W tym tygodniu swoje święto będą obchodzić nasi ukochani seniorzy. W czwartek 21 stycznia przypada Dzień Babci, a dzień później, w piątek 22 stycznia — mamy Dzień Dziadka. Wbrew pozorom tradycja honorowania w ten sposób naszych przodków wcale nie jest zbyt długa. W Polsce zaczęto ją kultywować dopiero w latach 60. ubiegłego wieku.
Pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger (zm. 1985). W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.
Dzień Dziadka
Święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.
Amerykańskim (w USA i Kanadzie) odpowiednikiem naszych dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków. Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni. W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie. Tak więc Dzień Dziadków w obu krajach również obchodzony jest we wrześniu.
Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song for Grandma and Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka.
W szkołach, kościołach i domach spokojnej starości organizowane są uroczystości. Święto celebruje się także w gronie rodzinnym przy ogniskach, czy grillach. Dzień ten ma za zadanie uświadomić dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. Wnuki są zachęcane do pomocy najstarszym członkom rodziny.
Złóż życzenia
W tym roku ze względu na pandemię covid-19 wielu wnuków nie będzie miało okazji do tego, by osobiście złożyć życzenia od serca swoim dziadkom. Nie zapominajmy więc, by skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii i skomunikować się z seniorami poprzez tradycyjną rozmowę telefoniczną lub — o ile to możliwe — spotkanie online za pomocą popularnych komunikatorów. W czasie domowej i często samotnej izolacji taki "prezent" może znaczyć dla starszych osób dużo więcej niż się nam wydaje.
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() VIP | Polskie babcie i dziadkowie bardzo często pomagają w wychowywaniu wnuków . Mało podróżują , bawią się itd. Najlepszego ! Zdrowia ! Dodane obrazki: 21-01-2021, 12:30:06 ![]() + 44 ![]() 0 odpowiedz |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() VIP | Mało podróżują ? Polscy dziadkowie często mają dylemat, czy wykupić receptę czy zapłacić rachunek za gaz. Dobrze, że Morawiecki poratował ich trochę trzynastą emeryturą raz w roku. Dodane obrazki: 21-01-2021, 17:56:22 ![]() + 16 ![]() - 2 odpowiedz |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | A czy teraz gdy biorą '13' a w listopadzie '14' nie poprawi się ich sytuacja materialna ? ![]() 26-01-2021, 18:58:51 ![]() + 1 ![]() - 2 odpowiedz |
![]() Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&... |