Dzisiaj jest sobota, 27 maja 2017 r., 147 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
Zbliża się rocznica wielkiej bitwy. 9 października widowisko historyczne na polach Brzustowa
Dodał: JaW, 22-09-2016 11:27, odsłon: 15972

Żołnierze w mundurach z epoki, efektowne szarże kawalerii, wybuchy i kilkudziesięciu rekonstruktorów. A wszystko po to, żeby przypomnieć wydarzenia sprzed ponad wieku. 8/9 października odbędą się obchody 102. rocznicy bitwy pod Laskami/Anielinem. Głównym punktem uroczystości będzie widowisko historyczne na polach wsi Brzustów.

Obchody zaczną się w sobotę 8 października od jubileuszowego XXV marszu szlakiem walk Legionów Polskich Radom-Laski. Członkowie Związku Strzeleckiego przemaszerują na trasie Radom-Pionki-Żytkowice.

 

Niedzielna część uroczystości zacznie się od polowej mszy świętej pod pomnikiem Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach. Następnie przewidziano apel poległych z oddaniem salw honorowych.

 

O godzinie 14:30 na polach wsi Brzustów rozpocznie się widowisko historyczne. W rekonstrukcji bitwy pod Laskami/Anielinem weźmie udział blisko 100 żołnierzy piechoty i kawalerzystów z grup rekonstrukcji historycznych z Radomia, Kozienic oraz 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko.

 

BITWA NA TELEBIMIE

Nowością w tym roku ma być montaż dużego telebimu, na którym na żywo pokazywana będzie rekonstrukcja. Każdego roku widowisko cieszy się sporym zainteresowaniem wśród pasjonatów historii. Dlatego w celu lepszego odbioru postanowiono nieco unowocześnić przekaz.

 

HISTORIA

Bitwa pod Laskami/Anielinem stoczona została w dniach 22-26 października 1914 roku przez I Brygadę Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Była częścią operacji iwanogrodzkiej. Na polu chwały, które w pamięci utrwaliło się pod nazwą Laski/Anielin pozostało około 250 legionistów. Dla upamiętnienia bitwy ufundowany został pomnik Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach, który poświęcono w listopadzie 1933 roku.

 

 

Mazda 6
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:WYDARZENIA-IMPREZY
ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
Sprzedam mieszkanie na Alejach Lipowych 11/24 o powierzchni 55,8 metra kwadratowego, 1 piętro, 2 pokoje z kuchnią, łazienka i WC osobno, centralne ogrzewanie, m...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
Sprzedam działkę budowlaną o powierzchni 2100m2 Płachty k/Pionek Cena 30 zł m2, możliwość negocjacji Działka uzbrojona tel. kont. 792-943-062tel. kont. +353 868...
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
Dom położony jest na bardzo atrakcyjnej dzielnicy domków jednorodzinnych. Tuż za płotem rozciąga się Puszcza Kozienicka. Do centrum miasta jest ok.2 km, ...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook