Dzisiaj jest sobota, 07 grudnia 2019 r., 341 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Rozmawiali o zaśmiecaniu lasu. Będą akcje informacyjnie oraz wspólne patrole Policji i Straży Leśnej
Dodał: MaG, 13-11-2019 16:30, odsłon: 1385
fot.Wojciach Kuchta
fot.Wojciach Kuchta

12 listopada w siedzibie Nadleśnictwa Kozienice odbyło się spotkanie zorganizowane z inicjatywy nadleśnictwa z udziałem lokalnych samorządów z Miasta i Gminy Pionki dotyczące problemu zaśmiecania lasu.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

 

W spotkaniu uczestniczyli Robert Kowalczyk, Burmistrz Miasta Pionki, Grzegorz Abramowicz, Urząd Miasta Pionki, Tomasz Warelis Komisariat Policji w Pionkach, Małgorzata Kasica, Urząd Gminy Pionki, Dorota Sadurska, Prezes ekoPionki Sp. z o. o. oraz pracownicy Nadleśnictwa Kozienice: Tomasz Sot, Artur Mazur, Dariusz Kulhawiec, Piotr Zaczyński, Adam Sot, Leszek Gadecki, Sylwia Nowak i Lidia Zaczyńska.


Spotkanie było poświęcone problemowi zaśmiecania terenów leśnych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Miasta i Gminy Pionki oraz opracowaniu skutecznych działań mających na celu zapobieganie zaśmiecaniu i uporządkowanie przedmiotowych terenów.


Spotkanie otworzył i prowadził nadleśniczy Tomasz Sot. Na wstępnie przedstawiona została prezentacja zawierająca ogólne dane na temat gospodarki nadleśnictwa oraz szczegółowe informacje dotyczące kosztów uprzątania lasów, zarówno w skali całego PGL LP jak i lokalnie w nadleśnictwie, oraz zagadnienia związane z działaniami edukacyjno-informacyjnymi. Przedstawiono także znaczenie problemu zaśmiecania lasów w aspekcie ochrony przyrody i występujących na terenie nadleśnictwa obszarów prawnie chronionych.

 


 - Nadleśnictwo Kozienice w 2019 roku zebrało aż 360 m. sześć. śmieci, koszty wyniosły 110 tys. zł. W 2018 roku w całych Lasach Państwowych na sprzątanie śmieci leśnicy przeznaczyli aż 19 mln. zł, śmieci te wypełniłyby prawie aż 1000 wagonów kolejowych.- informuje Nadleśnictwo Kozienice


W dalszej kolejności odbyła się dyskusja w trakcie której wszyscy uczestnicy przedstawili swoje działania i wnioski dotyczące problemu, w tym aktualne uwarunkowania w zakresie recyklingu (brak możliwości dostarczania odpadów zbieranych przez nadleśnictwo do PSZOK Pionki). Zidentyfikowano najbardziej zaśmiecane tereny, w tym tereny przyległe do placu targowego w Pionkach, enklawy będące w posiadaniu starostwa przy ulicy Garszwo, teren rezerwatu Pionki i inne.
Szeroko omówiono zagadnienie konieczności kontynuacji i rozszerzenia działań profilaktycznych w zakresie zapobiegania zaśmiecania lasów, w tym działań edukacyjno-informacyjnych dotyczących edukacji dorosłych.


Nadleśniczy omówił także akcję propagandową „Drzewko za makulaturę”, którą od kilku lat prowadzi Kozienicka Gospodarka Komunalna z udziałem Nadleśnictwa Kozienice.

 


W wyniku dyskusji ustalono:
    • uczestnicy zgodnie ustalili potrzebę przeprowadzania akcji informacyjno-edukacyjnych,
    • powstał pomysł zorganizowania wiosną 2020 roku akcji propagandowej pod roboczym tytułem #sprzątamyzBurmistrzem mającej na celu zaktywizowanie mieszkańców Pionek, w tym lokalnych stowarzyszeń, np. rowerzystów, motocyklistów, morsów, pszczelarzy i innych, do czynnego udziału w porządkowaniu terenów leśnych,
    • w sprawie zorganizowania akcji zostanie zorganizowana grupa robocza, która opracuje założenia i program imprezy,
    • termin spotkania grupy roboczej ustali Nadleśnictwo Kozienice z powiadomieniem uczestników (wstępny termin to początek lutego 2020 roku),
    • ustalono również potrzebę kontynuacji wspólnych patroli Policji i Straży Leśnej nadleśnictwa w zakresie zwalczania szkodnictwa leśnego.


 Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
Temat dla pionki24: palenie odpadów medycznych w ośrodku zdrowia w Suskowoli. Ognisko znajduje się obok garażu pani doktor, w sąsiedztwie szkoły! Ktoś zrobi w końcu z tym porządek? Gdzie wydział ochrony środowiska? Tyle jest dzisiaj odnośnie palenia w piecu, a tutaj idą odpady medyczne! HALO!
13-11-2019, 16:43:38
+ 13
- 7
odpowiedz
A foto-puapek to nie mają ?
13-11-2019, 17:15:55
+ 12
- 52
odpowiedz
Ośrodek Zdrowia ma podpisaną umowę na odbiór odpadów medycznych z radomską firmą, także jak nie jesteś poinformowany to proszę nie zabierać głosu. Pozdrawiam
13-11-2019, 20:26:50
+ 9
- 51
odpowiedz
Nowicjusz
To co palicie w ognisku za ośrodkiem? Liście? Bez ściemy, ciekawe czy w zgliszczach ogniska pozostały części strzykawek i tym podobnych ;)
13-11-2019, 20:50:30
+ 17
- 8
odpowiedz
To zjawisko będzie co raz śmielej się pojawiąc na terenie lasów, gdyż zauważalne częste podwyżki śmieci zmuszą ludzi do wyrzuca gdziekolwiek. Wystarczy, że po styczniu wzrosną ceny energi (zablokowane), Radkom w związku z tym podwyższy opłaty za składanie śmieci, co za tym idzie, Rada Miasta będzie zmuszona znowu przegłosować uchwałę, by śmieci się równoważyły. Chore. A cały obowiązek spływa na Nas, obywatelach, którzy na 40m2 mają upchać od 3 do 5 pojemników i wszystko segregować osobno, gdzie ładowane jest to do jednej śmieciarki jak odpad mieszany. Za recykling powinnien być odpowiedzialny producent, a nie konsument!
16-11-2019, 10:28:53
+ 4
- 1
odpowiedz
Zobacz to draństwo zaczyczyństwo


Zobacz to draństwo zaczyńskich ! Wymiot na wymiocie !a
17-11-2019, 02:32:53
+ 2
- 30
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook