Dzisiaj jest sobota, 20 października 2018 r., 293 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
[WIDEO, ZDJĘCIA] Msza, przemarsz, obchody pod Legionówką i pokazy ułanów na Dzień Niepodległości w Pionkach
Dodał: MaG, 11-11-2017 14:25, odsłon: 15756
Fot.Mariusz Grotkowski/Agencja©Arpass
Fot.Mariusz Grotkowski/Agencja©Arpass

W sobotę cały kraj świętuje 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Mieszkańcy Pionek, mimo kapryśnej pogody, chętnie uczestniczyli w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć oraz skrótu wideo w Pionki24tv. 

Tradycyjnie w Pionkach obchody 99. Rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w kościele św. Barbary, a potem pod "Legionówką" na ulicy 15 Stycznia. W mszy udział wzięli przedstawiciele pionkowskiego samorządu, poczty sztandarowe, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy Pionek.


Po nabożeństwie, ulicami Mickiewicza i 15 Stycznia przemaszerował pochód z pocztami sztandarowymi i biało-czerwonymi flagami, prowadzony przez kawalerzystów w barwach 22. Pułku Ułanów Podkarpackich. W uroczystościach pod "Legionówką" udział wzięło wielu harcerzy. Z okolicznościowymi przemówieniem wystąpił burmistrz.


- Dzisiaj wszyscy patrzymy z dumą na białoczerwone flagi, godło państwowe,  z dumą stajemy  ze wzruszeniem i śpiewamy narodowy hymn. Mamy poczucie, że te wartości są dla nas wszystkich ważne – mówił burmistrz Romuald Zawodnik

 

 Tradycyjnie pierwszym punktem obchodów była uroczysta msza święta za Ojczyznę

w kościele św. Barbary


Na zakończenie programu oficjalnego składano wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego składali też lokalni samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele i uczniowie z pionkowskich szkół.

 

Po mszy świętej w kościele św. Barbary pochód prowadzony przez ułanów przemaszerował ulicami Mickiewicza i 15 Stycznia pod Legionówkę.


Potem wszyscy przenieśli się na pobliski plac przy torach kolejowych. Tam zaprezentowane zostało krótkie widowisko historyczne "Niepodległa". Kawalerzyści przedstawili epizody z bitwy pod Laskami 1914 roku. W rolach głównych wystąpili Ochotniczy Oddział Kawaleryjski w barwach 22. Pułku Ułanów Podkarpackich.  

 


Sobotnie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pionkach zakończą wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Miejskim Ośrodku Kultury oraz Bal Niepodległości, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu góralskiego zespołu „Ondraszki” oraz Bal Niepodległości ZHR w Centrum Aktywności Lokalnej.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook