Dzisiaj jest poniedziałek, 22 lipca 2019 r., 203 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Kiedy zaczęto urządzać lasy? Ukazała się nowa publikacja Nadleśnictwa Kozienice
Dodał: KamZap, 19-03-2019 09:00, odsłon: 557
Fot. M.Mamcarz
Fot. M.Mamcarz

Rok 2019 jest dla Lasów Państwowych rokiem jubileuszowym, w którym obchodzą one 95-tą rocznicę utworzenia organizacji. W tym roku przypada również 235 – lecie powstania Nadleśnictwa Kozienice.  Z tej okazji Nadleśnictwo wydało folder poświęcony pierwszym w Polsce próbom urządzania lasu podjętym właśnie na terenie Puszczy Kozienickiej.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Jednym z zaplanowanych akcentów uczczenia tych jubileuszów jest wydanie folderu „ O początkach regulacji gospodarki leśnej w Puszczy Kozienickiej, czyli jak powstało pierwsze urządzanie lasu w Polsce”. Autorem publikacji jest Krzysztof Okła, emerytowany pracownik GDLP zamieszkujący obecnie w terenie puszczy. Folder zawiera szereg informacji i ciekawostek historycznych, przede wszystkim dotyczących historii Nadleśnictwa Kozienice i uważanego za pierwsze na ziemiach polskich opracowanie Planu Urządzania Lasu (Mehlig 1794 rok), ale czytelnik znajdzie tu również liczne informacje dotyczące całego regionu.

 

Folder dostępny jest także w formie elektronicznej TUTAJ


Długa tradycja

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe” zostało utworzone na mocy  Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 30 grudnia 1924 roku, które sprawy gospodarki w lasach państwowych wydzieliło w odrębną gałąź administracji państwowej, nad którą nadzór sprawował Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych poprzez dyrekcję lasów państwowych i nadleśnictwa. Rozporządzenie to powierzało organizacji administrowanie majątkiem państwowym, tj. lasami państwowymi wraz z wszelkimi przynależnościami, nakładając jednocześnie na dyrekcję lasów państwowych odpowiedzialność za stan lasów i wyniki gospodarcze organizacji.

 

- Przez 95 lat działalności podstawy te i kierunki funkcjonowania organizacji pozostały niezmienne, a wszelkie zmiany strukturalne wynikały jedynie z konieczności unowocześniania PGL LP wraz z postępującymi zmianami uwarunkowań społeczno-gospodarczych – mówi zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Artur Mazur. - Poprzez obecnie prowadzoną, nowoczesną, wielofunkcyjną i zrównoważoną gospodarkę leśną, PGL LP w dalszym ciągu dbają o powierzony majątek Skarbu Państwa stając się również gwarantem bezpieczeństwa ekologicznego kraju – dodaje.

Nadleśnictwo Kozienice – jedno z najstarszych w Polsce

 

Dla Nadleśnictwa Kozienice rok 2019 jest okazją do celebrowania jeszcze dodatkowego, lokalnego jubileuszu 235 – lecia powstania.

 

Powstanie Nadleśnictwa Kozienice wiążemy z datą 28 lutego 1784 roku, od kiedy w królewskiej Ekonomii Kozienickiej zaczął obowiązywać dekret oddzielający gospodarkę leśną od folwarcznej , tworzący Leśnictwo Kozienice. Od tamtego czasu gospodarką leśną w Puszczy Kozienickiej zarządzali kolejno mianowani nadleśniczy (początkowo funkcjonowała też nazwa „oberleśniczy”) mający do dyspozycji leśniczych i gajowych.

 

- W prawdzie początkowo Nadleśnictwo Kozienice funkcjonowało pod nazwą „Leśnictwo” i zasięg jego działania obejmował teren całej Puszczy Kozienickiej w tym część obecnych Nadleśnictw Zwoleń i Radom, to pomimo zmian dziejowych meritum działalności jest kontynuowane w czasach obecnych, co jest podstawą do uznawania wymienionej daty powstania Nadleśnictwa. - wyjaśnia Artur Mazur.

Sprawia to, że Nadleśnictwo Kozienice jest jedną z najstarszych takich jednostek w Polsce.

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook