Dzisiaj jest poniedziałek, 01 czerwca 2020 r., 153 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
REMAX Sp. z o.o.
Maria Dąbrowska w CKK
Dodał: MaG, 27-11-2019 12:16, odsłon: 1252
fot.BPP
fot.BPP

Podczas jedenastego tegorocznego spotkania Czytelniczego Klubu Książki miłośnicy sztuki i literatury rozmawiali o Marii Dąbrowskiej.

W tym roku przypada sto trzydziesta rocznica urodzin Marii Dąbrowskiej. Między innymi dlatego o autorce powieści epickiej „Noce i dnie” rozmawiali uczestnicy Czytelniczego Klubu Książki.

 

W tym roku było to już jedenaste spotkanie Czytelniczego Klubu Książki. Miłośnicy sztuki, literatury i dobrego artystycznego słowa spotykają się w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Leśnej. Tym razem uczestnicy CKK rozmawiali o Marii Dąbrowskiej.

 

- Postrzegamy ją jako osobę niską, która nie nosi biżuterii ani wyszukanych strojów – zainaugurowała kolejne spotkanie CKK Ewa Gerlach.

 

Maria Dąbrowska - urodziła się w 1889 roku w Russowie pod Kaliszem, w rodzinie ziemiańskiej. Uczyła się na pensjach w Kaliszu i w Warszawie, następnie zaś studiowała nauki przyrodnicze, socjologię i filozofię w Lozannie. Potem kontynuowała naukę w Brukseli, gdzie zaangażowała się działalność niepodległościową. W latach 1931 – 1934 ukazało się największe dzieło Dąbrowskiej, czyli „Noce i dnie”. Była to wielotomowa, epicka powieść utrzymana w konwencji rodzinnej sagi, której akcja przedstawiała dzieje kilku pokoleń rodu Ostrzeńskich i Niechciców począwszy od powstania styczniowego aż po wybuch I wojny światowej.  Po II wojnie światowej pisarka wydała między innymi z kolei zbiór „Gwiazda zaranna. Istotną a może najważniejszą rolę w jej twórczym dorobku stanowią „Dzienniki”, które ukazały prawdziwe oblicze pisarki. Pierwsza notatka w „Dziennikach” napisała została ostatniego dnia lipca 1914 roku a ostatnia na początku maja 1965 roku. Powstawały, więc przez pięćdziesiąt jeden lat.

 

- To przez „Dzienniki” stworzyła swój obraz jako kobiety wyzwolonej, oświeconej i nowoczesnej głoszącej śmiałe tezy i poglądy – podkreśliła podczas dyskusji Ewa Gerlach.

 

 

Uczestnicy CKK w trakcie spotkania nie skupili się jednak tylko i wyłącznie na jej najbardziej znanej twórczości za jaką bez wątpienia uchodzą „Dzienniki” czy epopeja epicka „Noce i dnie”, lecz również omówili opowiadania „Ludzie stamtąd”, „Szkice o Conradzie”, czy też „Gałąź czereśni”.

 

Poruszyli również bardzo ważny wątek w życiu Marii Dąbrowskiej, który związany był z jej społecznym i politycznym zaangażowaniem. Pisarka już w latach międzywojennych kontestowała sanacyjny autorytaryzm, czego przejawem była odmowa przyjęcia wawrzynu Polskiej Akademii Literatury. Z kolei 1964 roku podpisała „List 34” protestujący przeciwko narastającym ograniczeniom cenzuralnym okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

 

Spotkania Czytelniczego Klubu Książki, które organizowane są cyklicznie w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej cieszą się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy wciąż chcą się spotykać, aby porozmawiać o literaturze, sztuce o tym co w życiu jest ponadczasowe i nie przemija wraz z cywilizacyjnym postępem.

 

Kolejne i jednocześnie ostatnie w tym roku spotkanie Czytelniczego Klubu Książki zaplanowane zostało na siedemnastego grudnia. Tym razem rozmowy będą toczyły się wokół Emilii Krakowskiej i Bożeny Dykiel.

 

Czytelniczy Klub Książki – 17.12.2019r. Miejska Biblioteka Publiczna Filia ul. Leśna 9, godz. 17.00.

 

 

źródło:CKK/MBPP 
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook