Dzisiaj jest czwartek, 25 maja 2017 r., 145 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
KCRiS2
Jakie tajemnice kryje stuletni cmentarz wojenny w Augustowie
Dodał: JaW, 01-11-2016 08:23, odsłon: 17614
Fot. Erwin Kruczoń
Fot. Erwin Kruczoń

Jakie tajemnice kryje blisko 100-letni cmentarz wojenny w Augustowie? Gdyby krzyże i drzewa umiały mówić, pewnie opowiedziałyby niejedną ciekawą historię. Na łamach Pionki24 powracamy do publikacji tekstów odkrywających mało znane karty z lokalnej historii. W Dniu Wszystkich Świętych prezentujemy opracowanie dotyczące cmentarza wojennego w Augustowie, które przygotował mieszkaniec tej miejscowości Erwin Kruczoń.

W Augustowie, wsi położonej w sercu Puszczy Kozienickiej, w odległości około 50 metrów od drogi wojewódzkiej nr 737 łączącej Kozienice i Radom, znajduje się cmentarz wojenny z 1918 roku. Nekropolia stanowi miejsce pochówku żołnierzy, głównie armii austro-węgierskiej oraz rosyjskiej, którzy zginęli w drugiej połowie października 1914 r. Na tablicy umieszczonej przy cmentarzu czytamy, że spoczywa na nim około 400 poległych. Jednak czy podana liczba jest prawidłowa? Otóż w tej kwestii pojawiają się wątpliwości.

 

Z notatek Kazimierza Mroza, nieżyjącego już regionalisty z Jastrzębi, które autorowi zostały udostępnione przez kozienickiego historyka i radnego Krzysztofa Zająca wynika, że na cmentarzu tym pogrzebano 6 oficerów, 267 żołnierzy austro-węgierskich i 211 Rosjan, łącznie 484 poległych. Jednakże dane dawnego Urzędu Wojewódzkiego Kieleckiego z 1938 r. zgromadzone w Archiwum Państwowym w Kielcach dotyczące ówczesnego powiatu kozienickiego świadczą o tym, że na cmentarzu tym spoczywa aż 796 poległych (8 z armii niemieckiej, 392 armii austro-węgierskiej i 396 armii rosyjskiej). Co ciekawe, 155 z nich miało zostać przeniesionych z cmentarza parafii katolickiej w Poświętnem. I tu pojawiają się kolejne zagadki, o jaki cmentarz w Poświętnem chodzi oraz skąd przeniesiono zwłoki pozostałych 157 poległych?

 

 

Cmentarz wojenny w Augustowie - stan obecny.

 

- W Poświętnem zlokalizowanych było pięć cmentarzy, przy czym miejsce jednego z nich, zwanego cholerycznym nie jest znane - mówi Wojciech Pestka, znany dziennikarz i miłośnik historii regionu, prezes Stowarzyszenia Jedlnia, z siedzibą w Poświętnem - W lokalnych przekazach pojawiają się również informacje o tym, że kiedy zakładany był tzw. nowy cmentarz, przyszli Niemcy i kazali zabrać z niego szczątki zmarłych w inne miejsce. Nie możemy być przy tym pewni, czy było to już w czasie II wojny światowej, czy też wcześniej, podczas I wojny światowej, po zajęciu okolicznych terenów przez wojska państw centralnych w 1915 roku – stwierdza Pestka.

 

Nie koniec to jednak tajemnic augustowskiej nekropolii. Rodzi się bowiem pytanie o czas, w jakim miało dojść do powiększenia liczby pogrzebanych na cmentarzu. Wymieniony już Kazimierz Mróz zanotował, że cmentarz w Augustowie, który w jego zapiskach określany jest jako "Augustów zachód", otoczony jest murem. Mur ten zdaniem Emila Boryczko, autora opracowania pod tytułem "Cmentarze wojenne 1914 r. Augustów I Augustów II" z 1995 roku, zbudowany został najprawdopodobniej w latach 30-tych ubiegłego wieku z inicjatywy Społeczników Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach. Być może miało to miejsce już po ogrodzeniu cmentarza murem.

 

Jednak czy uda nam się ostatecznie wyjaśnić tajemnice augustowskiej nekropolii, pokaże czas. Niestety nie pomoże nam w tym już wiatr wiejący w konarach dwóch wiekowych dębów, pod którymi pochowano poległych żołnierzy. Jedyny z nich, posiadający jeszcze żywe gałęzie, został powalony w ubiegłym roku przez wichurę.

 

/Tekst i zdjęcia: Erwin Kruczoń/

Mazda 6
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
W okolicznych lasach jest więcej takich miejsc, np. na górce w okolicy wsi Kociołki, czy w pobliży wsi Januszno są też kamienie w lesie upamiętniające stacjonowanie czy też wali oddziałów z I jak i II WŚ. Może warto zgłębić temat i opublikować i te historię. Coraz mniej jest osób które mogą przekazać to wiedzę.
02-11-2016, 23:10:52
+ 8
0
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:WYDARZENIA-IMPREZY
ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
Dom położony jest na bardzo atrakcyjnej dzielnicy domków jednorodzinnych. Tuż za płotem rozciąga się Puszcza Kozienicka. Do centrum miasta jest ok.2 km, ...
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
Sprzedam mieszkanie na Alejach Lipowych 11/24 o powierzchni 55,8 metra kwadratowego, 1 piętro, 2 pokoje z kuchnią, łazienka i WC osobno, centralne ogrzewanie, m...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
Sprzedam działkę budowlaną o powierzchni 2100m2 Płachty k/Pionek Cena 30 zł m2, możliwość negocjacji Działka uzbrojona tel. kont. 792-943-062tel. kont. +353 868...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook