Dzisiaj jest wtorek, 19 czerwca 2018 r., 170 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
Reportaż o Ukrainie Wojciecha Pestki wyróżniony przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
Dodał: JaW, 02-02-2017 14:46, odsłon: 14269

Reportaż Wojciecha Pestki z Jedlni ukazujący Ukrainę po Majdanie został wyróżniony podczas dorocznego konkursu o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Pestka odebrał nagrodę we wtorek 31 stycznia podczas uroczystej gali w siedzibie SDP na ulicy Foksal w Warszawie.

 

Konkurs zorganizowano po raz 24, a nagrody przyznawano w trzynastu kategoriach tematycznych. Reportaż Wojciecha Pestki pod tytułem "Petro Samozwaniec. Strażnik prezydenckiego pałacu" ukazał się w miesięczniku Odra. Mieszkaniec Jedlni zdobył honorowe wyróżnienie Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego, która przyznawana jest w kategorii publikacji o problemach i wydarzeniach na świecie.

Nagrodzony tekst pochodzi z cyklu autorskich reportaży z Ukrainy drukowanych w 2015 roku przez wrocławską Odrę. Znalazły się w nim między innymi teksty: "Na Wschodzie (Ukrainy) bez zmian" o II kompanii 24 Batalionu Obrony Terytorialnej "Ajdar" (maj), "Słitfocia ze śmiercią w tle" dotyczący obrońców łuhańskiego lotniska (wrzesień) czy "Sny Braci Karamazow" o ukraińskim milionerze Wiaczesławie Konstantynowskim, który sprzedał swojego rolls-royce'a i jako ochotnik ruszył na front wschodni (listopad).

 

Wyróżniony reportaż pokazuje Ukrainę "po Majdanie" i jest próbą analizy procesów zachodzących w świadomości społecznej jej mieszkańców, poszukujących swego miejsca w nowej rzeczywistości. Petro Olejnik, samozwańczy strażnik Meżyhiria – położonej w pobliżu Kijowa rezydencji byłego prezydenta, podejmuje samotną walkę z szabrownikami i politycznymi ugrupowaniami zmierzającymi do przejęcia opuszczonych obiektów. Jego relacja staje się pretekstem do pokazania nadużyć władzy w czasach rządów Janukowycza: manipulacji i pospolitych oszustw związanych z przejęciem gruntów i budową obiektów. Pilnie strzeżona i otoczona ośmiometrowym płotem, urządzona z bizantyjskim przepychem siedziba byłego prezydenta powstała na miejscu monastyru Przemienienia Pańskiego nad tak zwanym "kijowskim morzem", czyli sztucznym zbiornikiem na Dnieprze.

 

"Dorastanie" do odpowiedzialności za swój kraj, kształtowanie się świadomości uczestnika Majdanu, pozbawionego wykształcenia "chłopaka" ze Lwowa, jest głównym przesłaniem nagrodzonego reportażu.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook