Dzisiaj jest poniedziałek, 01 czerwca 2020 r., 153 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
REMAX Sp. z o.o.
Pierwszy Honorowy Obywatel Gminy Gózd
Dodał: KamZap, 17-07-2018 12:34, odsłon: 2372
Fot. UG Gózd
Fot. UG Gózd

Podczas sesji 16 lipca Rada Gminy Gózd przyjęła uchwałę, na mocy której ks. biskup Paweł Socha, związany z gminą otrzymał tytuł jej Honorowego Obywatela. Skierowany przez wójta Pawła Dziewita wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa dla biskupa został pozytywnie zaopiniowany przez poszczególne komisje rady gminy, a uchwałę przyjęto przez aklamację.  

Ks. biskup Paweł Socha,  związany rodzinnie z gminą Gózd, uczestniczy w uroczystościach kościelnych i świeckich organizowanych na terenie gminy.  Wygłasza homilie, udziela sakramentów,  wskazuje drogi moralne oraz służy pomocą i dobrym słowem. Jego obecność podnosi rangę każdego wydarzenia, a głoszone przez niego nauki wzbogacają duchowo.

Samorządowcy doceniając wybitną osobowość i autorytet moralny  ks. biskupa zdecydowali o włączeniu go do obywatelskiej społeczności gminy.

Laudację z okazji nadania tytułu wygłosił wójt Paweł Dziewit. Wiele ciepłych słów pod adresem ks. biskupa padło również ze strony proboszcza parafii Kuczki-Kolonia ks. Wiesława Kudły oraz członków rodziny Honorowego Obywatela. Ks. Wiesław Kudła podziękował również w imieniu Biskupa Pawła Sochy włodarzowi gminy i radnym za otrzymane wyróżnienie.

Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa – pierwszego w historii tej gminy - zostanie wręczony biskupowi osobiście 29 lipca w Kuczkach- Kolonii, po uroczystej mszy św., która zostanie odprawiona z okazji jubileusz 60-lecia posługi kapłańskiej ks. biskupa.

Ks. biskup Paweł Socha – urodził się i wychował w Wojsławicach. Po ukończeniu małego Seminarium Księży Misjonarzy w Krakowie został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo w Krakowie. W latach 1951 – 1958 studiował w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Po ukończeniu studiów otrzymał święcenia kapłańskie 22 maja 1958 r. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny w Żaganiu. Po roku pracy w Żaganiu, ks. Paweł Socha wyjechał na studia doktoranckie do Lublina. W 1969 r. uzyskał tytuł doktora teologii. Święcenia biskupie otrzymał  z rąk kardynała Karola Wojtyły 26 grudnia 1973 r.  Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Facere veritatem in caritate”  (Czynić prawdę w miłości). Ks. biskup Socha swoje życie kapłańskie i biskupie związał z diecezją zielonogórsko-gorzowską, archidiecezja wrocławska. Jako wybitny uczony, profesor wielu uczelni, ceniony rekolekcjonista i kaznodzieja wpisał się nie tylko w historię tego regionu Polski, ale także w historię polskiego Kościoła.

Biskup Paweł Socha należy do ścisłego grona teologów i intelektualistów wielkiego formatu. Jego dorobek naukowy jest ceniony zarówno w kraju jak i za granicą. Kierował pracami Wydziału ds. Duchowieństwa i Osób Konsekrowanych Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze. Przewodniczył diecezjalnej komisji ds. Stałej Formacji Kapłanów, Komisji Liturgicznej oraz Komisji ds. Rodziny. W ramach Konferencji Episkopatu Polski angażował się w pracę Komisji ds. Seminariów Duchownych, Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego, Komisji ds. Duszpasterstwa Akademickiego, Komisji ds. Ateizmu, Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą. W latach 1981-1997 był dyrektorem krajowej Unii Apostolskiej Kleru. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook