Dzisiaj jest niedziela, 24 lutego 2019 r., 55 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Błonia, Park Linearny i skwer na Alejach Lipowych. Na zieleń miejską miasto wyda blisko 11 milionów złotych
Dodał: MaG, 12-02-2018 12:31, odsłon: 5085
fot.ilustracja/archiwum
fot.ilustracja/archiwum

W ramach projektu przewiduje się tworzenie i odnowę parków i skwerów, odnowienie zieleni w centrum miasta, wymianę roślinności, tworzenie ciągów pieszo-rowerowych, stojaków na rowery, ścieżek, ławek, infrastruktury oświetleniowej, toalet publicznych, obiektów małej architektury, placów zabaw dla dzieci oraz siłowni plenerowych. To wszystko powstanie w ramach zakwalifikowanego do dofinansowania projektu z NFOŚiGW na kwotę ponad 9 milionów złotych.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Miasto Pionki otrzyma ponad 9 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach  konkursu na poprawę jakości środowiska miejskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 dla 2 typu projektu – Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach.


Projekt  pn. "Zielone Pionki  – zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w krajobrazie miejskim.’’ polegać będzie na  rozwoju terenów zieleni w mieście Pionki na pięciu wskazanych obszarach tj. Park Linearny wzdłuż ul. Jana Pawła II ,  Staw Górny,  Park Miejski Błonia przy ul. 15-go stycznia, Plac Konstytucji 3 maja oraz skwer przy ul. Aleje Lipowe. Łącznie teren objęty projektem to 7,7 hektara.

 

Całkowity koszt projektu wyniesie 10 901 220,37 zł. w tym dofinansowanie w wysokości 9 265 932 zł. Miasto będzie musiało wygospodarować jako wkład własny kwotę 1 635 164 zł. Realizacja projektu została rozłożona na trzy lata.

Przedsięwzięcie polegać będzie na przeprowadzeniu prac rewitalizacji ogólnodostępnych terenów zieleni publicznej w mieście.  Dzięki realizacji projektu możliwe będzie lepsze wykorzystanie potencjału oraz walorów krajobrazowo - przyrodniczych miasta Pionki.

W ramach projektu przewidziano następujące prace:

1. Teren Parku Linearnego

Projekt przewiduje rewitalizację parku aby stał się popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców Pionek i turystów. Na terenie parku będą stworzone strefy dla młodzieży i ludzi starszych. Ponadto będzie zrealizowane miejsce odpoczynku dla rodziców z dziećmi, ponieważ zbudowane zostaną urządzenia do zabaw. Zbudowana zostanie ścieżka rowerowa oraz chodniki z mineralną powierzchnią przepuszczającą wilgoć. Aby poprawić wygląd Parku nasadzone zostaną nowe krzewy, byliny oraz łąki kwietne. Stworzone zostaną trawniki deptane, które będą przeznaczone na miejsce wypoczynku oraz rekreacji. Dla podniesienia atrakcyjności parku stworzone zostaną ogrody tematyczne, budki dla ptaków oraz domki dla owadów. Ze względu na to, że w Pionkach produkowano płyty winylowe planuje się tworzenie ścieżki historii winylu. Ponadto wybudowana zostanie mała architektura taka jak place do gry w szachy, trapy drewniane z ławkami, altanki, terenowy warsztat rowerowy, parkingi rowerowe oraz toaleta.

2. Staw Górny

Projekt przewiduje wprowadzenie nowych nasadzeń różnych gatunków roślin rodzimych, odpornych na czasowe przesuszanie i podtapianie. Całość założenia została podzielona na mniejsze strefy funkcjonalno-użytkowe.  W ramach projektu powstaną ciągi piesze z nawierzchnią mineralną uzupełnioną główną promenadą pieszo-jezdną, prowadzącą od wejścia w części centralnej w kierunku wschodnim do stawu, oraz placem wejściowym.

Dominantą przestrzeni będzie okazały pawilon chiński zlokalizowany na pomoście, na przedłużeniu głównej promenady. Obiekt ten będzie pełnił funkcje usługowe m.in. gastronomiczne.  Dopełnieniem programu rekreacyjnego i przyrodniczego będzie strefa sportowa, place zabaw z wydzielonymi strefami dla poszczególnych grup wiekowych z elementami zabawowymi nawiązującymi do wodnego charakteru miejsca. Powstanie również plac zabaw naturalistyczny z elementami dydaktyki przyrodniczej. Nauka poprzez zabawę, poszanowanie przyrody i koegzystencja człowieka ze środowiskiem naturalnym.

3. Błonia – przy ulicy 15-go Stycznia


W ramach projektu planowane jest stworzenie kawiarni w pawilonach z ogródkiem na tyłach od strony parku. Będzie to element integrujący te przestrzenie oraz wykorzystywany jako scena dla przestrzeni pikników rodzinnych. Na obrzeżach parku zostaną zagęszczone nasadzenia i ukształtowanie semi-dzikiej struktury wielopiętrowej i wielogatunkowej bazującej na gatunkach rodzimych dostosowanych do siedliska potencjalnego dla tego ternu (bioróżnorodność).  Ponadto stworzone zostanie miejsce do ćwiczeń dla osób dorosłych z dostępem dla osób niepełnosprawnych. Powstanie nowa duża altanka z niezbędną infrastrukturą (woda, prąd, itp.) oraz toaletą. Przygotowane zostanie miejsce na kino letnie z możliwością stworzenia kina samochodowego. Wybudowana zostanie również mała architektura w postaci ławek, koszy na śmieci, nowe chodniki z kamienną nawierzchnią. Zasadzone zostaną nowe krzewy i byliny oraz łąki kwiatowe.

 

W ramach prjketu planuje się wybudowanie placu zabaw z podziałem

na strefy dla młodszych i starszych dzieci

 

4. Plac Konstytucji 3-go Maja

Ponieważ obecnie plac 100% to powierzchnie utwardzone w celu polepszenia warunków estetycznych oraz mikroklimatu wprowadza się zieleń w postaci niskich krzewów okrywowych, drzew oraz roślin kwitowych ozdobnych. Wprowadzenie roślinności ograniczy spływ wody do kanalizacji, a tym samym przyczyni się do poprawy warunków wodnych. Celem powyższych zabiegów kształtowania nowej przestrzeni terenów zieleni jest poprawienie mikroklimatu tej części miasta, wzbogacenie składu gatunkowego oraz zróżnicowanie siedliskowe – bioróżnorodność, stworzenie dogodnych warunków do bytowania roślin i małych zwierząt (ptaki, niewielkie ssaki, owady).
Liniowym nasadzeniem drzew oraz krzewów ozdobnych wzdłuż głównego ciągu towarzyszyć będą nowoczesne siedziska które bada tonąc w zieleni co sprawi ze miejsce stanie się „deep human and deep Green”.

5. Skwer – Aleje Lipowe

W tym miejscu powstanie typowy zieleniec. Stworzone zostaną bule, które będą obsadzone trawnikiem. Powstanie miejsce ćwiczeń dla osób starszych. Ponadto stworzone zostanie miejsce na imprezy lokalne. Wybudowana zostanie mała architektura w postaci ławek, altanek, oraz stelaży z drewna i metalu, na których nasadzona zostanie roślinność (np. bluszcz, winorośl, itp.). Ponadto zasadzone zostaną nowe krzewy i byliny oraz łąki kwietne.


Podobnie jak w innych miejscach przy ulicy Aleje Lipowe powstaną place zabaw dedykowane dla dzieci młodszych oraz starszych.

 

   
Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Bardzo dobrze że NFOŚiGW pryznał takie pieniądze ale dobrze że to już nowy burmistrz będzie realizował to zdanie w mieście.

12-02-2018, 12:57:12
+ 209
- 213
odpowiedz
VIP
Można te pieniądze zagospodarować praktyczniej i ze zdrowym rozsądkiem . Co Pionki mają wspólnego z Chinami i ich kulturą ? / pawilon chiński - psy w potrawce ? /. Po co tyle placów zabaw ? Gdzie te dzieci ? Brakuje harmonii z tradycją i umiaru . Pieniądze są , ale czy takie są Nasze oczekiwania ?
Dodane obrazki:
12-02-2018, 13:03:33
+ 215
- 206
odpowiedz
To jest oczywiste, że Zawodnik nie jest w stanie właściwie spożytkować tych pieniędzy. Pamiętamy Kasyno gdy poprzednio był burmistrzem. Wydał wtedy chyba ze 4 miliony z własnych środkowi co zostali ? Lało się przez dach, grzyby na ścianach i jedna wielka tragedia. Dobrze że po jego odejściu pozyskali pieniądze i budę dokończyli. Drugi przykład to stadion. Był prawie pawilon na ukończeniu i to za nieco ponad dwa miliony. Przyszedł w 2014 roku i rozebrał część za jeden milion i za samą nadbudówkę trzeba było ponad 4 miliony włożyć. Podobno jeszcze prawie 1,5 miliona nie dopłacono drugiemu wykonawcy.
To będzie i z tą zielenią miejską. Dobrze że idą wybory więc ktoś chodzący po ziemi na jego miejscu po wyborach wyda te pieniądze z głową. Pan Zawodnik tego w żadnym wypadku nie gwarantuje.
I to są najbardziej przemawiające argumnty aby reelekcji nie było.
12-02-2018, 13:45:27
+ 209
- 209
odpowiedz
Czytając ten artykuł zastanawiałam się co też teraz napiszą stali krytykanci tej strony. Myślałam, że już niczego nie będą mogli wymyśleć, ale nie doceniłam ich. Nawet w tym co dobre znajdą coś, żeby komuś dokopać. Potwierdza się stare polskie przysłowie "Jak się chce psa uderzyć to zawsze się kij znajdzie"

13-02-2018, 14:33:47
+ 59
- 175
odpowiedz
Amator
To są pieniądze podatników i ich należy zapytać , jakie są ich oczekiwania . Należy je wydać na niezbędne i funkcjonalne rzeczy . Tym na pewno nie są altany i pawilon chiński . Lubi pani szastać nieswoimi pieniędzmi ? A za swoje też kupuje pani głupoty ? Brak drogi dojazdowej dla rowerów nad staw . Piesi też idą bojąc się ruchu ulicznego . Śmierdzi nad stawem . Alergik musi od smrodu plastiku uciekać , bo dusi . Byłem dzisiaj . Nie da się wytrzymać bez maski . Dzieci zaczęły kaszleć i trzeba było uciekać . Trochę uczciwości i rozsądku , a nie lizusowskie : chwalmy pana .
Dodane obrazki:
13-02-2018, 15:22:55
+ 180
- 165
odpowiedz
Inne mądre przysłowie mówi "złoto i głupiec się szybko rozstają"Jeden taki człowiek twierdził, że ma 100 milionów na staw dolny a po dwóch latach...

Brak stawu,
Brak kasy,

I jeszcze się wyparł, twierdząc że coś tam pierd.....ł.
A że nagrane to nic.
Szanowna gasiu, milczenie jest złotem. O czym przekonała się radna E.

MAŚLANEK NA BURMISTRZA!
14-02-2018, 00:09:20
+ 165
- 162
odpowiedz
wysechł staw w Pionkach???
17-02-2018, 15:50:24
+ 31
- 83
odpowiedz
nie przejmuj się.... ci wszyscy malkontenci mają swoją ,,wizję świata" i najlepiej wiedzą co trzeba robić, tylko do roboty nie chcą się zabrać.. siedzą przed swoimi komputerkami i ,,pierdy" wypisują. Jakakolwiek rzecz czy projekt który powstaje w Pionkach i ma służyć ludziom uważam za dobry pomysł ktory zasługuje na pochwałę, czy to jest robione przez Zawodnika, czy było przez Janeczka, czy innego burmistrza tak naprawdę się nie liczy, ma służyć ludziom
17-02-2018, 15:55:51
+ 36
- 112
odpowiedz
Amator
To , co będzie zrobione ma służyć mieszkańcom i być użyteczne . Nie może też szpecić i niszczyć środowiska . To nie malkontenci , ale ludzie myślący po gospodarsku . Wydać byle wydać ? To każdy głupi potrafi . Sam też kupujesz byle co , byle było ? Wycięto wiele drzew nad stawem i zrobiono piaskownicę . Co nawet pierwszy raz w 4-letniej kadencji zauważył pan Belowski . Brzydko tam , a może być ładnie . Tyle w temacie bylejakości .
Dodane obrazki:
18-02-2018, 08:02:28
+ 129
- 140
odpowiedz
VIP
Co biedne robotnicze /dawniej/ miasteczko ma wspólnego z chińskimi budowlami ? Owszem w bogatych miastach są ogrody tematyczne / w tym chińskie/ , ale jest to całość /kompleks/ , a nie pojedynczy element . Pasuje jak kwiatek do kożucha .
Dodane obrazki:
18-02-2018, 11:49:15
+ 123
- 137
odpowiedz
,,ludzie myślący po gospodarsku" haha, to jeszcze raz powtarzam weźcie się w końcu do ROBOTY a nie siedzicie przed komputerami i pierdy piszecie, ulejcie swoją żółć w magistracie a nie anonimowo na tym portalu. będę szczery po prostu brak wam odwagi.
18-02-2018, 13:46:13
+ 28
- 110
odpowiedz
Amator
Do " roboty " są ci , którym My , suweren płacimy . To jest forum dyskusyjne , a nie obóz pracy , za darmo . Pracujesz pan w kanalizacji , że ciągle o " gazach " piszesz ? Niech pracują porządnie ci , którym teraz syto przy korycie . Wklej swoje foto i podpisz się . Wtedy dopiero wytykaj innym .
Dodane obrazki:
18-02-2018, 15:00:52
+ 118
- 137
odpowiedz
Nie ma się co martwić że pieniądze będą zmarnowane. Do wyborów nie zdążą ich roztrwonić. Po wyborach będzie nowy burmistrz, nowa rada miasta i podejmą właściwe decyzje jak spożytkować publiczny grosz. Obecnie należy skupić siły i poprzeć jednego kandydata, a najlepiej dwóch tak aby obecny nie wszedł do drugiej tury i będzie pozamiatane.
18-02-2018, 15:35:42
+ 108
- 135
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook