Dzisiaj jest poniedziałek, 21 maja 2018 r., 141 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
Za paliwo zapłacimy dużo więcej? PiS chce sięgnąć do kieszeni podatników
Dodał: MarBas, 12-07-2017 10:00, odsłon: 18811
Ilustracja przykładowa. fot. pixabay
Ilustracja przykładowa. fot. pixabay

Już dziś odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - ustawy, która ma wprowadzić tzw. "opłatę drogową". W myśl jej założeń czekają nas podwyżki paliw nawet o 25 groszy na litrze.

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli tydzień temu. Po raz kolejny jest to projekt poselski, który nie wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych. Uwagę zwraca także tempo prac w tym temacie, bo już w środę 12 lipca będzie jego pierwsze czytanie.

 

Podwyżki na drogi

 

Nowy pomysł PiS zakłada wprowadzenie Funduszu, z którego finansowane byłyby budowy i przebudowy dróg lokalnych: gminnych, powiatowych oraz mostów w ciągach dróg wojewódzkich.

Głównym źródłem jego finansowania byłaby tzw. opłata drogowa. W teorii płacić mają ją producenci i importerzy paliw, ale trudno spodziewać się innych efektów niż podniesienia cen paliw na stacjach.

 

Początkowo stawka ma wynosić 200 zł za 1000 l benzyn i olejów napędowych lub 369,69 zł za 1000 kg gazów, a potem może rosnąć w zależności od inflacji. Według szacunków może to przynieść podwyżki paliw na stacjach o 25 groszy na litrze.

 

W ten sposób PiS planuje pozyskać około 4-5 miliardów złotych rocznie. Jednak na drogi lokalne miałoby trafiać 50% wpłat, druga połowa zostałaby przeznaczona na Krajowy Fundusz Drogowy, czyli na inwestycje na drogi krajowe.

 

Podobnie jak ze schetynówkami

 

Drogami lokalnymi dalej będą zajmowały się samorządy. Jak zatem środki do nich trafią? W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że zasadniczo jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie z Funduszu  budowy i przebudowy dróg w wysokości 50% kosztów realizacji każdego zadania. Nabór wniosków do realizacji będzie przeprowadzał wojewoda, a wnioski będzie oceniała specjalna komisja. W tym względzie nowy system jest bardzo podobny do istniejących już tzw. "schetynówek".

 

Część wpływów FDS będzie przeznaczona na wnioski bezpośrednio oceniane przez ministra właściwego do spraw transportu – dotyczy to zadań szczególnie istotnych dla zapewnienia spójności sieci dróg publicznych lub bezpieczeństwa ruchu, w tym zadań dotyczących budowy i przebudowy mostów w ciągu dróg wojewódzkich

 

W mediach - wrzawa

 

W mediach społecznościowych od kilku dni trwa zażarta dyskusja na ten temat. Politycy opozycji zarzucają PiS-owi, że wyciąga rękę do kieszeni podatników, a przy okazji robią sobie kampanię samorządową. Szczególnie popularna na Facebooku i Twitterze jest grafika przygotowana przez partię Kukiz'15, w której wyliczone są roczne podwyżki dla przeciętnego kierowcy - w zależności od tego ile pali jego auto oraz ile kilometrów przejeżdżą w ciągu 12 miesięcy.

 


 Fragment grafiki opublikowanej przez polityków Kukiz'15 (pełna grafika pod artykułem w galerii).

 

Nie brakuje też głosów, które mówią o potrzebie doinwestowania dróg lokalnych - jednak nie poprzez wprowadzanie nowej "daniny", a oszczędności i zmiany w zarządzaniu obecnymi środkami.

 

Głos w tej sprawie zabrali też Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, którzy na swojej stronie opublikowali komentarz (TUTAJ-klik). Czytamy w nim m.in.:

 

Ten wzrost (cen paliwa - dop. red.) nie dotknie wyłącznie kierowców – przełoży się bowiem także na wyższe koszty firm, a to oznacza wzrost cen wszystkich towarów i usług. Podwyżki dotkną więc całą gospodarkę i każdego obywatela.

 

(...) Projekt ma być procedowany w ekspresowym tempie. Miał być rozpatrywany w piątek 14 lipca, ale posiedzenie przełożono na jutro, czyli środę – 12 lipca. A jak wiemy szybkość w legislacji nie idzie w parze z jakością. Projekt jest kontrowersyjny, wzbudza dużo zastrzeżeń, a mimo to może zostać uchwalony już za 2 tygodnie (26-28 lipca) i wejść w życie jesienią.   

Skontaktuj się z autorem tekstu: MarBas
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
No niech już Pan Redaktor tak nie demonizuje sprawy.

Przecież jak ktoś bierze "500 +" , to te 25 gr. na litrze to będzie śmiech na sali.[/b]
12-07-2017, 12:22:15
+ 36
- 33
odpowiedz
Beneficjenci 500+ to tylo część społeczeństwa. Planowana podwyżka jeśli wejdzie w życie dotknie raczej wszystkich.
12-07-2017, 12:53:08
+ 14
- 56
odpowiedz
VIP
Dosyć dokładnie śledziłem relację z Sejmu i dochodzę do wniosku, że w tym PiSie nie obowiązują żadne reguły zwykłej przyzwoitości. Karierowicze, ludzie bez honoru, bez wiedzy ekonomicznej i bez wrażliwości społecznej, a także bez pojęcia, jakie skutki przyniesie głupie słuchanie swojego guru. Ustawa wprowadza nowy podatek pośredni a jego konsekwencje będą odczuwalne w cenia każdego, dosłownie każdego, artykułu czy usługi! A obiecywali nie wprowadzać żadnych nowych podatków! I wy im nadal wierzycie? Minie parę dni i sami się przekonacie, że was oszukali przy wyborach. Cieszę się, że będzie wam głupio, że zmienicie zdanie i że będzie w przyszłych wyborach głosować zupełnie inaczej. Bo tak się składa, że z rozumem u was krucho, nie czytacie właściwych gazet, nie oglądacie właściwych telewizji, krytykujecie rozsądne wpisy na tym forum, więc przejrzycie na oczy dopiero wtedy, kiedy sami na własnej skórze (lub inaczej - we własnym portfelu) odczujecie decyzje obecnej władzy. Wprawdzie dali po 500 zł (niektórym), podnieśli najniższą pensję (więc skorzystają Ukraińcy, którzy będą tańsi i pójdą na nieformalne układy płacowe) itd., ale więcej zabiorą poprzez podwyżce cen paliw, energii, gazu, wody, leków i -odpowiednio - wszystkich artykułów konsumpcyjnych i usług. Nie widzicie tego? No to walić szybko do okulisty!
12-07-2017, 21:12:38
+ 28
- 47
odpowiedz
VIP
No i po co tak plujesz na PIS ??
To są inteligentni i wykształceni ludzie. Morawiecki kształcony za granicą, Radziwiłł lekarz, Ziobro prawnik. To tylko tak wziąłem trzy pierwsze z brzegu nazwiska. Wzięli się w końcu za mafię reprywatyzacyjną i paliwową, bo za PO to złodzieje kradły ile tylko dusza zapragnie.


A te wszystkie podwyżki to rozejdą się jakoś po kościach.

Dodane obrazki:
12-07-2017, 23:00:50
+ 32
- 36
odpowiedz
VIP
Wuju, jesteś świetny. Jak ja lubię takie fajne wpisy!
Ale jest tylko jedno "ale": ci ministrowie, rzeczywiście, jak piszesz, mają te swoje wykształcenie (nawet wyższe, a znajdzie się wśród nich nawet jakiś tam profesor!), tylko że to wykształcenie w niczym nie pomaga im ani mądrze myśleć, ani podejmować merytoryczne decyzje, bowiem oni już teraz są tylko i wyłącznie politykami słuchającymi wytycznych i poleceń jednego człowieka nie mającego najmniejszego pojęcia o sprawach zagranicznych, finansach, obronności, zdrowiu, prawie (że o sprawiedliwości nie wspomnę), kontaktach damsko-męskich i zwykłym wydawaniu pieniędzy na bułki, mleko, paliwo, fryzjera, hydraulika itp. Jesteśmy w jakimś matriksie! I my się na to godzimy! To znaczy, godzi się te 18,5 % wyborców, które doprowadziło do zawłaszczenia mediów przez nawiedzonych oszołomów i wiernych eunuchów, którzy bez opamiętania robią ze wszystkich głupków, wciskając nam ciemnotę i broniąc spraw ewidentnie kryminalnych. Ja się na takie rządy nie godzę. BMW (bierni, mierni, wierni) w kontakcie ze mną (jako odbiorcą ich żenujących zachowań i wypowiedzi) obrażają moją godność, wiedzę i ogląd świata! Więc są poniżej mojego poziomu.
P.S. Podwyżki cen paliwa nie rozejdą się po kościach, każdy je odczuje, nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak szybko!
12-07-2017, 23:20:36
+ 24
- 47
odpowiedz
BIUA
tyle lat robili z nami co chcieli i wielkie G mieliśmy do powiedzenia,więc skąd takie larum????
13-07-2017, 12:48:42
+ 16
- 3
odpowiedz
VIP
Chyba nie za dużo rozumiesz z tego, co się aktualnie dzieje. Wyjaśniam zatem, że wczoraj zapadło w Sejmie kilka kluczowych decyzji, które dały PiSowi pełnię władzy już chyba we wszystkich istotnych dziedzinach życia i gospodarki oraz wprowadziły w naszym kraju nowy ustrój, którym jest dyktatura. Co mam na myśli? Podam skrótowo, bo każdy temat należałoby odpowiednio uzasadnić i pokazać jego konsekwencje, ale na to nie ma tutaj miejsca.
1. Ustawa o RIO (Regionalnych Izbach Obrachunkowych) to zamach na samodzielność samorządów, które teraz będą pod kontrolą jednej partii - czytaj: możesz sobie podejmować różne uchwały, ale i tak można je w każdej chwili wzruszyć, zmienić lub anulować.
2. Ustawa o Sądzie Najwyższym to przekazanie pełni władzy w ręce Ministra Sparwiedliwości, w tym także - poprzez nominowanie spolegliwych i wiernych sędziów - stworzenie PiSowi prawa do anulowania (nie uznania wyników) KAŻDYCH wyborów powszechnych (na prezydenta, do Sejmu i Senatu, do Europarlamentu, na burmistrza itd.). Czyli, pisząc prostym językiem, władza dla PiS po wsze czasy!
3. Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa to wkroczenie polityki w niezależność sądów i wyeliminowanie jednego z ogniw władzy, które gwarantowało obywatelom obronę przed aparatem włądzy ustawodawczej i wykonawczej.
Tylko 3 ustawy, przyjęte po cichu i pod osłoną krzyku, jaki wywiązał się po projekcie ustawy o podwyżce cen paliw (który pewnie ostatecznie wycofają, bo stracą poparcie społeczne), ale jakie zmiany! Trzeba na rzeczywistość patrzeć ze zrozumieniem a nie cieszyć się, że pisiory upodabniają nasz kraj do Korei Północnej, Birmy, Kuby czy dyktatorskich państw afrykańskich! Bo to, co się za chwilę ziści, to jest gorsze od stalinizmu i najczarniejszych lat wszechwładztwa bezpieki!
13-07-2017, 18:55:16
+ 22
- 47
odpowiedz
VIP
Zatkało kakało? Minęło półtorej godziny od mojego ostatniego wpisu, na forum weszło prawie 100 cztelników i ani jednego minusa! Brawo. Może wreszcie do was coś dotrze.
13-07-2017, 20:34:01
+ 22
- 49
odpowiedz
VIP
K...a, nie dotarło!
13-07-2017, 21:04:34
+ 20
- 48
odpowiedz
VIP
Debile!
Czy dociera do was, że (stawiając mi minusy) nie krytykujecie mnie, tylko zgadzacie się na bycie bezwolnymi zakładnikami w totalitarnym kraju, gdzie nie będziecie nic znaczyć, bo za was zadecydują zawsze nawiedzone oszołomy żądne władzy absolutnej? Wasze głosy nic nie znaczą, jesteście marionetkami w rękach władzy! Gratulacje!
Rzeczywiście, z wami nie mam żadnych wspólnych myśli. Jesteście zerami nie dbającymi o przyszłość swoją, waszych dzieci, wnuków i prawnuków. Sam sobie czynię wyrzuty, że was na tym forum spotkałem! Bo nie jesteście warci nawet brudu za moimi paznokciami! Patrioci, kurwa mać!
13-07-2017, 21:38:20
+ 20
- 49
odpowiedz
Profesjonalista
Opłata paliwowa raczej zostanie bo:
1. beton pisowski kupuje wszystko co wódz powie, nawet tak idiotyczny argument, że ...kiedyś było drożej
2. Orlen i Lotos sprawę załatwią:
a) albo jeżeli ceny paliw na rynkach przed wejściem w życie tej opłaty spadną to wówczas utrzymają państwowe koncerny je na wyższym poziomie i po wprowadzeniu opłaty na stacjach nie dojdzie do zmiany ceny za litr, a przynajmniej znaczących (podobny manewr zastosował Tusk utrzymując sztucznie na Orlenie cenę 95-tki na poziomie 4,99 zł), lub
b) wezmą na siebie tą opłatę na parę tygodni lub miesiąc czy dwa a później pocichutku, po grosiku cenę paliwa podniosą.
PiSowcy wyjdą i powiedzą, że jednak cena została bez zmian i naród to kupi, bo żeby było inaczej to z dnia na dzień cena musiałaby skoczyć o te 25 gr. Jak to powiedział największy grabaż telewizji publicznej: Naród głupi wszystko kupi.
15-07-2017, 13:53:26
+ 20
- 9
odpowiedz
VIP
Nie dalej jak wczoraj słyszałem w radio ekonomistę, który wyśmiał zależność ceny paliwa do cen artykułów spożywczych !
Dał bardzo czytelne przykłady : kilka miesięcy temu paliwo było droższe o 50 groszy...czy ceny w sklepach były wyższe ?
Obecnie rozrzut cen paliw pomiędzy regionami kraju sięga 35 groszy...czy chleb na mazowszu jest tańszy od tego na mazurach lub śląsku?
Oj, dał mi gość do myślenia
15-07-2017, 17:50:18
+ 17
- 28
odpowiedz
Bibku, jesteś człowiekiem na poziomie, światłym, czytasz prasę, oglądasz TVP Kultura.. Dlaczego tak kur*ami rzucasz? Wstyd. I to nie tylko w tym wątku. Wyzywasz wszystkich od debili.. Za kogo Ty się masz? Opamiętaj się!
15-07-2017, 18:02:01
+ 37
- 15
odpowiedz
Profesjonalista
Ale ekonimistę pisowskiego? :). Ekonomiści których ja słyszałem zawsze wskazywali na taką zależność. Zmiany w cenach artykułów spożywczych nie zmienią się na skutek krótkotrwałych wahań cen paliwa, ale już długotrwały wzrost wpłynie moim zdaniem na taką cenę. Kiedyś znajomy pracujący w f.transportowej mówił mi, że oni podpisując kontrakty np. roczne, zakładają jaka może być średnia cena za litr. Jeżeli wiadome jest, że dojdzie dodatkowa opłata która podniesie cenę to również ofertowaniu brane jest to pod uwagę. Zresztą auta dostawcze jeżdżą na paliwo a nie wodę, jeżeli następuje wzrost cen paliwa to i koszt wzrasta.
15-07-2017, 19:42:59
+ 14
- 4
odpowiedz
VIP
Ha,ha... i teraz lepiej usiądź... Rafał Hirsch !
Tak...ten Hirsch a mówił to na antenie agorowego Tok fm w programie EKG !
Jeszcze oddychasz?
Fakt wprowadził w konsternację prowadzącego jednak to był Hirsch więc prowadzący ani pisnął.
Świat ekonomii to zasadzka
15-07-2017, 20:15:05
+ 16
- 30
odpowiedz
Profesjonalista
Przeczytałem jego artykuł. Po pierwsze napisał to co ja wcześniej, czyli że Lotos i Orlen tak to zrobią, że tej opłaty obywatele nie zobaczą wprost, czyli zostaną tak wydymani że a będą zadowoleni:). Ma również rację co do tego, że sieciówki rozdają karty ale tutaj właśnie wchodzi w grę ofertowanie i analiza wysokości paliwa przez zakładany okres trwania umowy. Nikt do biznesu nie dołoży. Znajomy też wspominał, że u nich zawsze starano tankować tam gdzie ceny za benzynę nie były te największe. No ale to inny temat. No i ma rację, wzrost kosztów paliwa można inaczej obniżyć, np. zwalniając kogoś, rezygnując z zatrudnienia lub obcinając premie, podwyżki itp. Generalnie na podwyżce w dupę dostanie zawsze ten na szarym końcu. Jedzenie to jedno a to, że ja zapłacę więcej za paliwo to drugie.
16-07-2017, 13:47:56
+ 17
- 1
odpowiedz
VIP
http://tvn24bis.pl/blog-rafala-hirscha,94/rafal-hirsch-ceny-pali w-i-wybory,443696.html
Ten tekst również ciekawy...
A więc jak jest potrzeba to świętych ni ma !
Natomiast to co czytałeś jest trochę soft w zderzeniu z tym jakim tonem p. Hirsch wypowiedział się na antenie.

16-07-2017, 19:31:54
+ 14
- 28
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook