Dzisiaj jest sobota, 17 sierpnia 2019 r., 229 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Rekordowe kontrakty pionkowskiej zbrojeniówki. Z MESKO wyjedzie około 23 tysiące sztuk amunicji
Dodał: JaW, 13-01-2017 09:28, odsłon: 19125

Modernizacja i unowocześnianie produkcji prochu w Oddziale MESKO Pionki wkraczają w kolejny etap. W 2017 roku lokalna zbrojeniówka ma zagwarantowane kontrakty na poziomie około 150 milionów złotych, najwyższe od 15 lat. Czy to oznacza, że "pionkowski niedźwiedź" budzi się z długiego letargu i spadkobiercy Państwowej Wytwórni Prochu znów będą zajmować ważne miejsce na zbrojeniowej mapie Polski? Rozmawialiśmy na ten temat z Grzegorzem Polakiem, pełniącym obowiązki dyrektora pionkowskiego Oddziału MESKO.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

REKORDOWE KONTRAKTY. NIEOFICJALNIE 150 MILIONÓW ZŁOTYCH!

Gdy w 2014 roku ogólnopolskie media obiegła informacja, że polski rząd przekaże 44 miliony złotych na modernizację produkcji prochu w zakładzie w Pionkach, to pewnie wielu pomyślało, że otwiera się nowa karta dla lokalnej zbrojeniówki. Tak w rzeczywistości jest. Chociaż to proces długotrwały i skomplikowany, to dzisiaj Oddział MESKO w Pionkach mocno stoi na dwóch nogach. A najlepszym tego dowodem rekordowo wysokie kontrakty na 2017 rok, sięgające blisko 150 milionów złotych.

 

- Portfel produkcyjny mamy wypełniony – mówi Grzegorz Polak, p.o. dyrektora MESKO w Pionkach. - Kontrakty mamy na poziomie o ponad 100 procent wyższym w porównaniu do ubiegłego roku. To rekordowe zamówienia na przestrzeni ostatnich 15 lat. Tylko w tym roku wyprodukujemy około 23 tysiące sztuk amunicji różnego rodzaju – dodaje.

 

MESKO NA EKSPORT?

Głównym odbiorcą zakontraktowanych umów jest Ministerstwo Obrony Narodowej, bo to właśnie w Pionkach produkowana jest ważna dla Polskich Sił Zbrojnych 120 mm amunicja do czołgów Leopard.

 

- Nie poprzestajemy na już podpisanych umowach. Cały czas wspólnie z Zarządem MESKO S.A. zabiegamy o kolejne zamówienia tak, aby jak najlepiej wykorzystać posiadane w Pionkach zdolności produkcyjne. Nie tylko amunicji czołgowej. Szukamy również możliwości kontraktów eksportowych, których od dawna nie było w naszym Oddziale i są na to szanse - zapewnia Polak.

 

NOWOCZESNY PROCH SZANSĄ NA ROZWÓJ

Bieżąca działalność to jedno, ale przecież od blisko dwóch lat trwa proces unowocześniania produkcji prochu. W 2015 roku rząd przekazał do MESKO S.A. dofinansowanie na poziomie około 44 milionów złotych. Do dzisiaj z tej kwoty na modernizację zakładu w Pionkach zostało wykorzystane około 40 procent.

 

 

Tak wyglądało przed modernizacją "serce produkcji" prochu na wydziale PG...

 

 

...a tak wygląda obecnie.

 

Zakończony został założony wcześniej etap modernizacji prochu jednobazowego. Tegoroczna produkcja prochu odbywa się już na zmodernizowanej instalacji, która wykorzystuje jedne z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świecie.

 

- Jesteśmy w końcowej fazie projektowania kolejnych głównych obiektów, czyli budynków, gdzie będzie produkowany proch wielobazowy i łuska spalająca. Projekty i odpowiednie wnioski pozwolenia na budowę są już złożone w Starostwie Powiatowym w Radomiu. Po ich otrzymaniu będziemy mogli ogłosić przetarg i wyłonić firmę budowlaną. Myślę, że w pierwszej połowie tego roku powinny ruszyć prace budowlane. Cały projekt przewidujemy zakończyć w 2018 roku – tłumaczy Grzegorz Polak.

 

To nie jedyne działania inwestycyjno-remontowe w Oddziale MESKO w Pionkach. W międzyczasie ze środków własnych prowadzone są prace remontowe kilkunastu głównych, istniejących obiektów produkcyjnych oraz magazynowych. W 2016 roku został zakończony remont głównej magistrali ciepłowniczej o długości ponad 3 kilometrów łączącej główne wydziały produkcyjne.

 

Dla Oddziału MESKO w Pionkach to wszystko oznacza olbrzymi cywilizacyjny krok naprzód. Pierwsze od ponad pół wieku inwestycje w technologię produkcji prochu oraz uczestniczenie w kilku projektach badawczo-rozwojowych, dają dla lokalnej zbrojeniówki nowe możliwości, pozwolą na szukanie kolejnych rynków zbytu, a przede wszystkim: - Pozwoli to większości firm zbrojeniowych wykorzystującym proch do swojej produkcji oraz państwu polskiemu uniezależnić się od dostaw zewnętrznych, które często determinują warunki na jakich możemy dostarczać nasze wyroby – kończy rozmowę szef pionkowskiego Oddziału MESKO.

 

/Jakub Wojtaszewski/

 

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Z pieniążków od "niedobrej zmiany" p. Kopacz zostało jeszcze 60 proc., no, no, ciekawe czy cos wpadnie od p. Szydło ?

Kochane Mesko - proch jednobazowy to na petardy może być... kluczem jest wielobazowy a z tym łatwo nie budziet !
Trzymam kciuki by sie udało !
Odbiorcą jest nasze wojsko... no tak.... cały świat zbił kasę na Syrii, bombki jadą do afryki... a my podbijamy poligony !
Tak kasiorki na zbrojeniówce się nie zarabia!
13-01-2017, 10:33:51
+ 26
- 9
odpowiedz
VIP
Masz rację. Ale patrząc z drugiej strony - jak tu nie kochać PiSu i Macierewicza, skoro na 2017 rok pionkowski oddział MESKO ma zagwarantowane od niego kontrakty na 150 dużych baniek, najwyższe od 15 lat! Oj, będzie się działo!
13-01-2017, 10:57:54
+ 26
- 10
odpowiedz
VIP
Ech.... w kolejnym artykule "Naszego Dzielnego Redaktora" dowiemy się, że jest to 250 baniek, w kolejnym, że 500 a pod koniek roku to i okrąglusi miliardzik się znajdzie..ha,ha,ha
Druga sprawa... czy już nasze helikopterowe "Polskie" firmy wespół w zespół z Ukrainą zaspokoiły park lotniczy MON?
13-01-2017, 11:41:48
+ 24
- 9
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook