Dzisiaj jest poniedziałek, 29 maja 2017 r., 149 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
Siedem milionów złotych dla Pionek na bombę ekologiczną. W środę będzie podpisana umowa
Dodał: JaW, 29-03-2017 10:01, odsłon: 13792

6 milionów 800 tysięcy złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma otrzymać miasto Pionki na neutralizację blisko 840 ton pokładów niebezpiecznej poprodukcyjnej nitrocelulozy, która znajduje się na terenie po byłych zakładach zbrojeniowych Pronit. W środę zostanie uroczyście podpisana umowa w tej sprawie. Całkowity szacunkowy koszt rozbrojenia tzw. "bomby ekologicznej" to 8,5 miliona złotych.

840 ton poprodukcyjnej nitrocelulozy zmieszanej z gruntem (około 670 ton w czystej postaci) wykryli w 2015 roku na terenach po byłych zakładach zbrojeniowych Pronit pracownicy Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia z Zielonki. Śmiertelnie niebezpieczne materiały mają znajdować się na obszarze 1300 metrów kwadratowych. Szacuje się, że ich utylizacja może kosztować 8,5 miliona złotych i potrwać trzy lata. Obecnie teren jest całodobowy strzeżony i nie ma zagrożenia wybuchem.

 

Lokalny samorząd od dłuższego czasu starał się w NFOŚiGW o uzyskanie dotacji na rozbrojenie tzw. "bomby ekologicznej". Jak poinformowała we wtorek podczas sesji Rady Miasta zastępca burmistrza Jolanta Sarnecka-Buczek, w środę zostanie uroczyście podpisany aneks do umowy z NFOŚiGW, na podstawie którego miasto otrzyma 6 milionów 800 tysięcy złotych dofinansowania.

 

Całkowita wartość neutralizacji nitrocelulozy według szacunków ma kosztować 8,5 miliona złotych. Brakujące 1,7 mln. zł. zostało zabezpieczone w budżecie miasta na trzy najbliższe lata. Zdecydowali o tym w styczniu na nadzwyczajnej sesji radni miejscy. Jest jednak szansa, że wkład własny lokalnego samorządu zostanie zredukowany do minimum.

 

- Otrzymaliśmy pismo z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, że jest możliwość wsparcia na nasz wkład własny w postaci dotacji lub pożyczki – mówi Jolanta Sarnecka-Buczek, zastępca burmistrza miasta.

 

Jeżeli przetarg przebiegnie zgodnie z planem, to już na przełomie czerwca i lipca powinna zostać podpisana umowa z firmą, która zajmie się neutralizacją nitrocelulozy. Wstępnie mówi się o tym, że utylizacja może potrwać nawet trzy lata. Przez kolejnych pięć lat tereny, na których znajdowała się niebezpieczna substancja będą wyłączone z inwestycji.

 

W ciągu ostatnich kilku lat w tragicznych wypadkach na Pronicie życie straciły trzy osoby. Za każdym razem przyczyną śmierci była eksplozja niebezpiecznych materiałów będących pozostałościami po dawnej produkcji. Od grudnia 2015 roku Prokuratura Okręgowa w Radomia prowadzi śledztwo, które ma wyjaśnić kto, kiedy i dlaczego składował tam nitrocelulozę. Ostatnio śledztwo zostało przedłużone do połowy czerwca 2017 roku.

 

Mazda 6
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:WYDARZENIA-IMPREZY
ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
Dom położony jest na bardzo atrakcyjnej dzielnicy domków jednorodzinnych. Tuż za płotem rozciąga się Puszcza Kozienicka. Do centrum miasta jest ok.2 km, ...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
Sprzedam działkę budowlaną o powierzchni 2100m2 Płachty k/Pionek Cena 30 zł m2, możliwość negocjacji Działka uzbrojona tel. kont. 792-943-062tel. kont. +353 868...
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
Sprzedam mieszkanie na Alejach Lipowych 11/24 o powierzchni 55,8 metra kwadratowego, 1 piętro, 2 pokoje z kuchnią, łazienka i WC osobno, centralne ogrzewanie, m...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook