Dzisiaj jest czwartek, 21 marca 2019 r., 80 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Alior Bank marzec
Lato porą burz. Sprawdź czy w ich czasie zachowujesz się właściwie.
Dodał: KamZap, 13-07-2018 14:35, odsłon: 2094

Jak się zachować w trakcie burzy? Większość z nas pamięta o odłączeniu urządzeń elektronicznych i o tym, aby nie stawać pod drzewem. Co jednak w wypadku, gdy burza zastanie nas podczas kąpieli w jeziorze lub podczas wycieczki rowerowej? Sprawdź czy wiesz jak zachować się w wypadku niebezpieczeństwa.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Lato to czas kiedy szczególnie często możemy znaleźć się w zasięgu zjawiska pogodowego jakim jest burza. Z tego powodu warto sprawdzać lokalną pogodą – zwłaszcza przed wyjściem w góry. Jeżeli natomiast burza już zastania nas w górach należy jak najszybciej zejść na dół, wyłączyć telefon komórkowy, unikać otwartych przestrzeni, samotnych drzew i strumieni.

Jeżeli w czasie burzy będziemy znajdowali się na otwartej przestrzeni bez możliwości znalezienia schronienia należy złączyć nogi i przykucnąć oraz odizolować się od podłoża, np. plecakiem. Nie powinniśmy kłaść się na ziemi, chyba że odizolujemy się od niej materiałem nie przewodzącym prądu. Jeśli nie jesteśmy sami najlepiej rozdzielmy się, żeby nie tworzyć skupiska. Jeżeli musimy już się przemieszczać to róbmy to małymi kroczkami, nie biegnijmy.

Jeśli burza zastanie nas na otwartym zbiorniku wodnym – wyjdźmy jak najszybciej na brzeg, na rowerze – zejdźmy z niego i nie dotykajmy metalowych części. Jeżeli burza złapie nas jadących samochodem – zaparkujmy na parkingu lub poboczu, nigdy pod drzewami, billboardami oraz słupami i liniami elektrycznymi. Nie korzystajmy również w tym czasie z telefonów komórkowych i stacjonarnych.

Kiedy mieć się na baczności?

Jeśli między błyskiem, a grzmotem mija mniej niż 30 sekund, znaczy to, że burza jest w odległości do 10 kilometrów i już wtedy należy szukać schronienia, bowiem pioruny mogą wyprzedzać chmury o kilkanaście kilometrów. Schronienie powinniśmy opuścić nie wcześniej niż 30 minut po ostatnim grzmocie.

Szukając miejsca na przeczekanie burzy unikajmy drzew, słupów elektrycznych czy lekkich wiat.

Zabezpiecz swój dom

Choć burza to piękne i widowiskowe zjawisko, a zwłaszcza towarzyszące jej wyładowania atmosferyczne nie powinniśmy obserwować jej np. na balkonie. Warto natomiast usunąć z niego i z parapetów donice, a także zabezpieczyć suszarki i meble. Pamiętajmy także o zamknięciu okien i wyłączeniu z kontaktu urządzeń elektrycznych.

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook