Dzisiaj jest sobota, 19 stycznia 2019 r., 19 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
[WIDEO] Mimo gorącej dyskusji burmistrz przekonał radnych. Będą pieniądze na spółkę i cmentarz
Dodał: MaG, 07-02-2018 12:45, odsłon: 4492

Pieniądze na inwentaryzację i audyt oświetlenia ulicznego, objęcie przez Gminę Miasto Pionki 100% udziałów spółki w zamian za wkład pieniężny w wysokości 300 tys. złotych i gorąca dyskusja w sprawie rozpoczęcia budowy cmentarza komunalnego za 2 miliony złotych. Zapis wideo z 55. nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Pionki na Pionki24TV.

MZUK JAK DZIECKO

Blisko pół godziny trwała debata nad projektem uchwały objęcia przez Gminę Miasto Pionki 100% udziałów spółki w zamian za wkład pieniężny w wysokości 300 tys. złotych. Mimo szeregu obaw, radni zdecydowali o przeznaczeniu środków pieniężnych na działalność powstającej w wyniku przekształcenia Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych   spółki miejskiej. Przewodniczący Zbigniew Belowski porównał MZUK do dziecka, która po wielu latach działalności będzie miało możliwość wyjść spod skrzydeł rodziców (miasta) i rozpocząć dalszą drogę na własny rachunek.

- Co rodzic robi, gdy wysyła dziecko w świat? Otwiera szkatułkę i wyciąga z niej jakieś tam zaskórniaki. Mimo tego, że dyskusje wśród radnych były bardzo burzliwe, długie i emocjonalne, co świadczy o poważnym taktowaniu tego zagadnienia, z całą stanowczością będę glosował za przekształceniem MZUK w spółkę, za przyznaniem tej kwoty pieniędzy i liczę się z tym, że jeszcze być może będziemy musieli wesprzeć spółkę jako właściciel – mówił Zbigniew Belowski
 
Obecna dyrektor MZUK Małgorzata Cieciura w kilku zdaniach podsumowała dotychczasową działalność zakładu budżetowego. W trakcie wystąpienia przyszła prezes przedstawiła wizję działania, rozwoju i możliwości działania w nowej formie spółki miejskiej. Zdaniem dyrektor i przyszłej prezes zmiana osobowości prawnej pozwoli na udział min. w przetargach i pozyskiwanie zleceń poza terenem miasta Pionki.Prawdziwie gorącym tematem obrad była sprawa budowy cmentarza i przeznaczeniu kwoty 2 milionów złotych na wykonanie niezbędnych prac zawartych w projekcie. Przewodniczący Zbigniew Belowski porównał przedstawiony projekt do markowego auta, na który miasto Pionki nie będzie stać.

- Jeżeli nas nie stać na Rollsa, to jeżdżę małym fiatem – mówił przewodniczący rady Zbigniew Belowski rozpoczynając niemal dwugodzinną dyskusję nad projektem uchwały w sprawie zabezpieczenia w budżecie miasta kwoty 2 milionów złotych na budowę cmentarza.

W trakcie dyskusji nie brakowało emocjonalnych wystąpień i wzajemnych wycieczek słownych. Burmistrz przekonywał, że projekt budowlany cmentarza parafialnego powstał na bazie przedstawionej w 2016 roku koncepcji, która została zaakceptowana przez radę.

Zarówno przewodniczący Belowski jak również radny Wojciech Maślanek w sposób zdecydowany sprzeciwiali się wydatkowaniu pieniędzy na realizację projektu, którego wdrożenie może pochłonąć ponad 10 milionów złotych z budżetu miasta rozłożonych na lata. Gorąca dyskusja trwała niemal dwie godziny. 

 

Burmistrz przekonywał, że przyjęcie uchwały pozwoli na pierwsze pochówki już z końcem czerwca a miejsca grzebalne będzie można zakupić już od marca. Choć radni do tego projektu podeszli bardzo sceptycznie i wszystko wskazywało, że projekt nie uzyska akceptacji, to po ogłoszonej pięciominutowej przerwie radni zdecydowali o przyjęciu projektu i przeznaczeniu 2 milionów złotych na budowę cmentarza.

 

W głosowaniu wzięło udział  13 radnych. Głosowanie zakończone zostało wynikiem 10 za, 2 radnych było przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.  Przewodniczący Belowski nie wziął udziału w głosowaniu.

Pełny zapis z 55. sesji Rady Miasta Pionki (cmentarz)

  

 

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
[size= 14.0pt; line-height: 115%; font-family: 'Times New Roman','serif']To jest tragedia tego miasta ta obecna kadencja. Pan Przewodniczący wygłasza jak zwykle monolog w nawiązaniu do Rollsa z ostrą krytyką Zawodnika o traktowaniu radnych niepoważnie. Ostra krytyka projektu itp. Jednak gdy dochodzi do głosowania za czym kryją się miliony zł z kasy miasta, to nie bierze udziału. Trudno to zachowanie traktować poważnie. O głosowaniu radnych to nawet szkoda mówić. To jest tragedia.[/size]
07-02-2018, 13:03:18
+ 178
- 184
odpowiedz
Jak to dobrze, że żaden członek mojej rodziny nie jest zależny od Zawodnika i nie musi drżeć o podwyżki i nagrody, z naciskiem na nagrody!!!

Wid[size= 10px]ać jak na dłoni że to Pan Myśliwiec jednak realnie sprawuje władzę w Pionkach ale nie wiem czy tak do końca zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności przed Mieszkańcami Miasta. Panie Kazimierzu dalej głosuj Pan każdy projekt który Zawodnik położony na stół, proponuję jeszcze 10 mln kredytu, naprawdę warto Mieszkańcy pytają i oczekują! Przecież samorząd musi pomagać.[/size]
[size= 10px] [/size]
[size= 10px]A Panu Panie Romualdzie w dniu imienin, życzę przegranych wyborów na Burmistrza Miasta, nie wspominam o Radzie Miasta bo do tego ciała nie ma Pan żadnych szans. Szkoda zdrowia, szczęśliwie niech Pan wraca do Krakowa, do rodziny ...[/size]
07-02-2018, 15:28:53
+ 179
- 174
odpowiedz
Jest nadzieja, że Pan od Kukiza pomoże spełnić to życzenie. Reelekcji nie będzie. To jest już pewne.
07-02-2018, 15:41:09
+ 164
- 178
odpowiedz
Cmentarz za 9,5 mln + 4 mln droga + 300 tys. długi MZUK + 35 tys. kolejny audyt tym razem oświetleniowy, to jakaś paranoja! Dwóch odpowiedzialnych za finanse Miasta i myślących radnych: Maślanek i Bińkowski, Belowski no cóż znowu zacisnął zęby i nie wziął udziału w głosowaniu i na koniec radna Wydmuch - wstrzymanie się, czyżby bunt i wypowiedzenie dyscypliny w PSL?
Pozostali: Banaś, Pająk, Kęska, Kustra, Sokołowski, PACAN, Śmietanka, Maj, Figurka, Myśliwiec - SZKODA klawiatury, SZKODA cokolwiek pisać, łykają to co Zawodnik powie że aż miło. Mieszkańcy już za 8 miesięcy ocenią ...
07-02-2018, 16:45:20
+ 169
- 171
odpowiedz
Belowski czwarty rok zaciska zęby za 1 900 zł diety co miesiąc. Przewodniczący komisji budżetowej za 1 300zł nie łapie co to jest nadwyżka budżetowa. Chciał cztery lampy na Prusa i nie wyszło ale cmentarz za miliony głosował. Głosy liczy ale się przeliczy. Ale są i „żołnierze” po tysiąc zł co miesiąc, a ci to już kompletnie nie łapią po co tam siedzą. Oglądam niekiedy relacje z sesji i nie miałem szczęścia nawet raz usłyszeć głosu radnego Maja. Może nie miałem szczęścia, a gość co miesiąc tysiączka kasuje.
Sam radny Maślanek i Bińkowski nie może dużo zdziałać ale ci to chociaż semaforami nie są. Każdy z radnych otrzyma na koniec kadencji społeczny dyplom zasług. Dowiedzą się także wyborcy ile każdy z nich kosztował przez cztery lata, co zrobił dobrego dla miasta. Ale nie to że chodniczek zrobiono, czy kawałek uliczki w jego okręgu i to jeszcze z PSM. Ci co mają kosteczkę czy asfalcie do bramy, to szczególną laurkę otrzymają. Na tu ludzi nie wezmą. O nie. Nie wiadomo też czy się komuś nie wypadnie wcześniej za burtę z art. 233 kk za pazuchą i tym razem nie ulotek. Jesień będzie gorąca.
07-02-2018, 17:20:57
+ 162
- 173
odpowiedz
Amator
Infantylne porównania przewodniczącego są i tak za trudne dla 10 radnych . Nawet poziom rymów częstochowskich jest nie do ogarnięcia . Człowiek honoru zamknąłby za sobą drzwi i złożył mandat radnego . Udział w takiej farsie to brak kręgosłupa .
Dodane obrazki:
07-02-2018, 17:23:01
+ 166
- 170
odpowiedz
Radna mówi sama do siebie. Ale jaja. Może nerwy puszczają na wieść o postępowaniu? Coś tam się podobno toczy. Coś ktoś dzwonił rozmawiał ale nie, nic. Ktoś nogę zlamał na Żeromskiego a nie na stadionie (teren budowy). Coś to wszystko pokręcone.
Co do tej dziury pod torami za kilka milionów z poprzedniej na szczęście przerwanej kadencji. Jakie karetki pogotowia tam jeżdżą? Jaki tunel? Pani radna? Czy to jest tunel? Milczenie jest złotem.
07-02-2018, 19:27:22
+ 163
- 170
odpowiedz
Dlaczego nie odbylo sie najpierw glosowanie nad zasadnoscia projektu. Jesli sam burmistrz stwierdza ze, "my nie musimy budowac cmentarza komunalnego" a jednak cmentarz sie buduje i jest od razu glosowanie nad budzetem tego przedwieziecia. Brakuje tutaj jednego stopnia podejowania waznych decyzji dla miasta. Decyzje budowy cmentarza jest podjeta calkowicie jednostronie i autokratywnie. Jak wiekszosc decyzji w tym miescie. Jest Rada Miasta. Po co?
07-02-2018, 22:04:00
+ 157
- 168
odpowiedz
Retoryczne pytanie zadałeś ma noc. W Pionkach nie ma Rady Miasta od trzech lat. W Pionkach są"poborcy diet" z publicznych pieniędzy. ponad 20 000 zł miesięcznie kosztuje nas ten niemy kabaret. A może brdziej pasuje nazwa pantonima. Miastem rzadzi jednostka oerwana od realiów miasta.
08-02-2018, 09:21:19
+ 144
- 168
odpowiedz
Z ostatniej chwili !
Okazuje się że sprawa wypadku na budowie Pałacu Wodnego na stadionie jaki miał miejsce po zaproszeniu przez Zawodnika emerytów rok temu w Walentynki ma swój dalszy ciąg. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie fałszywych zeznań związanych z powiadomieniem Pogotowia Ratunkowego o fakcie zaistniałego wypadku. Przestępstwo to określone jest artykułem 233 par.1 kk. co może grozić karą pozbawienia wolności od 6 m-cy do 8 lat przy stwierdzeniu takich okoliczności w stosunku do osób biorących w tym udział.
08-02-2018, 12:56:06
+ 143
- 165
odpowiedz
Byłam na komisji infrastruktury RM na, której poruszany był temat dotyczący budowy cmentarza komunalnego. Byłam tam jako zwykły mieszkaniec naszego miasta, ponieważ w takich spotkaniach mozemy uczestniczyć i zadać pytania. W trakcie spotkania, dyskusji radnych z burmistrzem uświadomiłam sobie, że projekt wykonania cmentarza, jego zabudowy nie był konsultowany, uzgadniany z gremium ( Radą Miasta) które reprezentuje nas mieszkańców. Mówił o tym przewodniczacy RM. Nie przypominam sobie aby w powyższej kwestii prowadzono konsultacje społeczne, czyli wysłuchano opinnie nas mieszkańców. Uważam, że jest to złe i niedopuszczalne. Sam fakt dotyczący ceny wykonania projektu ok. 120 tysięcy złotych( wykonanie cmentarza), jak i sposób wyłonienia jego wykonawcy wzbudził zdziwienie radnych i moje także.Ten cmentarz ma kosztować ok. 12-14 milionów złotych, a za jego wykonanie zapłcimy my mieszkańcy z naszych podatków. Pan Burmistrz wspomniał o dużych kosztach zwązanych z wykupieniem gruntów pod budowę cmentarza od Lasów Państwowych. Jednak na moje pytanie dotyczące tych kosztów, ewentualnego obciążenia finansowego dla budżetu miasta i zabezpieczenia środków finansowych w planowanym budżecie Miasta Pionki na 2018 odpowiedział ( podnosząc głos), że nie pamięta, nie wie i nie musi, że może odpowiedzieć mi w późniejszym terminie. Ja odniosłam się do wypowiedzi grzecznie, próbując uzmysłowić Panu Burmistrzowi fakt, że podejmując inwestycję bududowy cmentarza, wykonując to zadanie na terenie, gruncie miasta, te sprawy winny być wcześniej uregulowane finansowo. Niestety z wielkim smutkiem muszę stwierdzić, że tylko p. Maślanek i p. Belowski brali czynny udział w dyskusji i zadawaniu pytań dotyczących tej inwestycji Panu Burmistrzowi. Padały różne pytania i przyznaję, że po którejś z kolei odpowiedzi Pana Burmistrza zapytałam czy nie można grzeczniej i normalniej, kulturalniej odpowiadać. Usłyszałam odpowiedź, że mam się nie odzywać bo nie mam tu nic do powiedzenia. Odpowiedziałam, że Pan Burmistrz się myli gdyż, mam takie prawo z racji bycia mieszkańcem Naszego Miasta. Nikt nie stanął w mojej obronie jako mieszkańca, ani przewodniczaca komisji infrastruktury ani pan przewodniczący RM. Bardzo jestem zdziwiona postawą Państwa Radnych, którzy chyba zapomnieli, że reprezentują nas MIESZKAŃĆÓW podejmując uchwałę w formie zgłoszonej przez Burmistrza. Tyle milionów..., to po co bierzecie kredyty obciązające miasto?
09-02-2018, 14:33:06
+ 103
- 153
odpowiedz
Amator
Dzięki za ciekawe informacje . Jeszcze raz powtórzę , że winę ponosi rządzący PiS , który nie dał RIO stosownych uprawnień i kontroli nad zadłużaniem miast . Zawsze może się trafić taka rada , jak w/w , takie kuriozum , które nie dba o swoich wyborców , a nawet jawnie lekceważy Ich głosy !
Dodane obrazki:
09-02-2018, 17:24:12
+ 134
- 144
odpowiedz
Proszę sobie nie żartować z tą odpowiedzialnością PiS. Całkowitą, osobistą odpowiedzialność ponoszą obecni radni. To oni przecież podejmują uchwały dające pozwolenie burmistrzowi na takie, a nie inne działania. PiS podnosi za nich rękę do góry? Nie.
09-02-2018, 20:27:08
+ 52
- 173
odpowiedz
To globalne spojrzenie na sprawę ale można i tak rozważać. W Pionkach raczej całe zło jakie wprowadza Zawodnik jest dzięki PSL-owi. Niby ta organizacja w Pionkach nie ma wzięcia ale tych czworo pod tym sztandarem stojących przegłosowują wszystkie szkodliwe dla miasta uchwały. Dlaczego ? Wiadomo kto stoi na czele tego kółka zielonych i wiadomo jakie ma zobowiązania. Kampania nadchodząca odsłoni kulisy i w Pionkach wiele ciemnych spraw. PSL będzie miał notowania jak na szczeblu parlamentarnym czyli poniżej progu. Raczej pod tym patronatem do przyszłej rady nikt nie wejdzie.
09-02-2018, 20:46:19
+ 113
- 152
odpowiedz
Amator
Bezpośrednio PiS nie podnosi rąk w tej sprawie , ale pośrednio TAK ! Był dobry pomysł odnośnie uprawnień RIO - koniec z kreatywną księgowością i nadzór nad zadłużaniem miast i wsi . I gdzie się podział ? Brak stosownych regulacji prawnych i nadzoru nad ludzką głupotą i nieodpowiedzialnością . PiS ma teraz pełną władzę . Idzie Pani do banku , mając debet na koncie , prolongatę płatności innych kredytów , nędzne dochody i co ? Dostanie Pani kredyt ? Tu powinien być prawny szlaban .
Dodane obrazki:
10-02-2018, 07:29:56
+ 119
- 142
odpowiedz
Nowicjusz
W pionkach zamiast Mzuk mamy EkoPionki Sp Z.o.o kupili jedna zamiatarkę.........i już 3 osobowa rada nadzorcza do jakże wielkiej perspektywicznej spółki P. Eks wiceprezydent R .Fałek obecnie radny i specjalista w OFG P Prezes Kowal z PWKC sobie dorobi do marnej pensji prezesa P . Gomuła jakiś adwokat? to nie znam specjalisty .......oczywiście będą swoje funkcje pełnić ,,społecznie\'\' ;)albo za symboliczną złotówkę wezmą się za łopaty miotły grabie i upiekszą nam miasto
10-02-2018, 08:30:36
+ 101
- 130
odpowiedz
Z tego co czytałem na reżimowej stronie , to nie kupili zamiatarki ale wzięli w leasing za ponad 550 000 zł z pięcioletnim okresem spłat. Gdyby obecnie rzeczywiście kupili, to kosztowałaby może ze 400 000 zł, a tak następny kredycie zaciągnięty. Ale za co kupią jak miasto już tonie. Z tego co mówili podczas sesji to już obecnie deficyt wynosi 5 mln. zł i do tego 2 miliony przegłosowane na cmentarz co też będzie z kredytu następnego. A przecież jeszcze za stadion chyba ze dwa miliony nie dopłacone za te pomysły i zmiany dokonywane przez Zawodnika. Do jesieni miasto padnie w długach i kredytach.
Na stronie miasta Zawodnik ze swoim dworem foty wali na tle tej zamiatarki, a to kredyt. To tak jakby jakiś gołodupiec pożyczył od kolegi samochód na który go nie stać przykładowo C 7 audice i pokazał na fejsie zdjęcia że za kierownicą siedzi. Miasto już jedzie na samych kredytach nie mówiąc o tych zamrożonych za lat poprzednich.

10-02-2018, 09:47:24
+ 103
- 149
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook