Dzisiaj jest piątek, 15 lutego 2019 r., 46 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Dziennikarze nie są sługami ratusza.My również mówimy - sprawdzam!
Dodał: MaG, 15-01-2018 17:17, odsłon: 4150
fot.ilustracja/pixabay.com
fot.ilustracja/pixabay.com

Lokalni dziennikarze dość często mają problemy z tym, aby dobrze i sumiennie wykonywać ten wyjątkowy zawód narażając się niejednokrotnie  na ostre ataki ze strony władz miasta i lokalnych polityków. Inaczej wygląda sprawa, gdy dziennikarz pracuje w samorządowych mediach. Tutaj nie ma miejsca na krytykę czy polemikę.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Wiele się mówi na temat rzetelności i etyce dziennikarskiej w polskich mediach. O takiej wspomniał również burmistrz Romuald Zawodnik podczas wtorkowej konferencji jaka odbyła się 9 stycznia w budynku Urzędu Miasta.  Dużą cześć konferencji burmistrz poświęcił sprawie rzetelnego przekazu w lokalnych mediach. Apelował do mediów aby w okresie przedwyborczym potrafiły zachować minimum standardów pracy i rzetelności dziennikarskiej. Burmistrz skupił się głównie na krytyce i zachowaniu prywatnych właścicieli portali informacyjnych i gazet w wersji papierowych  prosząc jednocześnie o zachowanie większej rzetelności w prezentowanym przekazie informacji.

 

Słowa o rzetelności i elementach przyzwoitości wykonując zawód dziennikarza dziwnie zabrzmiały z ust burmistrza, który własny przekaz oparł głównie o informacje dotyczące w dużej mierze redakcji nieobecnych podczas konferencji. Na sali podczas konferencji obecny był przedstawiciel samorządowej gazety NadZagożdżonka, telewizja lokalna Kurier Pionkowski oraz komercyjna redakcja Pionki24.

 

ZWOŁAMY KONFERENCJĘ

Konferencje prasowe organizuje się głównie, aby poinformować o zbliżającym się wydarzeniu, na zakończenie imprez i spotkań lub w temacie ważnym dla społeczeństwa Jest to najbardziej bezpośrednia forma kontaktu z przedstawicielami mediów, które w wyniku publikacji informują opinię publiczną o temacie konferencji.

 

Jeśli mówimy o rzetelności, to już na etapie organizacji konferencji prasowej osoba, która odpowiada za kontakt z mediami (najczęściej rzecznik prasowy) powinna przygotować materiały prasowe, przedstawić temat konferencji i służyć wszelką pomocą podczas jej organizacji. W naszym urzędzie taka funkcja została utworzona tuż po wygranych wyborach Romualda Zawodnika i pełni ją kierownik Wydziału Promocji Tomasz Wyroślak.

 

Z początkiem kadencji burmistrz chętnie zwoływał konferencje prasowe informując o nich za pośrednictwem swojego rzecznika. Rzecznika, który od samego początku nawet jeden raz nie wykazał się rzetelnością o której tak chętnie mówi burmistrz. Po sprawdzeniu korespondencji od rzecznika próżno jest szukać tematu konferencji, materiałów prasowych czy uzupełnienia informacji.

 

Warto również wspomnieć, że dokonując wyboru na stanowisko rzecznika prasowego kandydat powinien choć w stopniu podstawowym znać sposób działania wydawców prasy czy mediów elektronicznych. Przydatną umiejętnością jest również odbycie szkoleń z zakresu PR, które w sposób zdecydowany są w stanie pomóc takiej osobie nawiązać dobre relacje na linii urząd-media.

 

PODZIAŁ MEDIÓW

Przedstawiciele rynku mediów zwłaszcza tych lokalnych mają często negatywne zdanie na temat etyki dziennikarskiej. W dużej mierze jest to zasługa samych polityków, którzy dzielą dziennikarzy na „naszych” i tych, z którymi się nie rozmawia o tematach "trudnych" dla rządzących.

 

Burmistrz Zawodnik podczas wspomnianej konferencji na zadane przez naszą redakcję pytanie o rzetelność i wiarygodność samorządowych mediów  nie potrafił w sposób zrozumiały dla odbiorcy przekazu wyjaśnić jak wygląda etyka, rzetelność i profesjonalizm w mediach, których jest zwierzchnikiem (Nadzagożdżonka i Kurier Pionkowski). Podobnie było i jest z zadawaniem pytań, które w większości stawia redakcja Pionki24. Media samorządowe ograniczają się głównie do rejestracji i publikacji odbytych konferencji i większości przypadków nie podejmują próby zadawana pytań – zwłaszcza tych niewygodnych.

 

Zwracając uwagę na szczególną formę przekazania informacji podczas wtorkowej konferencji prasowej przez burmistrza Pionek chciałbym zdecydowanie przypomnieć, że żadna władza nie może wpływać na sposób funkcjonowania prywatnych wydawców. Niedopuszczalne jest również, by przedstawiciel samorządu wskazywał lub nakazywał w jaki sposób ma zostać zrealizowany materiał prasowy.

 

Przed nami wielomiesięczny okres wyborczy. W tym czasie wielokrotnie będzie możliwość sprawdzenia wiarygodności i rzetelności przekazu jaki będzie płynął z Alei Jana Pawła II 15.  Mam nadzieję, że czytelnicy Pionki24 i mieszkańcy naszego miasta równie chętnie wcielą się w rolę komentatorów mówiąc kandydatom – sprawdzam.

 

 

Mariusz Grotkowski

 

 

 

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Trafny artykuł. Też jestem ciekaw.
15-01-2018, 22:59:16
+ 172
- 137
odpowiedz
VIP
"Dziennikarze NIE SĄ sługami ratusza " - brzmi dumnie .Mam nadzieję , że to nie są tylko puste słowa .Diabeł tkwi w szczegółach .
Dodane obrazki:
16-01-2018, 11:08:56
+ 176
- 138
odpowiedz
Amator
Słowa prawdy na temat pana Wyroślaka i jego kompetencji , a właściwie ich kompletnego braku . Chyba nie będą podobały się bezkrytycznej władzy . Koń jaki jest , każdy widzi .
Dodane obrazki:
16-01-2018, 14:20:18
+ 163
- 135
odpowiedz
Panie Redaktorze: Burmistrz Zawodnik, cytuję: "nie potrafił w sopsób zrozumiały ... wyjaśnić ...", to prawie tak jak odpowiada na ciężkie choć mało skomplikowane pytania radnego Maślanka a w zasadzie nie odpowiada na nie. Pan Zawodnik co do minimum rzetelności, standardów, wiarygodności, profesjonalizmu w mediach w pierwszej kolejności PILNIE powinien zacząć stosować owe wartości o które zabiega i apeluje w w tzw. obiektywnych ale tylko dla niego samorządowych mediach: kurierze pionkowskim i wieściach z ratusza.
Ale mimo jednostronnej nachalnej propagandy, Pan Zawodnik NIE ma co liczyć w tym roku na reelekcję. Mieszkańcy Miasta zagłosują PRZECIWKO Zawodnikowi!!!
17-01-2018, 14:05:14
+ 142
- 134
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook