Dzisiaj jest czwartek, 04 marca 2021 r., 63 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Starosta Waldemar Trelka próbuje ucinać spekulacje. Czy i kiedy może nastąpić połączenie Zespołu Szkół z pionkowskim Liceum?
Dodał: MaG, 18-01-2021 10:53, odsłon: 4053

Choć szkolne korytarze przez ostatnie tygodnie pozostawały puste, w pionkowksich szkołach średnich jest coraz głośniej. Wszystko przez rozchodzące się wśród uczniów i kadry pedagogicznej informacji o rychłym połączeniu dwóch placówek szkolnych. Nic w tym dziwnego. Wizja obawy utraty pracy przez nauczycieli, zmiana miejsca nauki uczniów, staje się bardzo realna. Organ prowadzący próbuje ucinać spekulacje i zapewnia, że żadnych zmian w bieżącym roku szkolnym 2020/21 nie będzie.

Dzień Kobiet

Propozycja i obawy przed protestami

 

W Pionkach mamy trzy szkoły średnie. Zespół Szkół, tradycyjnie nazywany „Zielonym”, w skład którego wchodzi również Szkoła Specjalna, CKZiU zwane „Czerwonym” oraz Liceum Ogólnokształcące. Każda z nich ma swoich zwolenników, dostosowane do potrzeb kierunki kształcenia, ale również renomę. CKZiU dysponuje dodatkowo internatem, który pozwala przyjąć uczniów z dalszych części naszego regionu  a nawet kraju.

 

Już w październiku 2020 roku Dyrektor Wydziału  Edukacji, Kultury i Sportu  Krzysztof Szewczyk zaproponował aby szkołę techniczną z Zespołu Szkół przenieść do budynku, w którym jest LO. Propozycja taka padła podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Radomskiego, które odbyło się 12 października 2020 roku, o godz.10.00.

 

- Dyrektor  Wydziału  Edukacji,  Kultury  i  Sportu  Krzysztof  Szewczyk poinformował, że w Pionkach mamy trzy szkoły: Zespół Szkół w skład którego wchodzi Szkoła Specjalna, która nie może być rozbudowana, bo nie ma tam już na to miejsca. Jest CKZiU, przy którym jest  internat  i  Poradnia  Psychologiczno – Pedagogiczna  oraz  jest  Liceum Ogólnokształcące z boiskiem, z terenem wokół, w którym uczy się bardzo mało uczniów. A budynek jest dość duży. Zaproponował, aby szkołę techniczną z Zespołu Szkół przenieść do budynku, w którym jest LO, aby w pełni go wykorzystać. Powstałby tam Zespół Szkół w skład którego wchodziłyby liceum i technika. A w budynku, gdzie obecnie jest ZS pozostałby Zespół Szkół Specjalnych oraz przeniesiona zostałaby tam Poradnia Psychologiczna – Pedagogiczna, która weszłaby w skład Zespołu Szkół Specjalnych. Docelowo w Zespole Szkół Specjalnych mogłoby być 80 uczniów. Dodał, że należy pamiętać, że cały czas jest niż demograficzny i liczba uczniów będzie coraz niższa. Liceum w Pionkach ma duży problem z naborem, a budynek należy wykorzystać.  Czy te zmiany byłby w trybie przekształcenia czy likwidacji, jest to jeszcze do ustalenia - czytamy w protokole z posiedzenia zarządu opatrzony numerem 76/2020

 

Na przedstawianą propozycję zareagował wicestarosta radomski Roman  Frąk, który stwierdził, że  projekt  tych  zmian  powinien  być przelany na papier, wtedy mogliby pójść do szkół porozmawiać z dyrekcją, z nauczycielami zaproponować im dyskusję na ten temat, aby nie wywoływać niepotrzebnej paniki, protestów.

 

- Projekt należy przelać na papier, w którym trzeba wziąć pod uwagę wszystkie pomieszczenia, kierunki nauczania, ilość uczniów, która może tam przejść, ilość nauczycieli, którzy przejdą, którzy odejdą na emeryturę, albo będą musieli odejść na emeryturę, co im zaproponują w zamian za to. No i oczywiście przygotować część tego budynku Liceum na przyjęcie dzieci do technikum, żeby tam warunki nie były gorsze niż mają. Będą potrzebne również jakieś pieniądze na dostosowanie pomieszczeń – mówił podczas spotkania wicestarosta

 

Początek dyskusji

 

Informacja o propozycji połączenia szkół sparaliżowała nauczycieli. Obawy wicestarosty stały są bardzo realne. Dyskusja się rozpoczęła, panika zaczyna dopiero narastać. Mija kilka tygodni, temat rozmów potencjalnego połączenia szkół staje się numerem jeden w obu szkołach. Do tej dyskusji przystępuje również redakcja Pionki24, która jako pierwsza zadaje publicznie pytania staroście Waldemarowi Trelce. Chcemy wiedzieć, czy plan połączenia dwóch szkół średnich jest realny i kiedy może wejść w życie. Po kilku dniach oczekiwania otrzymaliśmy odpowiedź - W roku szkolnym 2020/2021 żadne zmiany w sieci szkół w Pionkach nie są brane pod uwagę – ucina spekulacje starosta Waldemar Trelka.

 

Z tej wypowiedzi wynika, ze wszyscy zainteresowani pewni są jednego, do końca trwającego roku szkolnego 20/21 żadnych zmian nie będzie. Starosta choć stanowczo próbuje ucinać spekulacje, nie wskazuje jak będzie wyglądał proces edukacji w kolejnych latach.

 

W udzielonej odpowiedzi przedstawia natomiast plany rozbudowy i modernizacji istniejącej infrastruktury bazy szkolnej tj. plan budowy nowoczesnej sali sportowej o wymiarach 18m X36 m wraz z dwukondygnacyjnym zapleczem i łącznikiem przy Liceum Ogólnokształcącym, a także modernizacje budynków sal gimnastycznych przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespole Szkół.

 

Sala gimnastyczna dla liceum

 

Zamysł budowy sali gimnastycznej pojawił się 14 lat temu – informuje starosta. - Sporządzono nawet dokumentację projektową za kwotę około 60 tysięcy złotych, ale budowa nigdy nie ruszyła z miejsca. Obecny Zarząd Powiatu wraz ze starostą Waldemarem Trelką rozpoczął już procedurę, zmierzającą do zbudowania sali gimnastycznej. Pierwszym krokiem było zapewnienie finansowania inwestycji: złożono wniosek na kwotę 4,5 miliona złotych do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Niewykluczone, że będą również składane dodatkowe wnioski, na przykład w ministerialnym programie Sportowa Polska.

 

Wkrótce ma być ogłoszony przetarg lub zapytanie ofertowe na wyłonienie projektanta, który opracuje dokumentację sali gimnastycznej wraz z projektem budowlanym. Kolejnym krokiem będzie przetarg na wykonawstwo prac. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w 2021 roku tak, aby sala była gotowa w wakacje lub przed wrześniem 2022 roku.

 

Patrzenie w przyszłość

 

Według zapewnień starosty władze powiatu już dziś muszą myśleć o rozwoju edukacji, kierunków kształcenia i przeciwdziałaniu wobec niekorzystnego zjawiska - niżu demograficznego. - Znakomita kadra, wiele unikalnych kierunków kształcenia, uczestnictwo w programach międzynarodowych czy miejsca noclegowe dla przyjezdnych uczniów to niewątpliwie mocne atuty szkół średnich w Pionkach – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski. - Musimy jednak już teraz patrzeć w przyszłość, aby przeciwdziałać między innymi niekorzystnym zjawiskom demograficznym. Chcemy stopniowo zwiększać atrakcyjność pionkowskich szkół, aby były one jeszcze chętniej wybierane, zwłaszcza przez młodzież spoza powiatu. Jednym z priorytetów jest rozwój szkolnictwa w kontekście specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów.

 

Odpowiadając na nasze pytania, starosta jako podstawę problemów szkół średnich Pionkach wskazał malejącą liczbę absolwentów szkół podstawowych w mieście i gminie Pionki, którzy potencjalnie będą mogli zasilić mury szkolne. - W dłuższej perspektywie czasowej pojawia się wyraźny problem związany z niżem demograficznym. W roku szkolnym 2021/2022 liczba absolwentów szkół podstawowych w mieście i gminie Pionki wyniesie odpowiednio 231 w mieście i 117 w gminie. Ale już w roku szkolnym 2023/2024 wyniesie odpowiednio - 76 w mieście i 61 w gminie.

 

Malejąca liczba uczniów składnia zapewne władze starostwa do podejmowania trudnych decyzji, rozmów i wdrażanie rozwiązań, które w perspektywie czasu będą pozwalały utrzymać szkoły średnie w Pionkach. Na chwilę obecną toczą się rozmowy, trwa „szeptana” dyskusja. Jedno jest pewne, zmian w siatce szkół średnich w obecnym roku szkolnym nie będzie - Jeszcze w ubiegłym roku rozmawialiśmy o różnych koncepcjach funkcjonowania szkół średnich w związku z nadchodzącym niżem demograficznym w szkołach podstawowych, dyskutowaliśmy o tym również podczas obrad Zarządu Powiatu. Wszystko nie wyszło jednak poza rozmowy, ponieważ w roku szkolnym 2020/2021 żadne zmiany w sieci szkół w Pionkach nie są brane pod uwagę – ucina spekulacje starosta Waldemar Trelka.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. ilustracja/pixabay.com
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka ogłosił nowy konkurs plastyczny d...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przed nami kolejna edycja warsztatów plastycznych „Pisanka w CKA&rd...
Fot. archiwum
Znamy już 21 zespołów, które zakwalifikowały się do wojewód...
Fot. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
W miniony weekend terytorialsi z Radomia kolejny po raz kolejny odbywali ćwiczen...
Fot. archiwum Pionki24 - Dzień Kobiet 2020
Już w niedzielę 7 marca o godz. 16:00 na scenie widowiskowej Miejskiego Ośrodka ...
Fot. Kozienicki Dom Kultury - archiwum
„Koziołek Matołek wyrusza w świat” – to tytuł pierwszego po pr...
Fot. materiały prasowe - Słudzy
Kino studyjne, działające przy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej El...
Fot. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
Poniżej prezentujemy kalendarz projekcji kina radomskiej elektrowni na dni 5-11 ...
Przedszkole działa w oparciu o system edukacji - Glottodydaktyka. Edukacja w Kol...
Fot. archiwum Kozienice 24 - Ewa Bielecka
Wernisaż malarstwa Ewy Bieleckiej odbędzie się 12 marca (piątek) o godzinie 18 w...
Fot. archiwum Pionki24
Wielkanocny Kiermasz Rękodzieła to już tradycja w naszym mieście. Ze względu na ...
Fot. archiwum Kozienice24
W poniedziałek, 1 marca, rozpoczęły się zapisy do XVIII Konkursu Piosenki o Nagr...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W związku z szeregiem prac remontowo-modernizacyjnych przy wodociągu w ulicy Sło...
Fot. Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Pionki
6 marca 2021 roku odbędzie się sparingowy turniej międzyklubowy, niestety bez ud...
Fot. Kozienicki Dom Kultury - archiwum
Przed nami 66. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski i XXXVIII Mały Konkurs R...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
To będzie ciekawe spotkanie dla wszystkich miłośników sztuki i rękodzieła...
Sławomir Marzec, kadr z filmu Księga  2016
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, zaprasza o...
Fot. Marcin Kucewicz
Po raz kolejny Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Rado...
Fot. CKZiU - stypendyści 2021
Po raz kolejny starosta radomski Waldemar Trelka przyznał stypendia naukowe dla ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach organizuje konkurs plastyczny “Najpiękn...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Obecnie systemy kanalizacyjne są zaprojektowane w taki sposób, który zapewnia swobodny dostęp do instalacj...
Jeśli czytasz ten artykuł zapewne jesteś osobą, która niezwykłą wagę przywiązuje do dźwięku. To nic dziwnego. Jak...
W naszym domu, mieszkaniu, przedsiębiorstwie lub instytucji, którą kierujemy, istnieje ryzyko wystąpienia zagroże...
Fot. KGW
Koło Gospodyń Wiejskich „rękoDZIELNE Babki” powstało w 2019 roku. Jego członkami są panie i panowie z Kamyka...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYNAJMĘ MIESZKANIA
WYNAJMĘ MIESZKANIA
Ul. Mickiewicza, 4 piętro, kawalerka (1 pokój, kuchnia, łazienka, przedpokój). Mieszkanie po generalnym remoncie z wyposażeniem. Więcej informacji pod nr tel: 888 745 271
SPRZEDAM BEZPOŚREDNIO
SPRZEDAM BEZPOŚREDNIO
Własnościowe mieszkanie spóldzielcze M-2 26,6 m widna kuchnia, pierwsze piętro. Pełne wyposażenie: meble, wymienione okna, stolarka drzwiowa, nowy piecyk gazowy, kabina prysznicowa, telewizor /plazma/, światłowód, pralka automatyczna, zmywarka, lodówka duż...
WYNAJMĘ MIESZKANIE
WYNAJMĘ MIESZKANIE
Wynajmę kawalerkę 34 m2 na ul. Bohaterów Studzianek, 2 piętro. Szczegóły pod numerem telefonu 889 193 686
GARAŻ MUROWANY
GARAŻ MUROWANY
Sprzedam garaż w Pionkach przy ul. Spacerowej. Garaż murowany, w zabudowie szeregowej, wybudowany w 2001 r. o powierzchni 21,74 m2, tuż przy Zakładzie Transportowo-Budowlanym. W garażu jest założona nowa instalacja elektryczna. Garaż posiada duży kanał i p...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992