Dzisiaj jest czwartek, 24 maja 2018 r., 144 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
Reforma oświaty. Od września nowa siatka szkół w Pionkach. Co się zmieni?
Dodał: JaW, 10-01-2017 12:05, odsłon: 15965

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących oraz 5-letnich techników. Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W Pionkach trwa opracowywanie nowej siatki szkół. Uchwały w tej sprawie samorządy będą musiały podjąć do 31 marca 2017 roku.

GDZIE ZMIANY?

Pierwszy projekt sieci szkół przedstawił publicznie kilka tygodni temu podczas sesji Rady Miasta burmistrz Romuald Zawodnik. Od 1 września Szkoła Podstawowa nr 2 miałaby funkcjonować przy ulicy Słowackiego w miejscu Gimnazjum nr 2. Budynek PSP nr 2 przy ul. Kochanowskiego byłby wtedy zajęty przez Przedszkole nr 3, które obecnie zajmuje pomieszczenia Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Targowej. Pozostaje jeszcze Gimnazjum nr 1.

 

- Najlepszym rozwiązaniem byłoby włączenie PG nr 1 do LO im. Dąbrowskiej. Wiem, że jest opór w powiecie. Dlatego nic na siłę. Alternatywą może być włączenie PG nr 1 do Szkoły Podstawowej nr 1 – tłumaczy burmistrz Zawodnik.

 

W budynku gimnazjum przy ulicy Leśnej mógłby znajdować się pionkowski oddział Szkoły Muzycznej. Pomysłem na zagospodarowanie parteru jest według burmistrza umiejscowienie tam zielonej szkoły albo biblioteki publicznej.

 

MIASTO I POWIAT SIĘ NIE DOGADAJĄ

Kompletnie odmiennie na pomysł włączenia Gimnazjum nr 1 do Ogólniaka patrzy Starostwo Powiatowe w Radomiu, czyli organ prowadzący liceum.

 

- Jesteśmy po dokładnej analizie i nie widzę możliwości na takie rozwiązanie – mówi wicestarosta Leszek Margas i wylicza problemy: zbyt mała ilość sal dydaktycznych, organizacja pracy w małej sali gimnastycznej, niewystarczająca ilość miejsc w szatni, brak miejsca na księgozbiór w bibliotece licealnej.

 

Nikt głośno powiedzieć tego nie chce, ale chodzi też oczywiście o finanse. W dużym skrócie włączając 7 klas z PG nr 1 do LO im. Dąbrowskiej miasto chce przerzucić na powiat ciężar finansowy, bo przecież analiza oświatowa wykazała, że lokalny samorząd dokłada do subwencji przekazywanej przez państwo. Dodatkowo istnieje też problem nauczycieli. Nieoficjalnie wiadomo, że w Ogólniaku są nauczyciele, którzy do pełnego pensum dorabiają w innych szkołach średnich w Pionkach. A co to oznacza? Praktycznie brak możliwości, żeby wraz z uczniami z PG nr 1 liceum mogło przejąć wszystkich nauczycieli z gimnazjum.

 

LICZBY, OBWODY, ANALIZY

Przedstawiona powyżej siatka szkół w Pionkach to dopiero wstępny projekt. Jak zapewnia burmistrz trwają analizy odnośnie nowych obwodów szkolnych.

 

- Będziemy wtedy wiedzieli, ile klas będzie w danej szkole, a to pozwoli nam opracować arkusz organizacyjny – mówi Zawodnik. - Cały czas trwają konsultacje z Radami Rodziców i gronem pedagogicznym – dodaje.

 

CO Z ETATAMI?

Dzisiaj na pytanie, ilu nauczycieli i pracowników administracji szkolnej może stracić pracę, nikt odpowiedzieć nie chce. Tak samo, jak nie wiadomo, jakie koszta poniesie samorząd na wprowadzenie reformy oświatowej w życie. Na każde pytanie otrzymujemy taką samą odpowiedź: - Trwają analizy i wyliczenia. Przedwcześnie mówić o tym, ilu nauczycieli może stracić pracę. Chociaż bierzemy pod uwagę zmniejszenie godzin i redukcje etatowe – odpowiada burmistrz.

 

REFORMA

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 roku gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

 

Projekt uchwały o nowej sieci szkół, w związku z planowaną likwidacją gimnazjów, gmina ma do 17 lutego przedstawić do zaopiniowania kuratorium oświaty. Opinia musi być pozytywna, jeśli kuratorium oceni zmiany negatywnie trzeba sieć poprawić. Kuratorium ma czas na wydanie opinii do 11 marca, a gminy do 31 marca powinny podjąć uchwały ustalające sieć. Zanim projekt takiej uchwały trafi do kuratorium, powinni go przedyskutować radni.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Obawiam się , że tzw. reforma będzie sposobem na pozbycie się mądrych i myślących nauczycieli , którzy cenią sobie swoją godność . Nie płaszczą się fałszywie . Jechałam pociągiem z 5 młodych ludzi z Pionek . Rozmawiali o Pionkach , o nauczycielach . Podali nazwisko nauczycielki , którą znam .Cytat : " Załatwili ją ?! Coś ty , przecież to najlepsza z ..../nazwa szkoły/ . Nie musiałem na korki latać ."
Dodane obrazki:
10-01-2017, 13:18:38
+ 41
- 23
odpowiedz
Reforma jest konieczna. Oświata od lat przygotowuje młodych ludzi do zdawania egzaminów a nie przekazuje faktycznej wiedzy.
Współczuję nauczycielom lecz uważam,że kształcenie uczniów jest najważniejsze.
10-01-2017, 16:59:40
+ 11
- 23
odpowiedz
Profesjonalista
Ten bałagan w edukacji zafundowany przez szkodliwy PIS-owski rząd jest na rękę burmistrzowi, który chce likwidować szkoły. Teraz będzie w żywiole, współczuję uczniom, ich rodzicom i nauczycielom, którzy najdotkliwiej odczują rewolucję Zawodnika.
11-01-2017, 18:52:49
+ 25
- 9
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook