Dzisiaj jest wtorek, 19 czerwca 2018 r., 170 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Siedem milionów złotych dla Pionek na bombę ekologiczną. W środę będzie podpisana umowa
Dodał: JaW, 29-03-2017 10:01, odsłon: 13997

6 milionów 800 tysięcy złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma otrzymać miasto Pionki na neutralizację blisko 840 ton pokładów niebezpiecznej poprodukcyjnej nitrocelulozy, która znajduje się na terenie po byłych zakładach zbrojeniowych Pronit. W środę zostanie uroczyście podpisana umowa w tej sprawie. Całkowity szacunkowy koszt rozbrojenia tzw. "bomby ekologicznej" to 8,5 miliona złotych.

840 ton poprodukcyjnej nitrocelulozy zmieszanej z gruntem (około 670 ton w czystej postaci) wykryli w 2015 roku na terenach po byłych zakładach zbrojeniowych Pronit pracownicy Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia z Zielonki. Śmiertelnie niebezpieczne materiały mają znajdować się na obszarze 1300 metrów kwadratowych. Szacuje się, że ich utylizacja może kosztować 8,5 miliona złotych i potrwać trzy lata. Obecnie teren jest całodobowy strzeżony i nie ma zagrożenia wybuchem.

 

Lokalny samorząd od dłuższego czasu starał się w NFOŚiGW o uzyskanie dotacji na rozbrojenie tzw. "bomby ekologicznej". Jak poinformowała we wtorek podczas sesji Rady Miasta zastępca burmistrza Jolanta Sarnecka-Buczek, w środę zostanie uroczyście podpisany aneks do umowy z NFOŚiGW, na podstawie którego miasto otrzyma 6 milionów 800 tysięcy złotych dofinansowania.

 

Całkowita wartość neutralizacji nitrocelulozy według szacunków ma kosztować 8,5 miliona złotych. Brakujące 1,7 mln. zł. zostało zabezpieczone w budżecie miasta na trzy najbliższe lata. Zdecydowali o tym w styczniu na nadzwyczajnej sesji radni miejscy. Jest jednak szansa, że wkład własny lokalnego samorządu zostanie zredukowany do minimum.

 

- Otrzymaliśmy pismo z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, że jest możliwość wsparcia na nasz wkład własny w postaci dotacji lub pożyczki – mówi Jolanta Sarnecka-Buczek, zastępca burmistrza miasta.

 

Jeżeli przetarg przebiegnie zgodnie z planem, to już na przełomie czerwca i lipca powinna zostać podpisana umowa z firmą, która zajmie się neutralizacją nitrocelulozy. Wstępnie mówi się o tym, że utylizacja może potrwać nawet trzy lata. Przez kolejnych pięć lat tereny, na których znajdowała się niebezpieczna substancja będą wyłączone z inwestycji.

 

W ciągu ostatnich kilku lat w tragicznych wypadkach na Pronicie życie straciły trzy osoby. Za każdym razem przyczyną śmierci była eksplozja niebezpiecznych materiałów będących pozostałościami po dawnej produkcji. Od grudnia 2015 roku Prokuratura Okręgowa w Radomia prowadzi śledztwo, które ma wyjaśnić kto, kiedy i dlaczego składował tam nitrocelulozę. Ostatnio śledztwo zostało przedłużone do połowy czerwca 2017 roku.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook