Dzisiaj jest niedziela, 24 lutego 2019 r., 55 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Pionkowskie szkoły średnie w ogólnopolskim rankingu. Jak wypadły?
Dodał: JaW, 10-01-2017 09:44, odsłon: 14863

Opublikowany został ranking najlepszych polskich liceów ogólnokształcących oraz techników. Już po raz dziewiętnasty przygotował go miesięcznik Perspektywy. W zestawieniu znalazły się dwie pionkowskie szkoły średnie: LO im. Marii Dąbrowskiej oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Zespół Szkół im. Śniadeckiego, który w ubiegłym roku zadebiutował w rankingu, tym razem nie został sklasyfikowany.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Na publikowany tradycyjnie w styczniu ranking czeka zarówno całe środowisko edukacyjne oraz władze samorządowe odpowiedzialne za edukację, jak i uczniowie oraz ich rodzice.

 

JAK TO JEST LICZONE?

Na wyniki rankingu składają się w częściach procentowych sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a w przypadku techników brane są też pod uwagę wyniki egzaminów zawodowych. Od kilku lat najważniejszym elementem branym pod uwagę przy obliczeniach jest wynik matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a w przypadku techników także wyniki egzaminu zawodowego. Przygotowanie takiej klasyfikacji stało się możliwe dzięki sprawnie działającemu systemowi egzaminów zewnętrznych.

 

PIONKI WYŻEJ OD KOZIENIC

LO im. Marii Dąbrowskiej w porównaniu do roku ubiegłego zanotowało awans na 80. miejsce na Mazowszu (rok temu było 86). W rankingu szkół ziemi radomskiej Ogólniak zajmuje 8. miejsce – identyczne jak przed rokiem. Wyżej sklasyfikowano tylko cztery licea radomskie oraz szkoły z Grójca, Iłży i Sienna. Pionkowskie LO ma za to lepsze wyniki niż oba licea z Kozienic. Niżej są również szkoły ze Zwolenia, Warki, Szydłowca, Białobrzegów, Przysuchy oraz II LO im. Konopnickiej, I LO im. Kopernika i V LO im. Traugutta z Radomia.

 

Na Mazowszu od lat prym wiodą prestiżowe licea warszawskie. Pierwsze miejsce kolejny rok z rzędu przypadło XVI LO im. Staszica. W pierwszej dwudziestce jest tylko jedna szkoła spoza stolicy! To LO im. Kochanowskiego z Radomia, które dzięki dobrym wynikom zajmuje miejsce 10. Najlepszym liceum w Polsce w roku 2016 uznano XIII LO ze Szczecina. To już drugi rok z rzędu, gdy szkoła ze Szczecina wygrywa prestiżowy ranking Perspektyw.

 

Jak duży wpływ na miejsce w rankingu mają wyniki matur pokazuje przykład pionkowskiego liceum sprzed trzech lat. W 2013 roku zdawalność matur w LO była na poziomie blisko stu procent. Co zaowocowało tym, że w rankingu za rok 2014 Ogólniak był na bardzo wysokim 5. miejscu na ziemi radomskiej i na 66 w całym województwie mazowieckim.

 

CZERWONE NIŻEJ NA MAZOWSZU, WYŻEJ W REGIONIE RADOMSKIM

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Skłodowskiej-Curie w rankingu mazowieckim spadło o sześć miejsc w dół (z 59 na 65). W województwie pierwsze miejsce przyznano Technikum Mechatronicznemu w Warszawie, a w regionie radomskim technikum w ZSE w Radomiu (3. miejsce na Mazowszu). Liderem ogólnopolskiego rankingu w tym roku zostało Technikum Elektroniczne w ZSE im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

 

Jeżeli stworzyć ranking szkół ziemi radomskiej, to Czerwone jest na 9. miejscu (awans +1). Lepszymi wynikami mogą się pochwalić technika z Radomia, ZS nr 1 im. Legionów Polskich z Kozienic oraz placówki oświatowe z Sienna, Lipin czy Warki. Niezłymi wynikami matur i egzaminów zawodowych udało się za to wyprzedzić Zwoleń czy Grójec.

 

Ranking Perspektyw ma też osobne rozdziały - rankingi, które pokazują szkoły, w których uczniowie osiągają najlepsze wyniki na maturze, odnoszą sukcesy na olimpiadach przedmiotowych. Są też klasyfikacje wojewódzkie.

 

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Bye bye gimnazja...
Bye bye nauczyciele - pora rozpytać w naszych dużych sklepach czy na magazynie ludzi nie potrzeba !
Dobra zmiana ?
Gratuluje wyborcy !
Jakiś rok temu państwo panikowaliście, że burmistrz likwiduje szkoły i co to będzie.... a tu się sprawa rypła... burmistrz już na luzie... nic nie musi... samo się zlikwiduje, nauczyciele do QFG i gitara...
Brawo !
Kpię ?
Ależ skądże !
Pytanie - którzy z wyborców umiłowanej partii doczytali ten punkcik w programie... ?
Hę ?
Aaaaaa drobnym drukiem było !
No przecież to nie Wasza wina... tak się samo porobiło !!!
A ci co w domu zostali... ale cwaniacy !
Nikt nie ma prawa im powiedzieć - to wy łosie, lenie, fujary zawiniliście...
Nikt ?
10-01-2017, 10:57:27
+ 35
- 17
odpowiedz
Super Komentator
Wprowadzano gimnazja była wielka debata jaka to zła reforma, jak źle przygotowana i jaki to armaggedon dla polskiej oświaty. Związki zawodowe kipiały ze złości w trosce o polską oświatę. Później dalsza krytyka, że poziom się obniżył od czasu gimnazjów, że młodzież bardziej głupieje. Znajomy z uczelni wyższej stwierdził, że po wprowadzeniu gimnazjów jest widoczna obniżka poziomu nauczania. Teraz likwidują gimnazja i... to samo. Powiedzmy to wprost. Tu nie o dobro dzieci chodzi, chodzi tylko o stołki głównie dyrektorów i ich zastępców - czyli wielu związkowców. Czy nauczyciele będą zwalniani? Nie wiem czy przez likwidację gimnazjów ale liczba dzieci się zmniejsza więc siłą rzeczy do redukcji musi dojść, bo nie będzie kogo uczyć szczególnie w małych ośrodkach. Czy poziom sie obniży bez gimnazjów? Wątpię. Czy taka reforma jest potrzeba? Nie wiem ale śmieszy mnie całą ta dyskusja. Zatem tak realisto, być może nauczyciele do QFG ale bez względu na to czy gimnazja będą czy nie.
10-01-2017, 12:16:00
+ 34
- 4
odpowiedz
VIP
A teraz była jakaś debata ?
Nie słyszałem !
Wracamy do starego i to ma być dobrze ?
Zastanów się... wiem mało to Cię interesuje kto straci pracę a kto miał wizję by swoje pasję rozwijać w profilowanym gimnazjum... i masz prawo, ok.
Ale mnie ta dyskusja nie śmieszy - zaprawdę nie wiem co tu jest do śmiechu ?
Oglądałem kilka tygodni temu dokument o szkolnictwie w Singapurze i na Tajwanie...
Marlon nie dogonimy Ich już nigdy!!!
Z taką filozofią to ino krowy paść !
Jesteśmy skazani na ich zegarki, telewizory, telefony i wszystko co stworzą !
A tworzyć będą i to duuuuużoooo!
Tam rośnie rasa panów przyszłości- wykrztałconych nowocześnie ludzi (homo sapiens jak by ktoś zapomniał )
Kurde jak to brzmi... rasa panów... i na własne życzenie...
Mają zupełnie nowe pomysły np. wydział - podkreślam wydział matematyki w podstawówce ? A czemu nie !
A my.../
My do komuny 8 lat podstawówki, 4liceum/5 technikum/3 zawodówki i heja alleluja i naprzód !!!
I tylko zazdrościmy, że inni to mają to czy tamto...
Ech... ale co się przejmować, lepiej kołami do góry poleżeć, browca z pincet plus obalić i jest spoko.
Prawda ?
Przeczytaj wpis Toli w sąsiednim bliższym problemowi temacie...mądre słowa !
10-01-2017, 17:26:41
+ 29
- 7
odpowiedz
VIP
Nie będę zabierał głosu odnośnie do meritum wprowadzonych zmian, gdyż sam jestem po 8-klasowej podstawówce i 4-letnim liceum ogólnokształcącym (no i po 4-letnich studiach oraz 1-rocznych studiach podyplomowych, ale to poza tematem) i nie czuję - patrząc z perspektywy czasu - że ten system szkolnictwa początkowego był w odniesieniu do mojej wiedzy najgorszy (jak na owe czasy, oczywiście). Chciałem bowiem napisać o czymś innym, czego - jako ekonomiście - zabrakło mi w artykule redakcyjnym.
Moim zdaniem pisanie o miejscach zajmowanych w rankingach przez poszczególne szkoły, ich awansach i spadkach, bez pokazania tła i zakresu oceny jest bez sensu. Dla mnie żadną, dokładnie żadną, informacją jest ta, że dana szkoła awansowała z miejsca np. 10 na 8 czy spadła z 72 na 79, bo nie wiem, jak to wygląda na tle ogółu badanych szkół! Jeśli w rankingu jest przykładowo 10 szkół, to awans z 10 na 8 miejsce jest istotną informacją, ale jeśli jest ich 134 to inaczej wygląda zarówno awans z 10 na 8, jak i spadek z 72 na 79 miejsce. Jeśli to nie jest jeszcze dla autora artykułu jasne, to podam przykład z jego podwórka: gdybym ja podał taką np. informację, że "Proch przed obecnym sezonem rozegrał 6 meczów kontrolnych i wszystkie wygrał, co oznacza, że jest w lepszej formie, gdyż przed ubiegłym sezonem rozegrał także 6 spotkań kontrolnych, ale 3 z nich przegrał, 1 zremisował a wygrał tylko 2", to wszyscy by mnie wyśmiali, bo nie ma tu żadnej wzmianki z jakimi drużynami grał teraz a z jakimi rok wcześniej. Jasne? Bo jeśli grali teraz wyłącznie z drużynami z A i B-klasy, to mieli prawo, a nawet obowiązek, wszystkie wygrać, a kiedy rok wcześniej grali z 2 czy 3-ligowcami, to wyniki miały prawo być gorsze. Więc taka propozycja na przyszłość: proszę nie podawać suchych liczb, tylko zawsze prezentować je na szerszym tle, gdyż w zależności od tego można wyciągać krańcowo rózne wnioski! Tylko taka prezentacja da odpowiedź na pytanie, czy szkoły z Pionek są w czołówce szkół np. z Mazowsza i powiatu, czy są "w dolnej strfie stanów średnich", czy być może plączą się gdzieś w ogonie wszystkich rankingów.
11-01-2017, 10:30:32
+ 24
- 7
odpowiedz
VIP
Masz rację, ale te liczby od początku są bez wyraźnego sensu - to jak rankingi piłkarzy w UeFie i FiFie czy Radwańskiej WTA.
Owszem rzucają nieco światła i trochę wiadomo czego się spodziewać, ale to tylko teoria!
Iśka zwichnie nogę, zajdzie w ciąże i po nadziejach !
Nie o liczby tu chodzi !
Świat ucieka, rozwija się, ma nowe pomysły na proces kształcenia - o tym należy rozmawiać - kopiować co dobre, odrzucać co złe.
Dlaczego to co było kiedyś ma być dzisiaj lepsze ?
Nie mówię, że gimnazja to wszystko co super i wspaniałe, ale cofanie się ?
Helo?!
Cofanie się ?
Świat też się cofa ?
Czekam na noblistę (-tkę) z Polski, ale nie literatury i pokoju... chcę z matmy, fizy, chemii, etc...
Nie bzdurne rankingi tylko fakty... na początek chcę nobla dla Polaka, później chcę polskiego appla i teslę,... szaleję...ha,ha
W tym systemie obecnym jak i przyszłym (starym) - bez szans !!!
Czy ktoś z nauczycieli tu jest ?
Co o tym myślicie ?
Co zamierzacie ?
11-01-2017, 13:10:19
+ 22
- 4
odpowiedz
Super Komentator
Tyle się napisałem i komentarz gdzieś zaginął we wszechświecie. Więc teraz w skrócie. Singapur nas wyprzedza dzięki całemu systemowi przyjaznemu przedsiębiorcom dzięki czemu tam się inwestuje i potrzebni są pracownicy ale nie tak jak u nas teoretycy. Poziom jest w PL słaby bo u nas uczy się testy rozwiązywać i zdawać egzaminy a nie wiedzy praktycznej i gimnazja nic tu nie pomogły. Co więcej Broniarze jak je wprowadzano wieszczyli armageddon, później przez wiele lat krytykowali więc może i teraz się mylą? Gimnazja profilowane to jedna wielka porażka. Czy współpracują z firmami, instytucjami badawczymi? A może ten profil to więcej godzin z jakiegoś przedmiotu? Profil można i w 8 klasach podstawówki robić. Moim zdaniem likwidacja gimnazjów nic nie zmieni w poziomie nauczania, bo o to nikt nie dba. Tutaj chodzi o stanowiska głównie dyrektorskie i politykę. "Likwidowano" sądy - opozycja szczekała, likwidują gimnazja - opozycja szczeka.
11-01-2017, 22:05:19
+ 18
- 1
odpowiedz
VIP
Myślę, że dalsza nasza rozmowa jest niepotrzebna.
Zobacz jakie jest zainteresowanie... zwróciłem sie do nauczycieli...
Rodzice też powinni w założeniu zabrać głos...
A tu nic - cisza...
I takie mamy społeczeństwo !
A niech Kaczor ze swoimi marionetkami robi co chce !
Nikogo to nie obchodzi !

Nie zrozumiałeś z tym Singapurem
Pomysły, zmiany na coś czego nie było i inni nie mają !!!
Być może sposób kształcenia ten który znamy od setek lat ma się nijak do obecnych czasów i technologii ?
Ci którzy dziś przychodzą na świat będą za niego odpowiedzialni w drugiej połowie XXI wieku, a uczyć będą tych którzy wejdą w XXII !
Tu w założeniu nie ma prawa nikt sie cofać.
Kto się cofnie - ląduje w biednym świecie i nie ma alternatywy !
Jest taki mocno głupkowaty film pt. "Elizjum".
Owszem głupkowaty, ale warto go obejrzeć...jest tam pewna wizja przyszłości i dla nas z trybem 8/4/5/3 nie rysuje się ona kolorowo...
W kwestii stanowisk masz 100 proc. racji
12-01-2017, 09:52:07
+ 22
0
odpowiedz
VIP
Jeśli nie można czegoś zmienić , to trzeba nauczyć się z tym żyć .
Dodane obrazki:
12-01-2017, 10:12:59
+ 2
- 21
odpowiedz
VIP
Kto się cofnie skończy w San Escobar na plarzy Esperal, gdzie może się zaszyć !
Dodane obrazki:
12-01-2017, 10:26:05
+ 20
- 1
odpowiedz
Super Komentator
Proszę szanowne koleżeństwo o zaprzestanie tych "śmiechów chichów" z pana ministra. Czasami jak się go słucha to jest na takim odlocie że i w San Escobar mógł być:)
12-01-2017, 16:28:31
+ 20
- 1
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook