Dzisiaj jest sobota, 20 października 2018 r., 293 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
URE zatwierdziło nową taryfę na centralne ogrzewanie dla PWKC. Więcej za ciepło w domu jako pierwsi zapłacą mieszkańcy PSM
Dodał: MaG, 08-02-2018 09:26, odsłon: 4059
fot.ilustracja/archiwum
fot.ilustracja/archiwum

Zapowiadana podwyżka rachunków za centralne ogrzewanie staje się faktem. Wszystko przez rosnące ceny węgla, którego używają w większości ciepłownie. Nowe stawki opłat taryfowych spowodowane są zmianą cen paliw do produkcji ciepła oraz opłat środowiskowych. W Pionkach podwyżka za centralne ogrzewanie w pierwszej kolejności obejmie mieszkańców z zasobów PSM.

W Pionkach producentem ciepła jest należące do miasta Przedsiębiorstwo  Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze. W maju 2017 roku spółka złożyła do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pismo w sprawie zatwierdzenia nowej taryfy na ciepło. Jak wynika z wydanej decyzji po uzupełnieniu dokumentacji w styczniu 2018 prezes URE zatwierdził nową taryfę, która będzie obowiązywała do 30 czerwca 2019 roku.

 

Z informacji przesłanych do Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Spółdzielni Mieszkaniowej Wspólny Dom oraz Miejskiego Zakłdau Usług Komunalnych nowa taryfa na przesył i dystrybucję ciepła przez spółkę PWKC w będzie obowiązywała z początkiem lutego. Zmiany spowodowane są zmianą cen paliw do produkcji ciepła oraz opłat środowiskowych i obejmują trzy grupy taryfowe ZG, ZW1, ZW2.

 

ZG - dla kotłowni gazowej obniżenie taryfy o 8,32%

ZW1 – kotłownia węglowa (wymiennikownia obsługiwana przez odbiorcę ciepła)      wzrost o 15,59% 

ZW2 – kotłownia węglowa (wymiennikownia obsługiwana przez dostawcę ciepła) wzrost o 13,56%

 

Nie wszędzie podwyżki

Zatwierdzona taryfa nie oznaczać będzie jednak podwyżki dla wszystkich odbiorców ciepła w mieście. Z informacji uzyskanych od MZUK oraz Spółdzielni Wspólny Dom zmiana taryfy na dzień dzisiejszy nie wpłynie na podwyżkę czynszu. Jest to związane głównie ze sposobem rozliczania za dostarczone ciepło. W przypadku zasobów mieszkaniowych należących do wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez MZUK, decyzję o ewentualnych podwyżkach podejmą same wspólnoty.

 

- Nie jest tak, że teraz będziemy podnosili stawki czynszowe o 3-4 procent. Z reguły jest tak, że stawki czynszowe ustala wspólnota. Najczęściej stawki czynszowe ustalone na wspólnocie są większe niż faktycznie odprowadzone do PWKC i wtedy występują tzw. nadpłaty.   Decyzję podejmuje wspólnota czy chcą utrzymać stawki na obecnym poziomie i ewentualnie po rozliczeniu dopłacić, czy chcą dostosować do obecnych stawek. Bardzo często jest tak, że wspólnoty na koniec roku mają zwroty za centralne ogrzewanie – poinformowała obecnie pełniąca obwiązki dyrektora MZUK  Małgorzata Cieciura

 

Według informacji uzyskanych w MZUK dla mieszkania, którego czynsz wynosi 403 zł. podwyżka za centralne ogrzewanie może wynieść ok. 15 zł. To tylko teoria, ponieważ w przypadku mieszkań komunalnych, których właścicielem jest miasto nie podjęte zostały jeszcze żadne decyzje o ewentualnych podwyżkach.

 

Podobnie sprawa wygląda w Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólny Dom”. Mieszkańcy w najbliższym czasie również nie muszą spodziewać się podwyżki za dostarczone ciepło.

 

- Do końca sezonu grzewczego najprawdopodobniej nie planujemy podwyżki. U nas jest inny system rozliczania. My rozliczamy ciepło od czerwca do czerwca czyli sezonem grzewczym. W tym momencie mamy większość sezonu już za sobą, ta zima jest dość lekka więc jesteśmy lekko na plusie. Do końca czerwca podwyżki nie będziemy planowali. Powinniśmy się w tych opłatach wyrobić – poinformował prezes spółdzielni Grzegorz Wąsik.  

 

Inaczej wygląda sprawa lokatorów, którzy mieszkają w zasobach największego odbiorcy ciepła i jednocześnie największej spółdzielni mieszkaniowej działającej w Pionkach PSM. W jej przypadku informacji o podwyżce mieszkańcy otrzymają już w najbliższych dniach.

 

Z dniem 1 lutego 2018 nastąpiła zmiana opłat za centralne ogrzewanie. Zmiana opłat za c.o. jest niezależna od PSM. Podyktowana jest nową taryfą opłat ciepła dla spółki PWKC, która zatwierdzona została decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W związku z tym PSM dokonała regulacji zaliczek na ciepło. Jednocześnie PSM informuje, że w najbliższych dniach do mieszkańców trafią stosowne informacje i nowe wyliczenia stawek czynszu po zmianach opłat za ciepło – czytamy w komunikacie jaki otrzymała nasza redakcja.

 

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook