rozpocznie się widowisko historyczne. W rekonstrukcji bitwy pod Laskami/Anielinem weźmie udział blisko 100 żołnierzy piechoty i kawalerzystów z grup rekonstrukcji historycznych z Radomia, Kozienic oraz 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko.

 

BITWA NA TELEBIMIE

Nowością w tym roku ma być montaż dużego telebimu, na którym na żywo pokazywana będzie rekonstrukcja. Każdego roku widowisko cieszy się sporym zainteresowaniem wśród pasjonatów historii. Dlatego w celu lepszego odbioru postanowiono nieco unowocześnić przekaz.

 

HISTORIA

Bitwa pod Laskami/Anielinem stoczona została w dniach 22-26 października 1914 roku przez I Brygadę Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Była częścią operacji iwanogrodzkiej. Na polu chwały, które w pamięci utrwaliło się pod nazwą Laski/Anielin pozostało około 250 legionistów. Dla upamiętnienia bitwy ufundowany został pomnik Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach, który poświęcono w listopadzie 1933 roku.

 

 

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook