Dzisiaj jest poniedziałek, 22 lipca 2019 r., 203 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Radomscy Terytorialsi przysięgali
Dodał: MaG, 02-04-2019 09:58, odsłon: 842
Zdjęcia: DWOT
Zdjęcia: DWOT

W Radomiu 143 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia rtm. Witolda Pileckiego złożyło przysięgę wojskową. Był to ostatni, najważniejszy moment 16-dniowego szkolenia podstawowego. Żołnierze 62 batalionu lekkiej piechoty wypowiedzieli słowa roty przysięgi w niedzielę, 31 marca na placu Corazziego.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Zawsze gotowi, zawsze blisko, to dewiza, którą posługują się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Staje się tradycją, że w samym centrum Radomia, Ci którzy podjęli decyzję, że chcą służyć Rzeczypospolitej, składają uroczystą przysięgę. To zwieńczenie szesnastki, która pewnie dała Wam nieźle w kość, ale rozmawiałem z pułkownikiem Kaliciakiem, który powiedział, że jesteście twardymi żołnierzami, dobrze przygotowanymi do służby i z tego się cieszymy– powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pan Wojciech Skurkiewicz, zwracając się do wszystkich zebranych na placu.

 

 

Do swoich nowych żołnierzy zaapelował również dowódca 6 Mazowieckiej Brygady płk Grzegorz Kaliciak. – Od dziś będziecie stać na straży Naszej Ojczyzny, jak również na straży pamięci Naszego Patrona rotmistrza Witolda Pileckiego i jego ideałów. Tu na ziemi radomskiej zapamiętajcie jego przesłanie: Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem powiedział dowódca Brygady. List do przysięgających wystosował także Marszałek Sejmu RP Pan Marek Kuchcińśki, który odczytała Pani Poseł na Sejm RP Anna Kwiecień. Na uroczystej przysiędze głos zabrał także wicemarszałek Senatu Pan Adam Bielan. W imieniu Zofii Pileckiej - córki patrona 6 MBOT, gratulacje żołnierzom złożyła Pani Małgorzata Kupiszewska.

 

Niedzielna przysięga, złożona przez 143 Terytorialsów, którzy zasilili szeregi 62 batalionu lekkiej piechoty, miała szczególny wymiar dla wszystkich żołnierzy. Niektórzy jednak przeżywali to znacznie mocniej. Wśród przysięgających na sztandar znaleźli się m.in. członkowie rodzin Terytorialsów, którzy już służą w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady. W ślady majora Sylwestra Doleckiego poszła jego żona szer. Justyna Dolecka. Służbą dla ojczyzny swojego syna szer. Piotra Borutę zaraził też kapitan Artur Boruta.

 

 

Wśród ochotników przysięgających na sztandar w jednym szeregu stanęli  Terytorialsi, którzy na co dzień wykonują różne zawody. Byli to przedsiębiorcy, bankowcy, fizjoterapeuci, pielęgniarki, sportowcy i nauczyciele. Między ochotnikami znaleźli się m.in. czterej koledzy - uczniowie radomskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Razem zgłosili się na szkolenie podstawowe, które zakończyli złożeniem przysięgi. Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady, nowo wcieleni Terytorialsi podawali różne przyczyny. Najczęściej kierowała nimi chęć służenia krajowi, pobudki patriotyczne, potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach Terytorialsów jako inwestycję w  rozwój osobisty. 

 

Przygoda z mundurem dla 143 ochotników, w tym 20 kobiet, rozpoczęła się 16 marca, kiedy to zgłosili się do 6 Mazowieckiej Brygady, by odbyć szkolenie podstawowe. Przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w intensywnych zajęciach prowadzonych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziane dziś na radomskim placu, stanowiły finał ich wstępnego szkolenia. Pozwoliło im to stać się żołnierzami Wojska Polskiego.

 

 

Przysięgający zasilą szeregi 62 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Radomiu. Jest on drugim pododdziałem formowanym w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W batalionie służą ochotnicy, którzy są mieszkańcami powiatów z południowego Mazowsza, którzy zgłosili się w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie.

 

Wszyscy bohaterowie tej uroczystości rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

    
Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Przysięgał jak sięgał !
Dodane obrazki:
03-04-2019, 14:32:36
+ 5
0
odpowiedz
Amator
Młodzież do nauki i pracy , a politycy do wojska .
15-04-2019, 12:49:01
+ 4
0
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook