Dzisiaj jest poniedziałek, 01 czerwca 2020 r., 153 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
Oddział ginekologiczno-położniczy w Pionkach zlikwidowany. Ginekologia jednego dnia i rozpoczęcie przebudowy szpitala
Dodał: DL, 03-04-2020 12:47, odsłon: 8647
Fot. archiwum
Fot. archiwum

Już w 2017 roku pisaliśmy o trwającym paraliżu oddziału położniczego, który spowodowany był brakiem lekarza neonatologa. Jak teraz informuje starosta radomski Waldemar Trelka porodówka w Pionkach od lat była fikcją. - Nowy lekarz był poszukiwany przez dłuższy czas, ale bezskutecznie. W ten sposób możliwość rodzenia w Pionkach skończyła się już trzy lata temu.

 

Jedną z przyczyn likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu w Pionkach stanowił drastyczny spadek liczby porodów w pionkowskim szpitalu. W tej sprawie starosta przedstawił następujące dane. W 2014 w szpitalu w Pionkach urodziło się 342 dzieci, w 2015 – 347, w 2016 – 201, zaś w 2017, 2018 i 2019 roku nie urodziło się ani jedno dziecko.

 

Według starosty położnictwo w pionkowskim szpitalu nie funkcjonuje już od dawna, a mimo to utrzymywana była pełna obsada pracownicza. - Poprzedni Zarząd Powiatu przyjął do wiadomości fakt, że porodówka przestała istnieć, ale wraz z dyrektorem szpitala utrzymywał nadal pełne zatrudnienie na oddziale. Ginekologia działała (w ostatnim roku wykonano 41 zabiegów – to około 3 miesięcznie), ale położnictwo już nie. Mimo tego szpital nadal utrzymywał tam pełną obsadę: lekarzy, położne, pielęgniarki i inny personel - przez 365 dni w roku – informował starosta Waldemar Trelka.

 

Skutkowało to wzrostem kosztów, przy braku finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Poniżej dane za 2018 rok:

  • dochody oddziału - 934 tysiące złotych,
  • koszty 2 miliony 138,8 tysiąca złotych (w tym same płace personelu to 1 milion 235 tysięcy złotych),
  • strata 1,2 miliona złotych.

W 2019 roku ten stan się utrzymywał, ale strata wyniosła już prawie 1,5 miliona złotych.

 

- Funkcjonowanie oddziału położniczego było więc kompletną fikcją, ponieważ kontrakt z NFZ w ogóle nie był realizowany. Niestety, o utrzymanie tej fikcji dbali przez wiele miesięcy rozmaici „przyjaciele” szpitala w Pionkach – tłumaczył starosta.

 

W tej sytuacji Rada Społeczna i Zarząd Powiatu na czele ze starostą podjęli decyzję w sprawie wysłania wniosku do NFZ, który dotyczył likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego.

 

Dobre wieści

 

W pionkowskim szpitalu uruchomiona zostanie „ginekologia jednego dnia”. - Nazwa „ginekologia jednego dnia” może być myląca, ponieważ sugeruje jakoby pacjentki musiały przebywać na oddziale tylko przez 1 dobę. Dyrekcja szpitala zapewnia jednak, że jeśli pacjentka ginekologiczna wymagałaby dłuższej opieki czy pobytu, zostanie przeniesiona na inny oddział tego samego szpitala (czyli pozostanie w Pionkach) – informował starosta.

 

Powiat przekaże szpitalowi w Pionkach ponad 14 milionów złotych. -  Mimo wszystko w 2020 roku tylko na szpital w Pionkach zaplanowaliśmy wydać w sumie 14,1 miliona złotych. Znaczna część pochodzi z budżetu powiatu, a część innych źródeł finansowania. Przypomnę, że w ostatnich 10 latach „przyjaciele” tego szpitala przeznaczali dla niego 850 tysięcy złotych rocznie – mówił Waldemar Trelka.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook