Dzisiaj jest czwartek, 04 marca 2021 r., 63 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Starosta rozmawiał z nauczycielami i pracownikami Zespołu Szkół. Połączenie placówek w Pionkach tematem spotkania
Dodał: DL, 20-01-2021 09:40, odsłon: 2407

Starosta radomski Waldemar Trelka oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu powiatu radomskiego Krzysztof Szewczyk spotkali się wirtualnie z nauczycielami i pracownikami Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. Tematem przewodnim spotkania była wizja połączenia placówki z pionkowskim liceum. Jak mówili, planowane są zmiany, ale jeszcze nie w tym roku, ani też w następnym.

 

 

 

 

 

Dzień Kobiet

Słowa, które wywołały wiele kontrowersji

 

W październiku 2020 roku dyrektor Wydziału  Edukacji, Kultury i Sportu  Krzysztof Szewczyk zaproponował aby szkołę techniczną z Zespołu Szkół przenieść do budynku, w którym jest LO, zaś w budynku Zespołu Szkół mieściłaby się jedynie Szkoła Specjalna. Propozycja taka padła podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Radomskiego, które odbyło się 12 października 2020 roku, o godz. 10.00.

 

Wirtualne spotkanie

 

Podczas wczorajszego wirtualnego spotkania ze starostą oraz dyrektorem wydziału Edukacji, nauczyciele Zespołu Szkół w Pionkach szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Słowa dyrektora Krzysztofa Szewczyka wypowiedziane podczas wyżej wspomnianego posiedzenia zarządu wywołały wiele paniki oraz powstanie wielu teorii.

 

Nie pojawiły się jeszcze w tej sprawie żadne konkrety. Starostwo poinformowało, że na ten rok przewidziało budowę nowoczesnej sali sportowej o wymiarach 18mx36m wraz z dwukondygnacyjnym zapleczem i łącznikiem przy Liceum Ogólnokształcącym. Jest to zwiastunem tego, że starosta radomski Waldemar Trelka z pewnością pokłada nadzieję w planie reorganizacji siatki szkół w Pionkach.

 

Wątpliwości nauczycieli

 

Podczas spotkania, nauczyciele byli zgodni w swoich postulatach i obawach. Często pojawiały się pytania, dotyczące ewentualnego przeniesienia wyłącznie Szkoły Specjalnej do budynku Liceum. Kadra pedagogiczna obawiała się także o bazę dostosowaną do realizacji kierunków funkcjonujących w Zespole Szkół. Jak pytali starostę – jaki jest sens tworzyć te same pracownie w Liceum?

Kwestią, która spędza sen z powiek pracownikom szkoły jest zatrudnienie. – Co z pracownikami administracji i obsługi? Czy oni mają czuć się zagrożeni w związku z ewentualnym zmniejszeniem etatów, czy będą mieć gwarancję zatrudnienia? Czy nauczyciele z Zielonego zostaną zatrudnieni przez dyrektora nowej szkoły? Jakie gwarancje będą mieli nauczycielem, że w razie niżu nie zostaną zwolnieni przez dyrektora LO w pierwszej kolejności? – pytali podczas spotkania pracownicy i nauczyciele z „Zielonego”.

 

Niż demograficzny i nowoczesna szkoła specjalna w Kozienicach

 

Starosta radomski Waldemar Trelka poruszył temat niżu demograficznego, który miałby bezpośrednio dotykać Zespół Szkół oraz Liceum w Pionkach. Według statystyk przez niego przedstawionych wynikało, że mała część uczniów z naszego miasta jak i gminy decyduje się na przyjście do Zespołu Szkół, czy Liceum. Jednakże, uczestnicy spotkania, głównie nauczyciele starali się uświadomić staroście, że uczniowie, którzy przychodzą do tak zwanego „Zielonego” często pochodzą z gmin jak i powiatów ościennych – w tym z powiatu zwoleńskiego, czy kozienickiego.

 

- Planowane są zmiany, ale jeszcze nie teraz, jeszcze nie w tym roku i jeszcze nie w następnym. Od wielu lat jest ten sam problem, który nazywa się niż demograficzny. To zjawisko nadciąga do nas w skali jakiej jeszcze Państwo nie zaobserwowaliście. Według wszystkich danych, które posiadamy ilość absolwentów z miasta i gminy Pionki będzie bardzo wysoka, ale to jest wynik tego wyżu sześciolatków, które poszły do szkoły. Ale już rok szkolny 2023/2024 to jest tylko 30% tej liczby, a następne są już tylko gorsze. Starosta doszedł do wniosku, że musimy robić coś, aby zabezpieczyć miejsca pracy – mówił podczas wirtualnego spotkania dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu powiatu radomskiego Krzysztof Szewczyk.

 

Nasza redakcja skierowała do starosty radomskiego podczas wirtualnego spotkania pytanie dotyczące prognozy ilości uczniów, którzy mogłyby przybyć do zmodernizowanej Szkoły Specjalnej. Jak odpowiedział dyrektor wydziału edukacji powiatu radomskiego Krzysztof Szewczyk – powiat nie posiada takich danych.

 

Jedna z osób wspomniała o przyszłym powstaniu nowoczesnej Szkoły Specjalnej w Kozienicach, która do tej pory swoją siedzibę ma w Opactwie. Jak podkreślała jedna z nauczycielek, uczniowie Szkoły Specjalnej w Pionkach pochodzący z powiatu kozienickiego z pewnością wybiorą szkołę w swoim powiecie, co może skutkować tym, że przebudowa całego Zespołu Szkół w Pionkach na potrzeby szkoły specjalnej może okazać się decyzją nietrafioną.

 

Starosta i dyrektor odpowiadają. Zmiany jeszcze nie w tym roku, ani też w następnym

 

Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach nie uzyskali żadnych jasnych odpowiedzi. Z wypowiedzi starosty wynikało, ze wszyscy zainteresowani pewni są jednego, do końca trwającego roku szkolnego 20/21 żadnych zmian nie będzie. Starosta mimo jasnego stanowiska, nie wskazuje jednak jak będzie wyglądał proces edukacji w kolejnych latach.

 

- Powinniśmy myśleć o tym i reagować na to, co wydarzy się za trzy, cztery lata. Przewidując co się stanie uważam, że powinniśmy reagować w tym momencie, więc jest propozycja, abyśmy po pierwsze, wybudowali salę gimnastyczną przy Liceum Ogólnokształcącym, które pracuje na 30% swoich możliwości, a w waszym budynku piętrowym, dzielonym będzie przestrzeń na to, aby zacząć dostosowywać Zespół Szkół dla osób z niepełnosprawnościami, po to, żeby w roku szkolnym 2023/2024 od 1 września można było w sposób mądry przemieszczać uczniów i Was do Liceum Ogólnokształcącego, żeby zwalniając budynek „Zielonego” dostosowywać go równolegle do potrzeb Szkoły Specjalnej. To wszystko po to, żeby zyskać więcej uczniów, dziś jest ich 70, docelowo miałoby być ich drugie tyle – mówił starosta radomski Waldemar Trelka.

 

W przyszłym roku nabór do wszystkich szkół wyglądałby niezmiennie. Zmiana nastąpiłaby jedynie w roku 2023/2024, który byłby czasem rekrutacji do nazwanego roboczo przez starostę „Zespołu Szkół Ogólnokształcących”.

 

Ważną kwestią poruszoną podczas spotkania była sprawa dokształcania nauczycieli pod kątem nauczania osób z niepełnosprawnościami. Czy powiat zapewni dofinansowanie na kształcenie w tej kwestii? Starosta Waldemar Trelka odbił piłeczkę, kierując następnie pytanie do dyrektor Zespołu Szkół Agnieszki Stępień, dotyczące dotychczasowego dofinansowania kształcenia kadry nauczycielskiej. Jak podkreślał starosta – stoi ono na bardzo wysokim poziomie.

 

- Do tej pory były to środki wystarczające, chociaż nie dla wszystkich. Musimy pamiętać o tym, że istnieją kierunki studiów, które są straszliwie drogie, tak jak na przykład kierunki specjalne dotyczące konkretnych schorzeń, których kształcenie kosztuje w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takich studiów nie dofinansowywaliśmy, ponieważ szkoły nie było na to stać. Przy innych kierunkach, które wymagały mniejszych nakładów finansowych nie było oczywiście żadnych problemów – tłumaczyła dyrektor Agnieszka Stępień.

 

Starosta tłumaczył, że każdy nauczyciel, który według dyrektor szkoły posiadałby predyspozycje do pracy z uczniami posiadającymi dany stopień niepełnosprawności byłby skierowany na potrzebne studia. Podczas samego spotkania nie padły jednak żadne konkrety. Pozostaje nam jedynie obserwować dalszy rozwój tej sytuacji.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. ilustracja/pixabay.com
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka ogłosił nowy konkurs plastyczny d...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przed nami kolejna edycja warsztatów plastycznych „Pisanka w CKA&rd...
Fot. archiwum
Znamy już 21 zespołów, które zakwalifikowały się do wojewód...
Fot. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
W miniony weekend terytorialsi z Radomia kolejny po raz kolejny odbywali ćwiczen...
Fot. archiwum Pionki24 - Dzień Kobiet 2020
Już w niedzielę 7 marca o godz. 16:00 na scenie widowiskowej Miejskiego Ośrodka ...
Fot. Kozienicki Dom Kultury - archiwum
„Koziołek Matołek wyrusza w świat” – to tytuł pierwszego po pr...
Fot. materiały prasowe - Słudzy
Kino studyjne, działające przy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej El...
Fot. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
Poniżej prezentujemy kalendarz projekcji kina radomskiej elektrowni na dni 5-11 ...
Przedszkole działa w oparciu o system edukacji - Glottodydaktyka. Edukacja w Kol...
Fot. archiwum Kozienice 24 - Ewa Bielecka
Wernisaż malarstwa Ewy Bieleckiej odbędzie się 12 marca (piątek) o godzinie 18 w...
Fot. archiwum Pionki24
Wielkanocny Kiermasz Rękodzieła to już tradycja w naszym mieście. Ze względu na ...
Fot. archiwum Kozienice24
W poniedziałek, 1 marca, rozpoczęły się zapisy do XVIII Konkursu Piosenki o Nagr...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W związku z szeregiem prac remontowo-modernizacyjnych przy wodociągu w ulicy Sło...
Fot. Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Pionki
6 marca 2021 roku odbędzie się sparingowy turniej międzyklubowy, niestety bez ud...
Fot. Kozienicki Dom Kultury - archiwum
Przed nami 66. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski i XXXVIII Mały Konkurs R...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
To będzie ciekawe spotkanie dla wszystkich miłośników sztuki i rękodzieła...
Sławomir Marzec, kadr z filmu Księga  2016
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, zaprasza o...
Fot. Marcin Kucewicz
Po raz kolejny Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Rado...
Fot. CKZiU - stypendyści 2021
Po raz kolejny starosta radomski Waldemar Trelka przyznał stypendia naukowe dla ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach organizuje konkurs plastyczny “Najpiękn...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Obecnie systemy kanalizacyjne są zaprojektowane w taki sposób, który zapewnia swobodny dostęp do instalacj...
Jeśli czytasz ten artykuł zapewne jesteś osobą, która niezwykłą wagę przywiązuje do dźwięku. To nic dziwnego. Jak...
W naszym domu, mieszkaniu, przedsiębiorstwie lub instytucji, którą kierujemy, istnieje ryzyko wystąpienia zagroże...
Fot. KGW
Koło Gospodyń Wiejskich „rękoDZIELNE Babki” powstało w 2019 roku. Jego członkami są panie i panowie z Kamyka...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
GARAŻ MUROWANY
GARAŻ MUROWANY
Sprzedam garaż w Pionkach przy ul. Spacerowej. Garaż murowany, w zabudowie szeregowej, wybudowany w 2001 r. o powierzchni 21,74 m2, tuż przy Zakładzie Transportowo-Budowlanym. W garażu jest założona nowa instalacja elektryczna. Garaż posiada duży kanał i p...
WYNAJMĘ MIESZKANIE
WYNAJMĘ MIESZKANIE
Wynajmę kawalerkę 34 m2 na ul. Bohaterów Studzianek, 2 piętro. Szczegóły pod numerem telefonu 889 193 686
WYNAJMĘ MIESZKANIA
WYNAJMĘ MIESZKANIA
Ul. Mickiewicza, 4 piętro, kawalerka (1 pokój, kuchnia, łazienka, przedpokój). Mieszkanie po generalnym remoncie z wyposażeniem. Więcej informacji pod nr tel: 888 745 271
SPRZEDAM BEZPOŚREDNIO
SPRZEDAM BEZPOŚREDNIO
Własnościowe mieszkanie spóldzielcze M-2 26,6 m widna kuchnia, pierwsze piętro. Pełne wyposażenie: meble, wymienione okna, stolarka drzwiowa, nowy piecyk gazowy, kabina prysznicowa, telewizor /plazma/, światłowód, pralka automatyczna, zmywarka, lodówka duż...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992