Dzisiaj jest sobota, 20 października 2018 r., 293 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Pierwsze łopaty już wbite. Za kilkadziesiąt milionów zmodernizują oczyszczalnię
Dodał: MarBas, 05-12-2017 11:54, odsłon: 5885
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

We wtorek 5 grudnia na terenie oczyszczalni ścieków w Pionkach miało miejsce symboliczne rozpoczęcie prac modernizacyjnych tego obiektu. Za blisko 36 milionów powstanie niemalże nowa oczyszczalnia, która ma spełniać wyśrubowane normy unijne.

Pierwsze łopaty na świeżo przekazanym placu budowy wbili m.in. burmistrz Romuald Zawodnik, prezes PWKC Krzysztof Kowal, ks. Leon Czerwiński czy przedstawiciele wykonawcy.

 

Jak powiedział w rozmowie z naszą redakcją prezes PWKC, całkowity koszt zaplanowanych prac to około 35,9 milionów złotych, z czego wkład własny to około 11 milionów. Pozostałe środki stanowi wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace podzielone będą na dwa etapy. Zakończenie pierwszego, czyli uzyskanie procesu technologicznego zaplanowano na lipiec przyszłego roku, z kolei zakończenie całej budowy przewidziano na lipiec 2019 roku.

 

Modernizacja to w praktyce budowa nowej oczyszczalni o współczesnych standardach. Większość starych obiektów zniknie i powstaną nowe; trzy budynki zostaną wyremontowane. Stworzymy nowe serce oczyszczalni – zapowiada Kowal.

 

Co najważniejsze, obiekt ma spełniać wszystkie wyśrubowane w ostatnich latach wymogi stawiane na podstawie przepisów Unii Europejskiej. 40-letnia oczyszczalnia wejdzie w XXI wiek. Z pewnością zwiększy się też jej sprawność.

 

– Miasto przez wiele lat nie zwracało uwagi na problem, który wydaje się być wstydliwy. Najchętniej żeby był ukrywany, niewidoczny. Któż chce myśleć o oczyszczalni ścieków? Mówi się głównie o placach, ulicach, o tym co widać. Oczyszczalnie ścieków to coś, czego na ogół nie chciałoby się widzieć, ale co musi działać. Mamy wokół Puszczę Kozienicką i jest nam wstyd, że przez tyle lat o to dziedzictwo nie potrafiliśmy tak naprawdę zadbać. Ta nowa oczyszczalnia ścieków już wiele lat temu powinna zostać wybudowana – mówił burmistrz Romuald Zawodnik.

 

– Mieszkańcy czekali na tę inwestycję od wielu lat. Oprócz mieszkańców, oczekuje tego od nas nasze środowisko - tak żebyśmy go nie zanieczyszczali, ale odprowadzali ścieki oczyszczone w ten sposób, żeby przyroda na tym nie cierpiała - podkreślił prezes Krzysztof Kowal.

 

Na miejscu obecni byli również wiceburmistrz Jolanta Sarnecka-Buczek, wiceprzewodniczący rady miejskiej Kazimierz Myśliwiec, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Pionkach Leon Czerwiński oraz przedstawiciele wykonawcy, czyli spółki Inżynieria Rzeszów S.A.

 

Po krótkim wstępie, ks. Leon Czerwiński poprowadził modlitwę, m.in. w intencji bezpiecznie prowadzonych prac, po czym poświęcił plac budowy. Chwilę potem pierwsze, symboliczne łopaty poszły w ruch.

 

/KZ/


Poświęcania placu budowy dokonał ks. Leon Czerwiński.

 

Pierwsze łopaty już wbite. Teraz wykonawców czeka 1,5 roku prac.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MarBas
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook