Dzisiaj jest poniedziałek, 01 czerwca 2020 r., 153 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
REMAX Sp. z o.o.
Marcin Pałasz w Miejskiej Bibliotece
Dodał: MaG, 29-11-2019 15:48, odsłon: 1214
fot.MBP
fot.MBP

W piątkowe przedpołudnie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach był pisarz dla dzieci i młodzieży a także autor słuchowisk radiowych Marcin Pałasz.

W swoim dorobku literackim ma blisko czterdzieści książek dla dzieci i młodzieży oraz tyle słuchowisk radiowych. W 2013 roku za książkę „Sposób na Elfa” otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.


Marcin Pałasz debiutował w 2004 roku książką „Opowieść z Krainy Potworów”. Także w tym samym roku na rynku wydawniczym ukazała się jego kolejna publikacja skierowana do młodych Czytelników „Straszyć nie jest łatwo”, która nominowana była do nagrody Książka Roku 2004 polskiej sekcji IBBY, czyli międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją literatury dla dzieci i młodzieży, której siedziba znajduje się w szwajcarskiej Bazylei.


W piątkowe przedpołudnie dwudziestego dziewiątego listopada Marcin Pałasz był gościem spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W bibliotece przy ulicy Orzeszkowej autor spotkał się z trzecioklasistami z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1.


- Witam Państwa na kolejnym spotkaniu autorskim. Tym razem gościmy autora książek dla dzieci i młodzieży Marcina Pałasza – powiedziała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach Marta Kwapisiewicz.

 

Już na początku spotkania Marcin Pałasz dał się poznać jako człowiek niezwykle kontaktowy z dużym poczuciem humoru i otwarty na młodego Czytelnika.

 


- Kocham wszystkie dzieci i dlatego swoją twórczość kierują do młodego odbiorcy – powiedział na przywitanie Marcin Pałasz. „Słowa niosą uśmiech” – to motto jego twórczości a z przebiegu spotkania widać było, że uśmiech nie znikał zarówno z twarzy autora jak i młodych pionkowskich uczniów. Od razu nawiązał bezpośredni kontakt z młodymi odbiorcami dzięki czemu spotkanie bardzo szybko przerodziło się w wzajemną konwersację.


Marcin Pałasz, urodzony 29 maja 1971 r., jest autorem książek i słuchowisk dla dzieci. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Członek polskiej sekcji IBBY. „Z zawodu pisarz i optymista" -  jak sam mówi o sobie. Pracował w reklamie a w 2004 roku spróbował swoich sił w literaturze dziecięcej książką "Opowieści z Krainy Potworów".


- Aby napisać książkę muszę mieć absolutny spokój. Dlatego do pisania siadam dość późno, bo około północy i piszę do rana – zdradził swój sposób pracy twórczej Marcin Pałasz. Dodał jednocześnie, że w okresie letnim dość często siada ma balkonie i gdy w innych domach wieczorową porą gasną już światła to on dopiero zabiera się do pracy – Ponadto pisarz musi umieć wczuć się w rolę swoich głównych bohaterów – mówił dalej zdradzając jednocześnie kolejne arkana pracy literackiej Marcin Pałasz.


Przyznał, że ważną rolę zarówno w jego życiu jak i twórczości zajmuje pies Elf. To jemu poświęcił już kilka książek a za „Sposób na Elfa” otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę dla twórców literatury dziecięcej i młodzieżowej - Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Później powstały między innymi „Elf wszechmogący”, „Elfie, gdzie jesteś”, czy „Elf i pierwsza gwiazdka”.


- Wkrótce rozpoczynam pracę nad kolejną książką inspirowaną przygodami mojego psa Elfa a będzie to „Elf i koniec świata” – mówił dalej Marcin Pałasz.

 


Gość Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach powiedział również, że czasami pisze wiersze. Nigdy nie były jednak wydane w żadnym tomiku literackim. Dlaczego? – Można je za to kupić w sklepie spożywczym – przyznał dość zaskakująco Marcin Pałasz.


- Kiedyś jedna z firm produkująca między innymi soki dla dzieci zwróciła się do mnie, czy mogę napisać krótkie wiersze, które zostaną umieszczone na etykietach napojów dla dzieci. Po pewnym wahaniu zgodziłem się, ale jednocześnie upewniłem się, czy te soki są produkowane z naturalnych składników – mówił dalej Marcin Pałasz.

Dzięki bezpośredniemu podejściu autora i Jego wesołej, ale i twórczej narracji uczniowie klasy III c z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stefana Żeromskiego przez ponad godzinę poznawali arkana pracy pisarza i jednocześnie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Marcin Pałasz niemalże dosłownie „wciągnął” młodych uczestników w wir swej twórczości.

 

Na zakończenie spotkania autor podpisywał książki a także rozdawał autografy

 

 

źródło:MBP


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook