Dzisiaj jest czwartek, 24 maja 2018 r., 144 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
Pionkowskie obchody 80-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zobacz program
Dodał: JaW, 02-05-2017 12:14, odsłon: 15783

Z okazji osiemdziesiątej rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego w dniach 9-10 maja w Centrum Aktywności Lokalnej odbędzie się duża konferencja naukowa. Zaplanowano też szereg imprez towarzyszących. W programie obchodów są wystawy, konkurs wiedzy, młodzieżowa gra miejska czy obrady Stowarzyszenia Miast COP.

Na konferencję naukową "Centralny Okręg Przemysłowy wczoraj i dziś" zapraszają prezes Stowarzyszenia Miast COP i zarazem prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz wiceprezes i burmistrz miasta Pionki Romuald Zawodnik.

 

Konferencja odbywać się będzie 9-10 maja w Centrum Aktywności Lokalnej. Całość podzielona została na dyskusyjne panele tematyczne oraz referaty zaproszonych historyków. Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg imprez. Otwarcie wernisażu rysunku, malarstwa i fotografii, pokaz filmu "Architektura przedwojennych Pionek", wycieczka śladami COP w Pionkach, wręczenie nagród laureatom pionkowskiego konkursu wiedzy czy młodzieżowa gra miejska.

 

 

HISTORIA COP

W lutym 2017 roku minęła 80. rocznica - zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego - uroczystej inauguracji Centralnego Okręgu Przemysłowego, największej inwestycji gospodarczej II Rzeczypospolitej. Mimo, że jej realizacja trwała jedynie 2,5 roku i nie została dokończona budowa, COP zapisał się złotymi zgłoskami na kartach naszych narodowych dziejów, stanowiąc symbol niepodległościowego wysiłku odrodzonego państwa polskiego. Miała bowiem na celu zarówno wzmocnienie potencjału przemysłowego i militarnego Polski, jak i przekształcenie jej z kraju rolniczo-przemysłowego na przemysłowo-rolniczy. Stanowiła więc koło zamachowe postępu cywilizacyjnego na ziemiach polskich. Inwestycje w ramach COP pobudzały rozwój gospodarczy najbiedniejszych i najbardziej zacofanych terenów Polski centralnej, a mianowicie Podkarpacia, Lubelszczyzny i Kielecczyzny, wywierając pozytywny wpływ na warunki egzystencji tamtejszej ludności. Mimo krótkiego okresu realizacji, COP pozostawił po sobie pokaźny dorobek materialny w postaci ukończonych lub rozpoczętych inwestycji przemysłowych i infrastrukturalnych oraz niematerialny, w formie wzorców moralnych oraz pamięci o dokonaniach przedwojennej Polski, która do dziś inspiruje kolejne pokolenia Polaków, zwłaszcza tych zamieszkujących obszary dawnego "rejonu bezpieczeństwa", gdzie to przedsięwzięcie ulokowano. Przypominają go liczne działania, inspirowane przez COP-owskie dziedzictwo oraz dyskusje dotyczące słuszności koncepcji rozwoju gospodarczego, realizowanych przez państwo polskie w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku. Stanowi więc dziedzictwo, które skłania do wieloaspektowego wysiłku na rzecz dobra wspólnego - dziś i w przyszłości.

 

/Prof. dr hab. Marek Wierzbicki/

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook