Dzisiaj jest sobota, 23 czerwca 2018 r., 174 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
Nowe miejsce do rekreacji w Puszczy Kozienickiej. Odnowiono ścieżkę dydaktyczną ‘Nad Pacynką’
Dodał: JaW, 27-06-2017 13:20, odsłon: 16783
Fot. Kozienicki Park Krajobrazowy
Fot. Kozienicki Park Krajobrazowy

Od kilku dni turyści i pasjonaci wędrówek po Puszczy Kozienickiej mogą korzystać z odnowionej ścieżki dydaktycznej "Nad Pacynką". Miejsce zyskało nowy wygląd i będzie nie tylko świetną lokalizacją na piknik. Ścieżka została uroczyście otwarta w minioną środę (21.06).

Znajdująca się w Lesie Rajeckim (gmina Jedlnia-Letnisko) tuż przy drodze wojewódzkiej 737 ścieżka "Nad Pacynką" powstała w 2005 roku i przez wiele lat służyła lokalnej społeczności. Upływ czasu spowodował, że tablice informacyjne umieszczone wzdłuż ścieżki uległy zniszczeniu.

 

Dzięki staraniom Beaty Waluś - kierownika Zespołu ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz przy współpracy i finansowemu wsparciu Nadleśnictwa Radom, samorządu Gminy Jedlnia-Letnisko, jak również Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udało się odnowić całą infrastrukturę. Poza tablicami informacyjnymi pojawiły się nowe elementy: terenowe gry dydaktyczne, stojaki na rowery, ławki i kosze na śmieci, a także wiata wyposażona w stoły, ławy i plansze dydaktyczne.

 

 

Moment uroczystego otwarcia ścieżki dydaktycznej "Nad Pacynką"

 

Ścieżka dydaktyczna usytuowana jest w otulinie Kozienickiego Parku Krajobrazowego, w kompleksie leśnym zwanym Lasem Rajeckim leżącym na skraju malowniczej doliny rzeki Pacynki. Miejsce to jest łatwo dostępne, ponieważ leży w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 737. Niewielka odległość od Radomia i Pionek powoduje, że wiele osób wykorzystuje ten teren do celów rekreacyjnych. Dzięki rewitalizacji ścieżki dydaktycznej spacer po Lesie Rajeckim będzie można połączyć z poznawaniem występujących tu cennych siedlisk przyrodniczych (łęgu nadrzecznego, olsu, grądu, zbiorowisk szuwarowych i ziołorośli) oraz żyjących tu roślin i zwierząt.

 

Trasa ścieżki tworzy pętlę o długości około 4,3 kilometra i jest podzielona na siedem przystanków tematycznych: 1. Hodowla lasu, 2. Przebudowa lasu, 3. Ols, 4. Dolina rzeki Pacynki, 5. Źródło św. Jana, 6. Buki, 7. Puszcza Kozienicka miejscem ochrony przyrody.

 

Dodatkowo wykonano wygodną, wielopoziomową kładkę prowadzącą na dno trudno dostępnej niszy źródliskowej oraz kładki umożliwiające pokonanie terenów podmokłych przecinających trasę ścieżki.  

 

Uroczystego otwarcia ścieżki "Nad Pacynką" dokonali Jerzy Jacek Karaśkiewicz - Nadleśniczy Nadleśnictwa Radom, Sylwester Chołast – dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Beata Waluś – kierownik Zespołu ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Piotr Leśnowolski – wójt gminy Jedlnia-Letnisko oraz Bogusława Sołśnia – dyrektor Wydziału Zamiejscowego w Radomiu WFOŚiGW.


Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook