Dzisiaj jest poniedziałek, 24 lutego 2020 r., 55 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
MODI PLUS
Przyłączenie Pomorza do Polski tematem przewodnim Akademii Niepodległości
Dodał: MaG, 05-02-2020 09:45, odsłon: 1027
fot.ZS
fot.ZS

4 lutego w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach już po raz szósty odbyły się zajęcia w ramach Akademii Niepodległości IPN. Tematem przewodnim zajęć Akademii Niepodległości było przyłączenie Pomorza do Polski (1918 – 1920).

Wykład połączony z prezentacją przedstawił prof. UMCS w Lublinie dr hab. Marek Sioma, historyk dziejów najnowszych Polski, biografista, autor biografii politycznej gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego – ostatniego premiera II RP. W swoim wystąpieniu prelegent mówił, iż: - Bez poznania wkładu mieszkańców Pomorza w walkę o niepodległość Polski trudno sobie wyobrazić pełne zrozumienie dziejów narodu polskiego. Poświęcenie i ofiarność wielu lokalnych bohaterów Pomorza przyczyniło się bezpośrednio, iż 10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller mógł dokonać symbolicznych zaślubin Morza Bałtyckiego z Macierzą. Pomimo, iż linia polskiego wybrzeża wynosiła ledwie ponad 100 km, to trudno sobie wyobrazić istnienie niepodległej II Rzeczypospolitej. Zasługi dla niepodległości setek tysięcy mieszkańców północnych regionów Polski są niepodważalne i warto o nich pamiętać, podsumował swoje wystąpienie honorowy gość Akademii Niepodległości.

 

Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. Zielone reprezentowało 11 członków Szkolnego Klubu Debat Historycznych, którzy wraz ze swoim opiekunem p. Jackiem Malickim poszerzają swoją wiedzę historyczną i przygotowują się do kolejnych debat historycznych. W ramach Akademii Niepodległości IPN odbył się Konkurs Wiedzy o przyłączeniu Pomorza do Polski (1918 – 1920).

 

 

Do rywalizacji przystąpiło 26 uczestników, wśród nich Igor Ochocki, Wiktor Wasiński, Mateusz Kacperczyk, Wiktor Pudlewski, Paweł Farbiś i Szymon Jaworski z ZIELONEGO. Jury Konkursu w składzie: prof. Marek Wierzbicki, główny organizator Akademii Niepodległości, Lidia Warchoł, nauczycielka historii PSP Nr 2 w Pionkach, Bartłomiej Gałkowski, nauczyciel historii PSP Nr 1 w Pionkach, Jan Siek, nauczyciel historii CKZiU w Pionkach, dh ZHR Grzegorz Zawodnik i Jacek Malicki, belfer historii z Zielonego wyłoniło następujących laureatów konkursu: I miejsca zdobyła – Aleksandra Michalska z PSP Nr 1 Pionki, II miejsce zdobyli: Szymon Jaworski i Paweł Farbiś z ZS Pionki, zaś Mateusz Węgrzynowski z PSP Nr 2 Pionki wywalczył trzecią lokatę.

 

Warto dodać, iż w trakcie spotkania trzy patriotyczne wiersze poświęcone 100–leciu Niepodległości Polski wyrecytował p. Andrzej Zwolski, miłośnik historii i lokalny poeta. W nagrodę otrzymał ogromne brawo od licznie zgromadzonych uczestników spotkania, których w sumie było ponad 100 osób.

 

- Zdobywanie wiedzy historycznej podczas „żywych lekcji” jest najlepszą zdobywania wiedzy o historii lokalnej i jej lokalnych bohaterach. Dziękuje za wyjątkowe nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu i członków Jury konkursu. Cieszę się także z faktu, iż kolejna siódma edycja Akademii Niepodległości odbędzie się w marcu 2020 r., a tematem przewodnim będzie temat „niespodzianka”. Szczególne podziękowania należą się organizatorom Akademii Niepodległości państwu Lidii i Markowi Wierzbickim, za wyjątkowe i ciekawe przygotowanie kolejnego spotkania z historią Polski. - dodaje Jacek Malicki opiekun grupy Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Żądamy kolonii zamorskich dla Polski !


Dodane obrazki:
05-02-2020, 15:36:53
+ 10
- 3
odpowiedz
Super Komentator
Przecież mamy SanEscobar! To po co nam kolejne? Pisowcy będą mieli gdzie uciekać przed Trybunałem Stanu ;)
05-02-2020, 22:53:16
+ 11
- 5
odpowiedz
Najlepiej w Kaliforni.
06-02-2020, 07:07:58
+ 7
- 1
odpowiedz
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook